muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony A100 - Hi200

Slm, Sony A100'de oldukca işe yarayan bir özellik daha yakaladım ve paylaşmak istedim...
Biliyorsunuz (belki de bilmiyorsunuz )Sony A100 ve Minolta maxxum 5D - 7D DSLR'lerde iso seviyelerini 100-200-400-800-1600 dışında lo80 yada hi200 olarak iki farklı seviyeye daha ayarlayabiliyorsunuz...

Açıkcası ne işe yaradıkları hakkında pek fikrim yoktu ve bu konuda ki tek bilgiyi de Cüneyt abiden almıştım.

Pazar günü üst kat komşum bebeğininin bir kaç pozunu çekmemi rica etti bende kırmak istemedim ve Salon penceresinin hemen yanındaki dinlenme koltuğuna bebeği oturtarak çekmeye başladım ama camdan gelen ters ışık yüzünden pozlamayı ayarlamakta zorluk çekiyordum, derken Cüneyt Abinin söyledikleri aklıma geldi
Hi200 : Fotoğraf 200 ISO ile çekilir. Buradaki asıl amaç, fotoğrafın fazla pozlanmasını engellemektir. Hi200'ü seçtiğimizde aslında makineye şunu söylüyoruz: "Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap, bu fotoğrafta benim için aydınlık bölgelerdeki detaylar önemli, onları doğru pozla, o bölgelerde patlama olmasın."

hemen iso'yu hi200 olarak ayarladım çok farklı netice aldım. sonuçlar en azından benim için oldukca tatmin ediciydi, "meğer bu ne kullanışlı bir özellikmiş" dedim kendime sizlere de örneklemek istiyorum...

A100 ve Minolta kullanıcıları da kendi makinelerinde bu özelliği test ederlerse özellikle zor ışıklı ortamlarda daha doğru sonuçlar alabilirler

(bu arada ilginç olan bir nokta : Dpreview sitesinde ne makine özellikleri sayfasında (Sony Alpha) ne de test sırasında bu seviyelerden bahsedilmiyor!)

normal iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

Hi200 iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

#muratsen' tarafından 05.02.2007 21:05:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2007, 18:48 - İp: 85.***.**4.118
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bi dakka şimdi kafam karıştı.. toparlayalım
VR : Voice Reduction
NR : Noice Reduction
SR : Stabilize Reconstruction (perişan ederim çeviriyi)
AS : Adnan Stabilizatör (inanmayan net forumu komple okusun)
IS : Incredeble Stabiliz (Bildiğiniz soba isi ama canon objektiflere koyuyor bunu niyeyse)

Sonyalfa100T : 1300 ytl (yurtdışı garantili sıfır).. 70-300'ün Tr fiyatına bakıp düşünmek lazım..
birde aynı paraya yurtdışından K10D diyorsun.. Tr fiyatlarında K10D, Alfa100 den daha pahalı.. Peki rica etsek arkadaşın iki tane kit getirebilir mi ? sormuş olmak için sordum ciddiye alma levobjk..
ben alacağım malı ellemeliyim koklamalıyım. aldığım tükkanın çayını içebilmeliyim falan filan.. ankara teknosolarda bi kenarda çay içen bi müşteri gördüyseniz o benim...

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:11 - İp: 81.***.**8.85
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

hala 70-300mm diyorsunuz ya deli etmeyin beniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii [>

Tarih: 8 Şubat 2007, 15:21 - İp: 213.***.**8.2
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla ben onu bunu bilmem. 1000 ytl veririm.
Almanyada dahada ucuz.Ama bizimkisi amme hizmeti bir nevi.
Düşünsene bir k10d yi. Üstünlükleri saymakla bitmez.Süper valla.Bak mimarcaya alıp alıp yarı fiyatına satıyor. Ben gene insaflıyım.

Tarih: 8 Şubat 2007, 18:36 - İp: 85.***.**9.217