pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sony A 700 Mü, Pentax K20 Mi?

Efendim pentaks k20 yi satıp, yerine a700 almış bulunmaktayım. Basitçe aralarındaki fark ve birbirlerine göre avuntajlarını yazayım dedim. Arkadaşlar aydınlansın diye.
1-Ergonomi:
K20 bu bakımdan kesinlikle a 700 den çok çok üstün. A 700 ele oturmuyor. K20 ise ele nasılsa cuk diye oturuyor.
2-Sağlamlık:
K20 su geçirmez mağnezyum destekli gövdesi sebebiyle çok daha sağlam havası veriyor. Ele alıncada bunu rahatlıkla anlıyorsunuz zaten.
3-Hız:
A700 bu bakımdan k20 den daha iyi gibi geldi. HEm yazım hızı hemde focus hızı daha iyi gibi.
4-Fotoğraf kalitesi:
A700 benim görüdüğüm kadarı ile bu bakımdan çok daha iyi. Özellikle renkler hususunda çok iyi a700. Ayrınca dinamik range dedikleri husus yüzünden olsa gerek sony gölge karanlık ayrımında çok daha iyi neticeler veriyor. a700 hemen hemen her ışık koşulunda sorunsuz bir renk veriyor. Beyaz dengesi iyi.
5-KUllanışlılık
BU bakımdan henüz tam olarak denemek imkanım olmasada a700 ün menü sisteminin çok rahat olduğu söyleniyor. Ancak k20 de bana çok rahat geliyor. MEnüler ve tekerlekler çok rahat. Sony biraz daha az kullanışlı gibi.
6-Özel:
a700 çift kart slotuna sahip. Bu hem depolama hemde bazı özel sebeplerden dolayı çok ama çok iyi.
Pentaks bilinirliliği çok az olan bir marka. Sony bu bakımdanda iyi.
Ayrıca sony bu alanda geleceği olan bir makra havası veriyor. PEntaksta onu göremiyorum. Özellikle son dönem çıkan makinalar ve bazı lensler gerçekten iyilermiş.
7-Ektra:
K20 de olan her lense göre focus ayarı çok çok iyi bir özellik. Ayrıca piksel haritalama özelliği ile hot ve ölü piksel sorunu yok. Birde sensördeki tozları gösterebilmesi ilginç ve son derece faydalı.

Aklıma geldikçe yazmaya devam ederim.

a700

k20

#pazarbey' tarafından 29.07.2009 23:20:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2009, 23:17 - İp: 88.***.**6.89
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

yaman usta sizi pazar emmiden kurtardığım için artık bi 50 mm f1.4 hediye edersiniz

Tarih: 30 Temmuz 2009, 14:51 - İp: 81.***.**7.150
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Last Hocam, Pentax senin şerefine yeni lens serisi çıkarsa hakkını ödeyemez. Heykelini dikmeleri lazım senin aslında ama heykeltraş Japon olmamalı, kompleks yaptıklarından mıdır nedir çizgi filmlerde filan herkesi eşşek gözlü yapıyorlar.

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:00 - İp: 85.***.**8.188
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

eyvallah hocam vazifemiz yalnız ben lens serisi veya heykel istemiyorum sadece 50 mm f1.4 fazlasıyla yeter bana. genelde portre takıldığım için böyle birşey şartmış. büyüklerim öyle dedi

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:04 - İp: 81.***.**7.150
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

iyilik haram. Elestirince heykel dikerler Boyle aksam ayrintili yazzarim.

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:09 - İp: 217.***.**4.245
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sen akşam yaz emmi ben yarın okurum

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:13 - İp: 81.***.**7.150
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

eveeett şimdi ciddi ciddi yazalım az bakam..

Şu minolta 75-300 lensinden bahsetmek istiyorum pazarcım.. Fipar hocam, çok çok sağolsun bana o lensi kullanmam ve denemem için yollamıştı. (ve hatta elindeki lens ve ekipmanlardan hangisini istersem yollayabileceğini söyledi. böyle temiz ve paylaşımcı insan zor bulunur)
minolta 75-300 en az 2 ay bende durdu.
renkleriyle çok güzel bir lens bu..

Keskinlik konusunda da iyi denebilir. Ama SONY 75-300 den daha iyi değil..

Bunu kesin bir dille yazıyorum: SONY kullanan her adamın bir SONY 75-300 tele lensi olmalı..
Bu lens hem ucuz, hem de fiyatının çok üstünde hizmet veriyor.

Ve bir iddiam daha var. Şu meşhur SONY 70-300G lens.. Bu lensin kıyasla tek üstünlüğü, süper sessiz olması
Ama bir sessiz olsun diye de 2.000 tl para verilir mi, bunu iyi düşünmek lazım
Evet bu süper lens, bizim eski sony 75-300 den bariz daha keskin değil..
Belki ufak tefek farklar vardır ama çok önemsiz derecede..

Benim sony 75-300'ü satın aldığım arkadaş kendine 70-300G aldı. Ve şunu dedi bana ayrıca..

"netleme hızı konusunda, eski sony 75-300 daha hızlı gibi.."

Bu lensi öneririm sana pazar

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:27 - İp: 88.***.**9.19
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

hayırlı olsunn..bu arada sürekli focus yapmaya çalışması kapatılabiliyo menuden tayfun abi..zaten bildiğim kadarıyla sürekli diil gözünü vizöre yaklaştırdığında yapıo ama emin diilim..

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:36 - İp: 88.***.**8.88
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bilgiler için sağol Hamza;

Evet haklısın gözüne getirince, yarım deklanşör basmadan netleme yapıyor, aslında hızlı netleme bakımından güzel yani ancak alışık olmayınca garip geliyor sadece

Tarih: 30 Temmuz 2009, 15:51 - İp: 85.***.**8.188
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet tee yaman

SONY nin öyle bir güzelliği var. sana zaman ve hız kazandırıyor.
daha gözün vizöre yaklaşır yaklaşmaz tık diye netliyor

Eğer dilersen bu özelliği menüden kapatabiliyorsun, ama bende hep açık bu özellik..

Tarih: 30 Temmuz 2009, 16:02 - İp: 88.***.**9.19
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Mustafa Abi akşama kadar böyle çakılı oturuyorum işyerinde yaz sezonu ya iş yokki dışarı çıkıp hava alalım biraz. çekim yapalım ev iş arasında mekik dokuyorum. haftasonunu bekliyorum artık dışarı çıkarsam birşeyler olur artık

Tarih: 30 Temmuz 2009, 16:09 - İp: 81.***.**7.150