muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony A100 - Hi200

Slm, Sony A100'de oldukca işe yarayan bir özellik daha yakaladım ve paylaşmak istedim...
Biliyorsunuz (belki de bilmiyorsunuz )Sony A100 ve Minolta maxxum 5D - 7D DSLR'lerde iso seviyelerini 100-200-400-800-1600 dışında lo80 yada hi200 olarak iki farklı seviyeye daha ayarlayabiliyorsunuz...

Açıkcası ne işe yaradıkları hakkında pek fikrim yoktu ve bu konuda ki tek bilgiyi de Cüneyt abiden almıştım.

Pazar günü üst kat komşum bebeğininin bir kaç pozunu çekmemi rica etti bende kırmak istemedim ve Salon penceresinin hemen yanındaki dinlenme koltuğuna bebeği oturtarak çekmeye başladım ama camdan gelen ters ışık yüzünden pozlamayı ayarlamakta zorluk çekiyordum, derken Cüneyt Abinin söyledikleri aklıma geldi
Hi200 : Fotoğraf 200 ISO ile çekilir. Buradaki asıl amaç, fotoğrafın fazla pozlanmasını engellemektir. Hi200'ü seçtiğimizde aslında makineye şunu söylüyoruz: "Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap, bu fotoğrafta benim için aydınlık bölgelerdeki detaylar önemli, onları doğru pozla, o bölgelerde patlama olmasın."

hemen iso'yu hi200 olarak ayarladım çok farklı netice aldım. sonuçlar en azından benim için oldukca tatmin ediciydi, "meğer bu ne kullanışlı bir özellikmiş" dedim kendime sizlere de örneklemek istiyorum...

A100 ve Minolta kullanıcıları da kendi makinelerinde bu özelliği test ederlerse özellikle zor ışıklı ortamlarda daha doğru sonuçlar alabilirler

(bu arada ilginç olan bir nokta : Dpreview sitesinde ne makine özellikleri sayfasında (Sony Alpha) ne de test sırasında bu seviyelerden bahsedilmiyor!)

normal iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

Hi200 iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

#muratsen' tarafından 05.02.2007 21:05:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2007, 18:48 - İp: 85.***.**4.118
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

evet bitpire bir daha baktım, haklısın

ilk fotoğrafın daha bütük olması beni yanıltmış olabilir

Tarih: 5 Şubat 2007, 22:34 - İp: 85.***.**1.110
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

bu mod yüksek ve olumsuz bir yönden gelen ışıkda oldukca işe yarayacaktır. bu modu kullandığımda daha az ışıklı ama daha kontrastlı ve doğalını koruyan fotoğraflar çekebildiğimi farkettim ve gerçek manada işime yarayacak bir özellik olduğunu düşünüyorum. birde bunun tersi olan lo80 modu var onu da bilahare test edeceğim...

Yine Cüneyt abinin yazışıyla her iki iso seviyesinin özelliklerini aktarayım

"Lo80 : Fotoğraf 80 ISO ile çekilir. Buradaki asıl amaç, fotoğrafın az pozlanmasını engellemektir. Lo80'i seçtiğimizde aslında makineye şunu söylüyoruz: "Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap, bu fotoğrafta benim için gölgedeki (yani karanlık bölgelerdeki) detaylar önemli, onları doğru pozla, gölgelerde detay kaybı olmasın."

Hi200 : Fotoğraf 200 ISO ile çekilir. Buradaki asıl amaç, fotoğrafın fazla pozlanmasını engellemektir. Hi200'ü seçtiğimizde aslında makineye şunu söylüyoruz: "Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap, bu fotoğrafta benim için aydınlık bölgelerdeki detaylar önemli, onları doğru pozla, o bölgelerde patlama olmasın."

Bunlardan her hangi biri seçildiğinde, kontrast için yapılan + veya - ayarlar geçersiz kalır. Bu seçenekler gerek JPEG, gerekse RAW çekimlerde de etkilidir."

