adms26
adms26 (üye)
Eskişehir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony’nin Alpha A-77’nin Görselleri

24 Ağustos'ta lansmanı beklenen Sony'nin SLT kamerası Alpha A77'nin görselleri basına sızdı. Çift Bionz işlemcisi sayesinde saniyede 10 kare çekebilen ve yarı saydam ayna donanımıyla daha hızlı odaklama yapabildiği belirtilen Alpha 77'nin Teknik özellikleri ise şu şekilde;

Devamı için
Sony'nin 24.3 MP'lik SLT kamerası Alpha A77'nin basın görselleri yayınlandı

Tarih: 23 Ağustos 2011, 03:12 - İp: 194.***.**9.124
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir kaç aydır aynı görüntüler ve 24 Mp söylentisi mevcut ama ben hala 24 Mp bir APS-C DSLR olabileceğine inanamıyorum . Mesele 24 milyon pixelin o sensöre sığıp sığmayacağı değil - elbet sığar ( bas-çeklere 14 Mp sığdıktan sonra ) . Mantığını , matematiğini çözebilmiş değilim .

Birinci sebep , hep önyargılı baktığı yarı saydam/translucent ayna . 16Mp'lik A55'in testlerde , 4/3 sensörlü Panasonic G3'ün çözünürlüğünü bile yakalamadığı görüldü - saydam ayna sebebiyle . ( Hem de G3'ün ISO 160'ında ) Durum böyle olunca pixel yoğunluğunu %50 artırıp , 24 Mp'e çıkmak probleme davet .

İkincisi de her gün fotoğraf yorumlarında dile getirdiğim diffraksiyon problemi . 24 Mp'lik bir makinada diffraksiyonun başladığı diyaframı tahmin edin !

Ben söyliyeyim : f5.6 ( aslında bir çıt üzeri - f6'nın hemen altı ) .

Hani olur da f8'de çekerseniz alacağınız maximum eşdeğer kalite 13 Mp ! - optik kuralları yeniden yazmazsanız . Tablolar eskiden açtığım diffraksiyon topiklerinde var . Neye yaradı o zaman 24 Mp ??

Dediğim gibi 24 Mp'e ihtimal vermiyorum ama olur da yaparlarsa gerçekten gülerim - benim koskoca Sony'e gülmem biraz abes olsa da ...

#paperman' tarafından 23.08.2011 10:20:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2011, 06:53 - İp: 96.***.**4.180
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

paperman abimiz çok iyi açıklamış.

Bu MP kandırmacasını daha uygun fiyatlı makinalarda öne sürmek çok daha mantıklı olduğundan böyle bir yanlışa düşeceğini sanmıyorum Sony markasının.

Bu makinayı bahsi geçen 16-50 f2.8 ssm lensiyle 1300 dolara satsa, peynir ekmek gibi satılır.
"baba 550D 18 mp bu 24.3 mp baksanaa !" dimi yani

Daha büyükçe bir makine gibi görünüyor.
Açıkcası A33 ve A55 i AF hızı sebebi ile çok çok beğenmiştim.
Ancak kompakt makineden farksızdı ergonomisinin elverişsizliği.
Gerçek anlamda sağ elim kompakt makinedeki pozisyondaydı, ya da parmak uçlarıma veda etmeliydim.
A77 öyle veya böyle çıksın, istanbul'a geldiği ilk dakika bir teste tabi tutaym

Tarih: 23 Ağustos 2011, 09:14 - İp: 85.***.**2.224
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bunun sony ile kısıtlı kalacağını sanmıyorum. D400 de 24mp olacak diyorlar. Büyük ihtimalle a-77 ile aynı sensörü kullanacak

Tarih: 23 Ağustos 2011, 10:55 - İp: 144.***.**0.38
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 23 Ağustos 2011, 11:24 - İp: 85.***.**3.137
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu makinenin en etkileyici yönü sanıım 3 mp lik EVF olacak.

1200 $ - Vücut sadece 1000 $ fiyatlı olacak
Body + 16-50mm f/2.8 SSM Kit will be priced between $1600 and $1800. Gövde + 16-50mm f/2.8 SSM Kit $ 1600 ile $ 1800 arasında fiyatla pazara sunulacak.

A77 ve A65 Ekim ayının 17. 20. çevresinde, Avrupa ve ABD'de satışa sunulacak.

