j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

Slr-like???

Merabalar arkadaslar..
Uzun zamandir forumu inceliyorum ve artik merak ettiklerimi sormaya karar verdim, incelemem kadariyla emin olamadim cunku...

Yeni bir makine alacagim, edindigim bilgi kadariyla Dslr cihazlar pek bana gore deil ,cunku profesyonel alanda kullanmayacagim.Fakat bu cihazlardaki gibi ozellikle nesnenin belirgin arkaplani flu yapma ozelligi benim icin cok onemli,ozellikle bunu kullanmam gerekecek.
Slr-like modellerinde bu ozellik mevcut mu ve sanirim kompakt modellerde bu ozellik yok.Dogru mu?
Sony den baska marka dusunmuyorum.Eger dogru anlamissam bana uygun slr-like modelleri ise sony cihazlarindan hangisini tavsiye edersiniz...

Yardimci olan herkese tesekkurler..
Ceylan..

Tarih: 3 Ağustos 2009, 02:57 - İp: 89.***.**7.151
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

uzun zamandır inceliyormuşsun ama yeteri kadar iyi incelememişsin. forumları okumaya devam. alan derinliğini istiyorsun DSLR-Like sınıfı olanlar da verir ama bir DSLR kadar başarılı olabilir mi orası şüpheli

Tarih: 3 Ağustos 2009, 11:28 - İp: 81.***.**7.150
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Alan derinliği; seçmiş olduğunuz diyafram (F değeri) , nesneye yakın vaya uzak olmak ve seçtiğiniz fokal uzunluk ile doğrudan bağlantılıdır. Her makine ile bunları sağlayabilirsiniz.
Sırf alan derinliği sığ fotograf çekeceğim diye de makine alınmaz.Bazan her yerin olabildiğince net olmasını istediğiniz fotograf çekmek de isteyebilirsiniz (manzara gibi)
Siz alan derinliği konusunu kapsamlı olarak internet üzerinde arattırın ve bilgilenin bu konuda hem yazılı hem de video görüntülü yüzlerce kaynak var, ondan sonra makine almaya karar verin bence. Kolay gelsin.

Tarih: 3 Ağustos 2009, 14:16 - İp: 88.***.**3.36
j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkurler cevaplar icin..
Anladim simdi.O zaman ben biras daha arastirip bilgi sahibi olayim, bi yerde takilirsam yine sizlere danisacagim..Tesekkurler..

Tarih: 3 Ağustos 2009, 22:07 - İp: 92.***.**4.171
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Eğr sizin için alan derinliği çok önemliyse açık diyaframlı lens kullanan (yani F/2 - F/2.8 gibi) SLR Like makinalara bakın . SLR Like olmayan ancak ondan daha başarılı ve istediğinizi verek makina olarak size Panasonic LX3 modelini öneririm.

#demirciler' tarafından 03.08.2009 22:35:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2009, 22:34 - İp: 78.***.**4.74
j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

tesekkurler...
Sunu anladim ki yeterli bilgiyi almadan slr makinelere yonelmeyecegim.Ama bilgilenmeyede karar werdim, Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler...

Tarih: 4 Ağustos 2009, 01:12 - İp: 78.***.**6.177
byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

dslr-like makınelerde gece cekımı nasıl?
her dslr-like için değişken mi gece cekımı?

elımde praktica dcz 7.4 =7megapixel KOMPAKT makıne var ve gunduz cekımleri konusunda hıc bir sorunum yok.

ancak gece bi sahılde; yada herhangi bi objeyı cekerken(insan vs) cektıgım obje net cıkmasına ragmen cevresı arka plan yeterınce orjınal olmuyor(flash patlaması dolayısıyla sanırım), buda gece cekımımı engellıyor.
DSLR-like larda bu saglanabılırmı?

oneri makıneleriniz-LUTFEN.

Tarih: 27 Ağustos 2009, 01:16 - İp: 94.***.**4.185
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

otomatik modda cekim yaptıgınız surece hiçbir farkı olmaz.
gece fotograf cekimi manzara ve hareketli nesne olarak ikiye ayırırsak

manzara için
dusuk iso, kısık dıyafram uzun enstantane
hareketli nesne için yuksek iso, acık dıyafram,kısa enstantane

Tarih: 27 Ağustos 2009, 02:11 - İp: 78.***.**2.253
byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

elımdekı ''praktica dcz 7.4 =7megapixel KOMPAKT''

makıne ile verdiginiz degerleri bulamıyorum.
bu makıne cok mu yetersisz yda ben mı makıneye cok yabancıyım..

makıneyi aşagıda vermiş oldugum linkten ozelliklerine bakabılme ve Yorumlayabılme şansınız var mı?

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1699/show.html

Tarih: 28 Ağustos 2009, 02:23 - İp: 94.***.**4.185
j.lo
j.lo (üye)
İstanbul / Amatör

herkese selamm ..

Agustosta actigim konuya baktimda ; iyi ki makine almamisim diorum simdi.
Yaklasik 1 aydir fotografcilik egitimi aliyorum.Ve artik makine almamin zamani geldi.Modelede karar werdim fakat 2 model arasinda cok kararsiz kaldim.

Nikon D90 ya da Canon 500D

ozelliklerinide karsilastirinca bi secim yapamadim.
Bazi canoncular, canon kullanip nikona gecince daha once canon kullandina pisman oluyosun gibi bi yorumda bulundular.Kafam baya bi karisik, tabi gonlum canondan yana.

Fikirlerinizi bekliyorum.....

Tarih: 8 Kasım 2009, 23:00 - İp: 78.***.**2.7
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d

Tarih: 8 Kasım 2009, 23:21 - İp: 78.***.**4.138