muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony A100 - Hi200

Slm, Sony A100'de oldukca işe yarayan bir özellik daha yakaladım ve paylaşmak istedim...
Biliyorsunuz (belki de bilmiyorsunuz )Sony A100 ve Minolta maxxum 5D - 7D DSLR'lerde iso seviyelerini 100-200-400-800-1600 dışında lo80 yada hi200 olarak iki farklı seviyeye daha ayarlayabiliyorsunuz...

Açıkcası ne işe yaradıkları hakkında pek fikrim yoktu ve bu konuda ki tek bilgiyi de Cüneyt abiden almıştım.

Pazar günü üst kat komşum bebeğininin bir kaç pozunu çekmemi rica etti bende kırmak istemedim ve Salon penceresinin hemen yanındaki dinlenme koltuğuna bebeği oturtarak çekmeye başladım ama camdan gelen ters ışık yüzünden pozlamayı ayarlamakta zorluk çekiyordum, derken Cüneyt Abinin söyledikleri aklıma geldi
Hi200 : Fotoğraf 200 ISO ile çekilir. Buradaki asıl amaç, fotoğrafın fazla pozlanmasını engellemektir. Hi200'ü seçtiğimizde aslında makineye şunu söylüyoruz: "Ne yaparsan, nasıl yaparsan yap, bu fotoğrafta benim için aydınlık bölgelerdeki detaylar önemli, onları doğru pozla, o bölgelerde patlama olmasın."

hemen iso'yu hi200 olarak ayarladım çok farklı netice aldım. sonuçlar en azından benim için oldukca tatmin ediciydi, "meğer bu ne kullanışlı bir özellikmiş" dedim kendime sizlere de örneklemek istiyorum...

A100 ve Minolta kullanıcıları da kendi makinelerinde bu özelliği test ederlerse özellikle zor ışıklı ortamlarda daha doğru sonuçlar alabilirler

(bu arada ilginç olan bir nokta : Dpreview sitesinde ne makine özellikleri sayfasında (Sony Alpha) ne de test sırasında bu seviyelerden bahsedilmiyor!)

normal iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

Hi200 iso seçimi ile çekilen 3 fotoğraf

#muratsen' tarafından 05.02.2007 21:05:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2007, 18:48 - İp: 85.***.**4.118
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

pazarbey bundan ucuza A100 bulamazsıııııııııınnn

Tarih: 6 Şubat 2007, 22:21 - İp: 85.***.**1.110
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

A100'ü satanı Allah çarpar

Tarih: 6 Şubat 2007, 22:24 - İp: 85.***.**4.118
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

yapma muratsen

peki bişiy sorucam, pazarbey başka bir konu başlığı altında K10d ile A100 arasında kaldığını söylemiş. A100 ün K10d ye karşı üstün olduğu herhangi bir nokta varmıdır acaba? bana yok gibi geliyor...

Tarih: 7 Şubat 2007, 10:07 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

yapma muratsen

peki bişiy sorucam, pazarbey başka bir konu başlığı altında K10d ile A100 arasında kaldığını söylemiş. A100 ün K10d ye karşı üstün olduğu herhangi bir nokta varmıdır acaba? bana yok gibi geliyor...

Tarih: 7 Şubat 2007, 10:07 - İp: 213.***.**8.2
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Herkese selam
Öncelikle bazı mesajlar iki defa geliyor.. Ya forum yöneticilerin yada mesaj sahiplerinin bu olaya bir el atmasını rica ediyorum.

Bende sony a100 meraklısı biri olarak konuya ve başlığa ilgim hayli fazla. Muratsen zahmetin ve paylaşımın için gönülden teşekkürler..
Fakat benimde kafama takılan bir husus var..
sanırım Levobjk kral çıplak demişti.. yani hi200 fotoları ötekilerden daha iyi bulMAdığını söylemişti..
sonra Osmanlı modelin gözündeki detay kaybına dikkat çekmişti..
Şimdi ikisini birleştirelim.. sonuç Hi200 bu sahnede olumsuz bir sonuç vermiş diyebiliriz (şahsi fikrim).
Görsel yada görüntü izafi bir görüş olduğu için fikir ayrılıklarımız olabilir.. ama dünya güzeli modelimizin gözlerindeki anlamı görmeyi istemezmiydik.. gözler karanlık.. bu ayrıntı pek izafi değil sanırım.. yani kişisel düşünceden ziyade bariz bir fark..
Diğer taraftan Cüneyt abinin bu noktada varsa yanlışım düzeltmesini rica ediyorum.. yüksek İSO düşük ışık koşullarında.. Düşük ISO ise yüksek ışık koşullarında kullanılır. Söz konusu olan ters ışık olunca söz konusu sahnemizde "düşük ışık" tan mı söz etmeliyiz.. Hani şu lo80-Hi200 ayarını yaparken makineye verdiğimiz komutlar varya. Bu sahnede modelimizin gölgede kalan ayrıntılarını (örn:gözler) daha iyi pozlayabilmesi için lo80 verseydik daha iyi olmazmıydı... (göze takmış gibi görünmeye başladım heralde)
Neyse konuyu daha fazla uzatmadan bu sahnenin a100 ile çekimi konusundaki fikirleri ve bilgileri sorduğumu belirteyim..

