sefildervis
sefildervis (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony A57 Vs Canon 650d

http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Canon-650D-vs-Sony-SLT-A57

Yaklasik 2-3 ay evvelden DSLR arastirmaya basladim. Ilk defa alacagim icin cok ahim sahim bir sey almak istemedim. Sonra da ilk baslayanlar icin olan gruplara baktim.
Ilk Canon 500d ile baslayip, sonunda klasman icinde 650d ye kadar ciktim. Kazakistanda yasadigim icin fiyatlari gayet uygun. EF-S 18-55mm lens ile birlikte 1450tl,
Ama cok karsilastirma yaptim, linkte de en son SONY A57 ile kiyasladim. Bu iki makina arasinda kaldim.
Ayni sekilde 18-55mm lens ile birlikte 1500tl.

Amator olarak baslamak istiyorum ve uzun bir muddet de makinami degistirmek istemiyorum. Hobi olarak baslamak icin uzman abilerimden yardim istiyorum.

Tarih: 26 Ocak 2013, 16:55 - İp: 46.***.**5.76
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

CANON 650D'yi tavsiye ediyorum çünkü yatay ve dikey çalışabilen odak noktaları A57'den üç kat daha fazladır bu önemli bi ayrıntı. Sony A57de digital vizör bulunması hiç mantıklı değil, DSLR kullanıcaksak gerçek birebir görüş için vizörün pentaprizma yada pentamirror olması gerekir. sonydeki artı olarak gördüğün panorama, 3d foto, Sensor shift'e falan hiç takılma! sonynin lensleri zaten çok pahalıdır oyüzden Sensor shift'in olmasını artı olarak görmüyorum

Tarih: 26 Ocak 2013, 18:44 - İp: 78.***.**1.243
sefildervis
sefildervis (üye)
İstanbul / Meraklı

peki bu sony a57 nin SLT olmasi bi avantaj degil mi? 2vizor ve hizli cekim soylenirken hos geliyor ama alirsam bana bi dezavantaji olur mu bilmiyorum.

Ama acikcasi gonlum CANONdan yana.

Bir de teknik olarak hicbir yerde bulamadim, bu 2 makina arasinda Cekim efekti olarak bir fark var mi merak ettim? Mesela nikon d5100 de minyatur efekti var, bunun gibi seyleri kast ediyorum.
Hic bu 2 makinayi kullanan yok mu aramizda yardimci olsalar.

Bir de gozume carpti belki de bana oyle gelmistir ama, sony nin lensleri diger firmalarin lenlerine gore daha mi ufak yoksa bendeki goz yanilmasi mi?

Tarih: 27 Ocak 2013, 07:55 - İp: 46.***.**5.76
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

2 vizör diye bişey olmaz! 1 makinede 1 vizör bulunur, liveview'den yani lcd ekran ile canlı önizlemeden bahsediliyor bu da şimdiki bütün DSLR makinelerde olan bi özellik. ama dediğim gibi sonyde vizöre de lcd ekran koyarak dslr fıtratına ters bi iş yapmışlar, Lcd ekranımız zaten varken vizörde pentaprizma veya pentamiror olması daha mantıklıdır.
minyatür efekti, hdr efekti, renk ve doku filtreleri vs. bu tip şeyleri ve daha fazlasını makinenin yapacağından daha başarılı olarak photoshop'ta yapabilirsin. bununla ilgili nette okadar çok uygulama ve eğitim videosu varki. bunlar basit ve pratik işler fazla takılmamalısın, temel kullanıcıyı etkilemek için konulan özellikler işte.. sonylerin lenslerinin büyük yada küçük olmasının bi önemi yok, kaliteli lenslerdir ama çokta pahalıdırlar ama canon için lens konusunda alternatif çok fazladır kendi lens fiyatları diğerlerine nazaran daha uygundur

#tasviran' tarafından 27.01.2013 13:39:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2013, 13:35 - İp: 78.***.**1.243
sefildervis
sefildervis (üye)
İstanbul / Meraklı

yani eger bu fotografcilik isine bulasacaksam sanirim photoshop veya benzeri programlardan kacarim yok. Nereye bakarsam bakayim islenmis fotograflarla o kadar cok karsilasiyorum ki, mumkun degil bunlari yapamam diyorum kendi kendime.
O yuzden kafama takilan hemen herseyi arastirdim, %80-90 canona karar verdim, ama insanin kafasinda yinede MI ACABA sorusu hep oluyor. 1 aya kadar alirim Canonumu kafam rahat eder sanirim.

