punc
punc (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A-100 /nikon D70s /canon 400d

Sony A-100
Nikon D70S
Canon 400D

Üçünün de fiyatı birbirine oldukça yakın. Ancak birinin artısı, diğerinin eksisi birbirini öyle dengeliyor ki. Misal, Sony'de el titremesine karşı koruma var ama Sony makina aksamları, Nikon ve Canon'a göre daha zor bulunur düzeyde. Nikon'da 18-70mm var ama 6.1 mp. Canon, yılın makinası seçilmiş ve 10.1 mp ama 18-55mm.

Fotoğrafa yeni başlıyorum. Ciddi fikri olanların önerilerini rica ederim.

Şimdiden teşekkürler.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 17 Mart 2007, 21:23 - İp: 85.***.**2.212
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

al sana gece 17-85 IS USM zaten geceler Canonun işi http://www.dpchallenge.com/image.php?IMAGE_ID=262795

Tarih: 19 Mart 2007, 18:44 - İp: 88.***.**9.234
murat-d80
murat-d80 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yok kafanı karıştıracak bişey yok bence sen d70s al en güzeli almışken en iyisini al kasası yeter bidefa hem sağlam hemde gerçi bayansın biraz büyük gelip taşabilir elinden onundışında çok keyif alacağından emin olabilirsin ama diyosan elime oyursun küçük kasası olsun amatör hissi versin ozaman 400d prof hissi versin istiyosan d70sumarım kafan karışmamıştır

Tarih: 20 Mart 2007, 00:57 - İp: 85.***.**0.180
murat-d80
murat-d80 (üye)

sen beni dinle pişan olmazsın

#murat-d80' tarafından 20.03.2007 01:01:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2007, 00:58 - İp: 85.***.**0.180
murat-d80
murat-d80 (üye)

bide şu var sakın makinanı spot alma git parana kıy garantili al spot lens al ama makina alma sonra kafanı duvarlara vurabilirsin demedi deme

Tarih: 20 Mart 2007, 01:04 - İp: 85.***.**0.180
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

anlamadığım bir nokta var..bizde adettir alimizde hangi marka makina varsa önümüze gelene o markayı öneriyoruz..d70s diğer iki modelden üstün değildir murat.çünkü her iki modelde d70s den sonra çıkan ve yeni teknolojilere sahip olan cihazlardır..benim önerim sony ve canondan yana olacaktır.bunların yanında nikon olsun desek d80 koyabiliriz.ona sözüm yok.

Tarih: 20 Mart 2007, 13:32 - İp: 85.***.**0.220
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

ağzınıza sağlık merhaz bey cok doğru tartısmaya gerek yok

Tarih: 20 Mart 2007, 13:58 - İp: 88.***.**9.234
murat-d80
murat-d80 (üye)

merhaz hocam benim makina d70s değilki ben nikon d200 kullanıyorum bundan önceki makinamda canon eos 300d idi ben canon da öneririm ama 400d kasası çok ufak geldi bana ısınamadım açıkcası kasası dışında canon 400d ye lafım yok evet 10mp 400d ama poster falan basmayacakki bu arkadaşımız d70 en güzel seçim olur bence

Tarih: 20 Mart 2007, 16:20 - İp: 85.***.**0.180
punc
punc (üye)
İstanbul / Amatör

zaman ayıran herkese teşekkürler. sanırım son kararım canon eos 400d olacak. cts sabahı gidip almayı düşünüyorum ve sanırım garantili alacağım. şimdilik kit alıp daha sonra objektifleri değiştirmek niyetindeyim.

Tarih: 20 Mart 2007, 17:29 - İp: 213.***.**6.70
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet suheyl haklisin.. mesela bende canon var, ben de canon'u tavsiye edecegim punc'a..
punc merhaba.. oncelikle foruma hosgeldin..
soyledigin uc kamera arasinda kalmis olsaydim; a100 veya 400d alirdim..
saticilar, evet islerine geleni soylerler, ama hepsinin birden ayni kamerayi soylemeleri de sasirtici degil mi?..
ve daha da ilginci, saticilarin cogu da dslr makineler kullaniyorlar.. en azindan ben burasi icin soyluyorum bunu.. (ingilterede yasiyorum..)
bircok dukkana gittiginde, kullandiklari makine ya canon ya da nikon oluyor.. ki cogunlukla canon.. cunku canon'un servisi bir numara.. cunku canon makineler gercekten iyiler..

