j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

Slr-like???

Merabalar arkadaslar..
Uzun zamandir forumu inceliyorum ve artik merak ettiklerimi sormaya karar verdim, incelemem kadariyla emin olamadim cunku...

Yeni bir makine alacagim, edindigim bilgi kadariyla Dslr cihazlar pek bana gore deil ,cunku profesyonel alanda kullanmayacagim.Fakat bu cihazlardaki gibi ozellikle nesnenin belirgin arkaplani flu yapma ozelligi benim icin cok onemli,ozellikle bunu kullanmam gerekecek.
Slr-like modellerinde bu ozellik mevcut mu ve sanirim kompakt modellerde bu ozellik yok.Dogru mu?
Sony den baska marka dusunmuyorum.Eger dogru anlamissam bana uygun slr-like modelleri ise sony cihazlarindan hangisini tavsiye edersiniz...

Yardimci olan herkese tesekkurler..
Ceylan..

Tarih: 3 Ağustos 2009, 02:57 - İp: 89.***.**7.151
j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

Tamda gaijin kesin bana kizacak die geciriodum icimden ama oyle olmadi )
te$ekkuler tamam 500D bencede

Tarih: 8 Kasım 2009, 23:27 - İp: 78.***.**2.7
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

50mm F1.7

İstedğiniz sığ alan derinliğinin en ucuz ilacı budur. Canon, Nikon, Pentax ve Sony(yani Minolta) için ikinci eli 200-250 YTL. ve buna yakın keskinliğe başka bir lensle ulaşmak için bu fiyatın en az 4 katına çıkmanız gerekir.

Bu lensin Canon Is, Nikon VR versiyonarı olmadığı gözönüne bulundurulursa gövdeden stabilizasyonlu Pentax ve Sony almak daha mantıklı.

Tarih: 9 Kasım 2009, 02:54 - İp: 88.***.**0.48
j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

ewet haklisniz.
baktim 50mm lenslere 50mm f/1.8 demek istediniz sanirim onlar dediin gibi sifirlari 200tl

fakat 50mm f/1.4 lenste diyafram daha dusuk daha keskinlik oluyomus fotolarda tabi fiyat oldukca yuksek bu lenslerde sifir 700den basliomus

ama kararsiz kaldim 50mm f/1.8 de istedigim sonucu alabilirmiyim yetinebilirmiyim acaba bilmiorum

Tarih: 13 Kasım 2009, 03:05 - İp: 78.***.**1.251
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

50 mm. 1.8 , yalnız unutmayın foto makinesinin modele uzaklığı ve arka planın uzaklığı da önemli, bu etkiyi en iyi yakalamak için foto mak modele yakın, arka plan uzakta olmalı

Tarih: 13 Kasım 2009, 08:37 - İp: 94.***.**9.39
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta/Sony için F1.7, Canon için F1.8 demek istemiştim, aynı şey.

F1.4 veya F1.2 gibi lensler var ama bunlar çok pahalı. Bunlarda esas kazancınız keskinlikten ziyade ışık. F1.4, F1.7'den %50 daha fazla ışık alır, yani aynı ışıkta, aynı ISO değerinde bir buçuk kere daha hızlı perde kullanabilirsiniz.

F1.4 veya F1.2 gibi egzotik lenslerin diaframları sonuna kadar açılınca genellikle keskinliklerini kaybederler. Diaframı biraz kapatınca, ucuz 50mm F1.7lerle (veya F1.8 lerle ) aynı sonucu verirler.

sereze'nin dediği doğrudur. 1 metredeki cisimle 3 metredeki arasındaki keskinlik farkı, 3 metre ile 5 metre arasında aynı değildir. Konu ne kadar yakındaysa fokus seçiciliği o kadar artar.

Alan derinliğinde bir üçüncü parametre ise lensin mutlak fokal uzunluğudur. 200mm, 100mm'den daha seçicidir mesela. Ufak sensörlü makinaların, mesela DSLR-likeların, lenslerinin fokal uzunluğu da ufaktır, dolayısıyla fokus seçiciliği de azdır.

Tarih: 13 Kasım 2009, 20:29 - İp: 88.***.**4.153