Not : Bu arada pazarbey ile levobjk arasındaki pazarlığın sonucunu merak ediyorum.. hakkaten çift kit lensli fiyatı 1300 ytl mi ? (birde uzaktan kumanladı flaşları aldıkmı tam süper bi set olur)

Tarih: 7 Şubat 2007, 15:51 - İp: 81.***.**8.85
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

1300 e A100 ve iki kit lensmi.Yanlış anlamadı isem çok iyi fiyat ,ama bu levobjk in makinasımı yoksa sıfır bir makinamı.

Tarih: 7 Şubat 2007, 16:01 - İp: 81.***.**5.23
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

rokomet,

Diğer taraftan Cüneyt abinin bu noktada varsa yanlışım düzeltmesini rica ediyorum.

Lo80 ile Hi200'ün ne amaçla kullanılacağını daha önceden de açıklamıştım, sağolsun Murat da, aynı açıklamaları kendi mesajına da ilave etmiş.

Çok kısaca tekrarlamak gerekirse, Lo80: gölgedeki detayların sizin için çok önemli olduğu pozlarda, Hi200 ise: aydınlık bölgelerdeki detayların önemli olduğu pozlarda kullanılır demiştik. Buradan da anlaşılabileceği gibi, birincisi; her çektiğiniz fotoğrafta mutlaka bu ikisinden birini kullanacaksınız diye bir kural yok, ikincisi ise, Lo80 kullandığınızda gölgedeki detayları kazanırsınız ama aydınlık bilgelerde patlamalar olabilir, Hi200 kullandığınızda ise, aydınlık bölgelerdeki detayları kazanırsınız ama karanlık bölgelerdeki detaylardan taviz vermeniz gerekebilir, örnek fotoğraflardaki bebeğin gözlerinin karanlık çıkması gibi.

Sonuçta, şartlara göre ikisinden birini veya hiç birini seçmek konusu tamamiyle; fotoğrafçıya, onun zevkine ve o pozdan nasıl bir sonuç beklediğine kalmış.

Kimi bazen, kıralı çıplak görmeyi tercih eder, kimisi de, giyinik.

#ocaklilar' tarafından 07.02.2007 16:33:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2007, 16:30 - İp: 85.***.**3.249
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Lovebjk nin tüm mesajları çifter çifter geliyor. BEn ispri olsun diye 2 tane gönderdim.
Hakkaten levobjk iki lenslemi . Hemen gönder kargo ile
Hem niye Allah a100 ü satını çarpsın canım.
K10 un üstün tarafları.
1-Yüksek ısoda az noise
2-çok daha hızlı seri çekim.
3- sd kart
4-daha iyi bady
5-su ve toz geçirmezlik.
6-daha iyi sensör temizleme
7-daha hızlı focus
8-durum lcd göstergesi

Tarih: 7 Şubat 2007, 18:17 - İp: 85.***.**9.217
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Merhabalar,
öncelikle kusura bakmayın işyerinden attığım tüm msjlar 2 kere geliyor elimde olmayan bişey...

Rokomet'e katılıyorum. Bencede Hi200 fotoğrafları normal isoda çekilenlerden daha kötü. Yani beyaz patlaması olmamış, detaylar bozulmamış ama genel olarak bence kötü. Ama bunda Hi200 fotoğraflarının daha uzaktan çekilmiş olması rol oynayabilir

Satılık A100 meselesine gelince, benim ağzımdan hiç 2 lens çıkmadıki yahu o tamamen pazarbeyin yarattığı bir polemik Ben A100 almaya karar verdim ve amerikadan gelecek olan arkadaşıma aldırdım ebayden. Ama sonra Hüsnü beyin resimlerini görünce A100 den caydım. imdi makineyi 20 şubatta gelecek, kit lensi ile beraber kutusunu açmadan 1300 YTL ye satmaya çalışacağım. O parayla da gene aynı arkadaşa Mart sonu K10d aldıracağım. Plan budur

Pazarbey sağolsun K10d nin A100 e üstünlüklerini yazmış ama ben onu değil, A100'ün K10d ye bir üstünlüğü varmı onu sormuştum.. herhangi bir alanda...

Bu arada akşam başıma gelen komik bir olay : Serviste eve dönerken camdan dışarı bakıyordum öylesine... Bir araba geçti, plakası 35 VR XXX... Benim aklıma ilk gelen şey Voice Reduction oldu Sizce sonum pazarbeyden kötü mü olacak ???

Tarih: 7 Şubat 2007, 21:19 - İp: 85.***.**1.110
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ne varmış halimde benim.
Turp gibiyim maaşallah turp.
Hemen a100 ün üstünlüklerine geçeyim
1-Uzun pil ömrü.
2-eeeee bu gıda
A100 e kit lens ile birlikte 1000 ytl verem.

Tarih: 7 Şubat 2007, 23:00 - İp: 85.***.**9.217