Tarih: 5 Şubat 2007, 23:27 - İp: 85.***.**4.118
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Murat fotoğrafları inceledim.Keşke aşağıdaki fotoğrafları da aynı boyutta ve vesikalık çekseymişsin.Açı aynı fakat birisinde çocuk tamamen çıkmış(Hi-200'de),diğerinde ise uzaktan vücudunun tamamı.

Fakat aydınlatıcı bir karşılaştırma.
Ben Hi-200'ü tuttum.Sadece gözler bir miktar karanlık çıkmış fakat gerçeğe çok yakın.

Yani beni şu loş ortam mest etti.Sadece bu özellik bile makinanın değerini gözümde bir kat daha arttırdı.Birde iso 400'den sonra kirlenme biraz daha az gözlense.

Tebrik ederim ve teşekkür ederim bizi aydınlattığın için Murat

Tarih: 5 Şubat 2007, 23:29 - İp: 85.***.**7.17
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

muratsen,
Emeğine sağlık, çalışmaların öğretici nitelikte.
A100 ile k10d arasında değerlendirme yapabilir misin? Kişisel görüşünü etkileyen yönleri nedir? Teşekkürler.

Tarih: 6 Şubat 2007, 08:54 - İp: 88.***.**6.86
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hımmm.Bu özellik başka slr lerdede varmıdır acaba.

Tarih: 6 Şubat 2007, 08:59 - İp: 85.***.**9.217
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Murat bu konuyu DSLR/Dslr-Like Teknik bölümüne taşıyalım'mı .

Tarih: 6 Şubat 2007, 09:37 - İp: 81.***.**6.182
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

bu fotoğrafları auto wb ile mi çektiniz...eğer öyle ise sanırım fotolar arasındaki white balance değerleri farklı gibi duruyor, hi200 de çektikleriniz daha sıcak tonlarda ve daha doğru değerlerde sanırım....
saygılar

Tarih: 6 Şubat 2007, 09:39 - İp: 88.***.**3.199
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

merson, teşekkür ederim
bir karşılaştırma yapamayacağım çünkü K10D kullanmadım. Ben A100'e kardeşim sayesinde sahip oldum. (yurtdışında yaşayan kardeşim SLR ile uğraşmak zahmetli gelince ve R1'i çok beğenince benim R1'i alıp A100'ü bana verdi. gerçi ona A100 almasını söyleyen de benim. O yüzden A100 o dönem için en iyi tercihti ve bu konuda kesinlikle yanılmadığımı düşünüyorum.)

K10D daha sonra çıkan bir SLR... şu an FM alacak olsam A100 ve K10D arasında gider gelirdim sanırım... açıkcası yeni alıcı için karar vermek çok zor ikisininde gerçekten işe yarayan çok iyi özellikleri var...

Pazarbey bu iso seviyleerinin mucidi Minolta... bu özellik yanlış bilmiyorsam Sadece Minolta ve Alpha'da mevcut (neden daha öne çıkarmazlar böyle işe yarayan özelliklerini???)

ral sanırım ilk karelerde wb auto yada daylight'ta son 3 foto da ise cloudy de olsa gerek... fotoları çekerken sürekli ayar değiştiriyordum en son hi200'de karar kıldım ve en iyi neticeleri o iso seviyesinde aldım. daylight W/B ile çekilmiş hi 200 fotoları varsa onları da yüklerim. önümüzdeki günlerde tüm değerler aynı olmak şartıyla bir dizi çekim yapıp bu iso seviyeleri hakkında daha aydınlatıcı bilgi verebilmeyi amaçlıyorum.

As taşınıyoruz demek yine! dur ben elektiriğin, suyun nakil işlerini halledeyim

#muratsen' tarafından 06.02.2007 09:47:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2007, 09:42 - İp: 85.***.**4.118
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Ok işlerini hallettiğinde haber ver.

Tarih: 6 Şubat 2007, 09:52 - İp: 81.***.**6.182
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

murat fotograflar arasında belirgin bir fark var..bu özelliği kulanma klavuzunda okudum ama deneyecek ortamı bulamadım.verdiğin örnekler oldukça güzel örnekler.tşk ederim..
ha bu arada modelini çok beğendim allah analı babalı büyütsün..

Tarih: 6 Şubat 2007, 11:39 - İp: 88.***.**7.161