Sadece gövde 1000 $ ve 1100 $ arasında bir fiyata sahip olacak.
The NEX-7 will be available in Europe and US around the 7th-10th of November . NEX-7 Kasım 7. 10. çevresinde, Avrupa ve ABD'de satışa sunulacak .

http://www.sonyalpharumors.com/sr5-new-nex-7-pictures-and-specs-reminder/

#muratreis' tarafından 23.08.2011 11:25:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2011, 11:24 - İp: 85.***.**3.137
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslında 18'den 24'e çıkmak için her yönde piksel sayısı %15 artıyor, yani "eğer teknolojide değişiklik yapmazlarsa" piksel boyutu sadece %15 azalacak.
Işık saçılması da birçok etkene bağlı aslında. Ben 7D ile f16'da da çok iyi sonuç alabiliyorum.
Gerçi hele bir çıksın, o zaman görecez

Tarih: 23 Ağustos 2011, 11:56 - İp: 82.***.**1.202
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Paperman sözünü ettiğiniz resolution testini ben atlamışım herhalde bana kaynak gösterirseniz memnun olurum.Paperman denince bu sitede kullandığınız bir cümleniz aklıma geliyor . Mealen şöyleydi''Nikon sony ye mony ye benzemez hata bulman için kafayı yemen gerekir''halbuki buzlucam nick li arkadaş kafayı yemeden back focus olayını buldu d7000 de sensore yağ sıçratma olayı ,D5000 de hafıza kartına yazma problemleri gösterdiki her marka makinada birçok problem ortaya çıkabilir.Şimdi merak ediyorum bu iddialı lafınızdan dolayı sonradan bir mahcubiyet duydunuz mu?O yüzden A77 piyasaya çıkıp denenmeden bazı laflar edip sonradan mahcup olmak istemem makina önce bir piyasaya çıksın denensin test edilsin sonra iyi tarafları şu kötü tarafları şu deriz.

Tarih: 23 Ağustos 2011, 13:49 - İp: 92.***.**6.145
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@oztuert ,

Diffraksiyon kullanılan makinaya,lense göre değişen bir optik kural değil ; tek etken sensör boyu . Rakamlarım , belki %99'umuzun kullandığı APS-C boy sensör için .

Daha önce de izah ettim , birinin elindeki makina 7D , 50D , veya kullandığı lens L serisi, altın seri vs diye , diffraksiyonu farklı f değerlerinde görmesi mümkün değil . Hazırlanmış diffraksiyon tabloları " kusursuz " lensler için geçerli . Pratikte alınan çözünürlük daha az.

Sizin f16'da alacağınız kalite 3 Mp eşdeğeridir ( Linkteki tabloya bakın ) TIKLAYIN

Tartışmaya açık bir konu da değildir - fizik kuralları ile belirlenmiş .

------------

@tomwong

Paperman denince bu sitede kullandığınız bir cümleniz aklıma geliyor . Mealen şöyleydi''Nikon sony ye mony ye benzemez hata bulman için kafayı yemen gerekir

Pek benim sözlerime benzemiyor aslında ... Böyle bir cümle kullandığımı hatırlamıyorum - en azından ciddi / teknik bir topikte . Hani Pazarbey arkadaşa filan takılmak için yazdıysam o ayrı . Bulur gösterirseniz ve hakikaten ciddi bir topikte bu kadar iddialı yazmışsam ,sözümü seve seve geri alırım .

"halbuki buzlucam nick li arkadaş kafayı yemeden back focus olayını buldu d7000 de sensore yağ sıçratma olayı ,D5000 de hafıza kartına yazma problemleri gösterdiki her marka makinada birçok problem ortaya çıkabilir.Şimdi merak ediyorum bu iddialı lafınızdan dolayı sonradan bir mahcubiyet duydunuz mu?"

Öncelikle şu linke bakıp

TIKLAYIN , 28 sayfalık en uzun topiklerden biri olan D7000'in kusurlarını ilk sayfada kimin yazdığına bir bakın . Buzlucam arkadaşımız da sonradan katılmış tartışmaya . Aynı şekilde , zaman içinde oluşabilecek yağ lekelerini de belirten benim .

Hani zahmet edip topiklere ortadan gireceğinize başından baksanız anlayacksınız kimin ne dediğini . O zaman daha yapıcı eleştirileriniz olabilir .

A55 & G3 kıyaslamasını Temmuz ayındaki bir dergide gördüm - başka topikte de yazmıştım . Internette degi testi varsa bulurum ; yoksa çok basit bir şekilde her 2 makinanın çözünürlük testini eklerim.

Tarih: 23 Ağustos 2011, 18:09 - İp: 96.***.**4.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@tomwong

Bahsettiğim dergi testi linki : TIKLAYIN

Bu arada test A55 değil A35 için ...A55 ile aynı 16 Mp sensöre sahip daha yeni bir model . Çözünürlük en iyi ihtimalle aynıdır .

" In the test lab " diye başlayan bölümde Panasonic G3'ün 2570 , Sony A35'in 2280 çizgi çözünürlük verdiği belirtilmiş. ( G3 , ISO 160'da iken )

Tarih: 23 Ağustos 2011, 18:21 - İp: 96.***.**4.180
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım 50 li yaşların başındasınız eger yazdığınız şeyleri bu yaşta unutuyorsanız sizin için büyük bir saglık problemi var demektir.Yazdığınız yazı nikondaki söz konusu problemler çıkmadan önce idi mesai harcayıp sizin o sozünüzü bulabilirim ama mesai harcaya deger mi orası ayrı konu.

Tarih: 23 Ağustos 2011, 18:30 - İp: 92.***.**6.145