Tarih: 29 Ocak 2013, 05:55 - İp: 178.***.**2.41
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Sony lensleri pahalı demiş arkadaş. Peki sony ve aynı ayarda olan canon herhangi bir lensle kıyaslar mısın?

Tarih: 3 Şubat 2013, 22:43 - İp: 88.***.**9.43
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

delirendeli arkadaşım örnek vereyim ozaman...
mesela;

Sony DT 50mm f/1.8 SAM 375 tl
Canon EF 50mm f/1.8 II 255 tl
fark: 120 tl

fiyatlar, ucuzu.com'dan en ucuz olanlarıdır
aradaki 120 lira farka az diyorsanız çok zenginsiniz demektir

daha objektif olsun diye aynı siteden fiyat vermek gerekirse;
mesela alisveris.com'da;

Sony DT 50mm f/1.8 SAM : 386,57 TL
Canon EF 50mm f/1.8 II : 270,22 TL
fark: 116 tl

ayrıca nikoncu olarak söylüyorum önceki cevabımı göz önüne alırsanız Canon 650d, Sony A57den fiyat-performans olarakta daha iyi

#tasviran' tarafından 03.02.2013 23:21:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2013, 22:58 - İp: 81.***.**8.40
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Ben de sony kullanıcısı olarak zaten iddia etmedim A57 daha iyi diye, ki tartışılır. Son çıkan ekipmanları takip etme fırsatı bulamadım henüz. Sony nin slt olayına alışamadım sadece.

Bu arada bir kaç lens örneği de ben vereyim:

Canon Ef 75-300MM F/4-5.6 IIII Objektif : 898 tl HB fiyatı

Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III Lensi: 379 tl Ereyon fiyatı

Sony 75-300 mm f:4.5-5.6 Lens: 341 TL Ereyon fiyatı.

Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS Objektif
1.899,00 TL HB fiyatı

Sony DT 18-250mm F3.5-6.3 Lens
1.405,05 TL ereyon fiyatı

Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM Objektif
1.499,00 TL HB fiyatı

Buna muadil olarak Carl zeis 16-80 örneğini vereceğim o da 1800 tl civarlarında fakat bunun yerine 16-105 mm kullanılabilir. Ki 16-80 nin ayrıcalığı var. bunu herkes bilir.

Üstün körü yaptığım bir araştırma. Daha detaylı da bakarız ortalama fiyatlara ama öyle sizin dediğiniz gibi Sony lensleri daha pahalı değil, Canon kadar çeşitliliği yok derseniz anlarım. Onun da zaten zamanla ortadan kalkacağına inanıyorum. Çünkü sony gelişim sürecinde. Canon dan daha yeni dslr piyasasında.

Ha ben körü körüne Sony demiyorum. Sadece genel yargı haline gelmiş sony önyargılarından rahatsız oluyorum.

Tarih: 4 Şubat 2013, 21:19 - İp: 88.***.**1.224
sefildervis
sefildervis (üye)
İstanbul / Meraklı

peki delirendeli arakadasim, sen A57 kullaniyorsan yorumlarini alabilir miyim ?
Gerci az cok CAnon 650d ye karar verdim gibi bir sey. Ama yinede kullanici gorusleri her zaman onemlidir.
Hic kullanim bakimindan Canonla kiyaslama firsatin oldu mu?
Ilk defa alacagim icin ne istedigimi bilmeden lenslere girismeyecegim. Yurt disinda da yasadigim icin fiyatlar burda uygun. Ama cesitlilik bakimindan cok sikinti yasar miyim Sony icin bilmiyorum.

Tarih: 6 Şubat 2013, 06:13 - İp: 92.***.**0.208
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Yok hayır ben A500 kullanıyorum. Çok memnunum ama istemediğim halde ihtiyaçtan satılığa çıkardım.

Canon hiç kullanmadım. Öyle arkadaşlardan alıp bir iki poz çekmeyi saymazsak. Sana şunu söyleyeyim gerçek anlamda kullanıp kimsenin önyargısına aldırmazsan A57den de pişman olmazsın 650d den de. Elinde deneyip görebileceğin mağazalara git, içine sinen makineyi al. Benim A57 için tek olumsuz yaklaştığım nokta EVF. Optik vizör tercih ederim ben.

Tarih: 6 Şubat 2013, 20:43 - İp: 88.***.**4.47
  • 1