sensorlerden konusulmus.. a100'de, k10d'de, d80'de ve d200'de ayni sensorler kullaniliyor punc.. neden acaba k10d cok daha iyi a100'den, onu da ogrenmek isterim arkadaslardan.. tabii sensor ise onemli olan parca..
ozellik olarak a100 ile k10d aslidna cok benzerler.. her ikisinde de titresim onleme var, toz onleyici var.. (asil olarak, k10d daha iyi bir kamera a100'den ama neden daha iyi deniyor soylesin arkadaslar..)
canon ve nikon dslr'larda titresim onleme sistemi bulunmuyor body'de.. bu da aslinda hem bir yandan kayip hem de bir yandan kazanc.. cunku lens ile titresim onlemeye sahip olabiliyorsun.. tabii lensde titresim onleme ozelliginin oldugu zaman da fiyat bayagi artiyor..

limited lensleri cok iyiler diye soyleniyor evet.. ama sony'de de zeiss lensleri var.. veya canon'daki L lensleri..
lens cesitliligi cok onemli bir konu.. lens cesitliligi konusunda, canon ve nikon'un ustune baska bir marka yok acikcasi..

canon 18-55 kotudur diyorsun yanilmiyorsam.. ayni sekilde diger 18-55'ler de kotuler.. pentax 18-55, f/8'e kisildiginda iyi sonuc veriyor evet ama diger butun 18-55'ler ayni sekilde super sonuclar veriyorlar..
canon 18-55 de f/8'e kisildiginda cok iyi sonuclar veriyor.. ve asil olan su ki, bu lensi kamera ile birlikte aldiginda, cok az oduyorsun..
ama simdi arkadaslar atlarlar hemen; turkiyedeki fiyatlar acikcasi benim aklimi karistiriyor..
......

en iyi secenegin k10d olarak goruluyor.. fiyati cok ucuz oluyor bura ile kiyaslandiginda.. burada, k10d, a100 ve 400d'nin body fiyatinin 1.5 misli.. ikinci siradaki tercihler a100 ve 400d olmali bence..
d70s de kotu bir makine degil aslinda.. o kadar cok tutulan bir kamera bu.. ama artik biraz demode oldu.. (demode olmasi demek de kotu oldugunu gostermez kesinlikle.. fakat yeni cikan nikon'lar daha iyiler kesinlikle..)

.................
bence sunu goz onunde bulundurarak secimini yap.. hangi kamerayi alirsan, yaninda kit lensi disinda, kaliteli bir lens alabileceksin..
cunku 1 sene boyunca kit lensini kullanmaktan bahsetmissin..

400d veya a100 ile kaliteli lens kullanmayi, k10d ile kit lensini kullanmaya tercih ederim kesinlikle..

eger ki ileride iyi canon lenslerinden alacagim diye dusunuyorsan, 400d.. yok hayir ucuz olan lenslerle idare edecegim uzun sure diyorsan, a100.. (a100, sony 18-200 lensiyle cok hesapli satiliyormus orada..)
eger ki 400d veya a100 almakla, kaliteli lens de beraberinde alamayacaksan; k10d.. bari daha iyi bir body al yani..

canon'la 17-85 ve 70-300 IS alabilirsen, super olur.. ama fiyat da artiyor bu durumda..
sony'nin kit lensi 18-70 hic iyi degil deniyor.. 75-300 icin hep olumlu konuusluyor.. 18-70 yerine baska bir lens secebilirsin.. mesela sigma 17-70..
k10d ile ise pek bir sansin yok acikcasi, en azindan su an icin..
pentax 16-45 iyi bir lens, ama ayni sekilde pahali da.. yakinda star serisi lensler cikacak, 16-50, 50-135 ve 60-250.. bunlar da gayet iyi olacaklar..
bir avantajin, eger ki bu lenslerden birini alirsan; cok daha ucuza alabileceksin tokina'nin cikardiklarina nazaran.. tokina da ayni lensleri cikartacak, canon ve nikon icin..
limited lensleri dert etme kesinlikle.. cok pahalilar..
77mm f/1.8 lensi mesela, burada 700 pound.. oysaki 250 pound'

Tarih: 20 Mart 2007, 17:32 - İp: 86.***.**0.120
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

NetFoto muhabirimiz İlker İngiltereden bildirdi
Şimdi yurda dönüyoruz

İlker burada işer biraz değişik
1-SLR satan yerlerdeki tezgahtar arkadaşların %5'i kadarı SLR kullanıyor çünkü çoğu asla bir SLR alamayacak kadar kazanıyor (asgari ücret)
2-Canon'un Türkiyedeki servisi rezalet... ben o kadar sorunlu makine gönderdim (firma olarak) bir şekilde müşteriye suç bulmasını bildiler (Evet, ERkayalardan bahsediyorum!)
3-Sony A100 K10D'den iyi değil, ben hiç demedim, diyen kim? ama daha ucuz
4-Sony 17-70 kötü değil 75-300'ün yanında kötü kalıyor yani durum biraz göreceli ama mesela Canon 18-55'den çok daha iyi bir lens

Şimdi Spor haberleri için Jamaika muhabirimiz Adnan'a bağlanıyoruz

Tarih: 20 Mart 2007, 17:49 - İp: 81.***.**2.88