adms26
adms26 (üye)
Eskişehir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony'nin Alpha A-77'nin Görselleri

24 Ağustos'ta lansmanı beklenen Sony'nin SLT kamerası Alpha A77'nin görselleri basına sızdı. Çift Bionz işlemcisi sayesinde saniyede 10 kare çekebilen ve yarı saydam ayna donanımıyla daha hızlı odaklama yapabildiği belirtilen Alpha 77'nin Teknik özellikleri ise şu şekilde;

Devamı için
Sony'nin 24.3 MP'lik SLT kamerası Alpha A77'nin basın görselleri yayınlandı

Tarih: 23 Ağustos 2011, 03:12 - İp: 194.***.**9.124
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Buffalo'nun diffaraction problemi ile ilgili yorumu:

Bu konuda daha önce de yazmıştım. Yine yazayım Evet boyle bir sorun var. Ama bu yeni değil hep vardı zaten. APSC ler 6 mp olduğunda da, 10 olduğunda da, 12 olduğunda da, 18 olduğunda da konusuldu. Yine konusulacak. APSC kameralarda f5.6 civarında en fazla detayı alırız. Ve f8 den sonra kalite kaybı başlar. FF için de bu durum var ama epeyce kısık diyaframda. Kompaktlarda ise en keskin sonuç genelde en açık diyaframdadır ve onlarda f2.8 den sonrası olmasa da olur aslında Ama bu sorun ne denli önemli ? Ve piksel artışının getirdiği faydaların götürüsü daha mı fazla. Bence bize kazandırdıkları daha fazla. En azından 18mp Canon sensor için durum bu. Ve A77 inin örneklerini incelediğimde onun resim kalitesi biraz daha iyi. 24mp gereksiz denecek, fazla denecek bir sürü şey denecek. Ama bunun bir anlamı yok, yeni standart bu ve ister istemez herkes bu sensorü kullanacak.

Buradan alıntıdır.

A77 bir taklit değil. Apsc format sensörlerde gelinen son nokta. Tam geçirgen ayna 2 senede seffaflığını yitirmez. Bakım ve temizlik gerekebilir. o ayrı. iso performansını karşılaştırabileceğimiz başka bir 24mp lik apsc olmadığı için kötü diyemeyiz. Ama evet D7000 ve A580 den biraz daha düşük. ama A55 ten düşük değil. illa bir eleştiri getirilecekse evf ten dolayı pil ömrünün kısa oluşu diyebiliriz.
yapılan testlerde kullanılan lensler önemli. Kit lensleri hakeden bir makine değil.

A77 reformcu bir radikal dslr piyasasında. Gayri gerisini canon, nikon düşünsün.

#badboy79tr' tarafından 02.10.2011 20:41:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2011, 20:23 - İp: 188.***.**0.72
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Yazılanların birçoğuna katılıyorum.
Ama örneklerde görülen şu ki; dehşet güzel fotoğraflar..

A77..
Sıradışı birşey bu.. Çok radikal, devrimci..
Matematik kurallarına karşı çıkan bişey bu..

En güçlü silahının ise AF doğruluğu olacağını düşünüyorum. Aynayı aracı kılmadan direkt modeli veya objeleri gören bir sensörün AF hatası yapma ihtimali azalır.

En zayıf yanının ise, bu makineyle her objektiften performans alamayacağınız kanısındayım. 24mp sensörü her objektif doyuramaz!
İyi ve açık diyaframlı objektifler almak lazım buna..
Mesela 70-200 f2.8 gibi..

İso başarısı, benim A560ın yanına bile yaklaşamaz evet doğrudur.
Ama zaten iso1600de başarılı olması yeterlidir genelde..
Onun üzeri istisnadır.

Ve tartıştığımız konu..
Bizim sınıfımızdaki fotoğrafçılar, devasa baskı yapıp bilboard yapmayacağı için, 24mp bize fazlasıyla lükstür.

"Ama yine bizler devasa baskı yapmayacağımız için, diffraksiyon da bizi bozmaz, olumsuz etkilemez"

Bu durumda diffraksiyonun olumsuz etkileri, biz web fotoğrafçılarına asla yansımayacağı için, bu konuda endişe etmemize hiç gerek yok!
Tabii olayı dünya genelinde düşünürsek, diffraksiyonun olumsuz faktörleri söz konusudur.

Ben alır mıyım A77?
Almam..
Çok pahalı, bu kadar parayı vermem.
Ve 24mp bana aşırı fazla ve lüks..

Benim A560 ile bile genelde yarı değerde (7mp'de) çekim yapıyorum : )
Ve kalitesinden çok memnunum.

Ama şunu kabul etmeli herkes artık..
SONYnin kısa sürede katettiği yola saygı duyulmalıdır.

#panctom' tarafından 03.10.2011 23:14:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2011, 23:09 - İp: 94.***.**6.222