mesuts
mesuts (üye)
Hatay / Amatör

Slr Like

daha önce Canon a550 kullanıyordum şimdi biraz daha gelişmiş bir makina almak istiyorum birza araştıma yaptım Panasonic Lumix DMC-FZ18, NIKON COOLPIX P80, CANON power shot S5 IS arasında kaldım ne alacağıma karar veremedim yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 7 Temmuz 2008, 13:43 - İp: 212.***.**9.2
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

RAW dosyalarını silmenin, film kullanarak çekilen fotoğrafların; her hangi ölçüde bir kağıda bir kereye mahsus bastırıldıktan sonra negatiflerinin, çöpe atılmasından bir farkı olmadığını düşündüğümü söyleyerek konuyu kapatayım.

Aynen katılıyorum .
Saygılar.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 14:51 - İp: 78.***.**5.148
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

t-yaman, istanbuldan henüz döndüm.. istanbuldan çektiğim raw olmayan bir de rawdan işleyip jpeg yaptığım iki kareyi buraya yüklerim, farkı gösteririm. gerçi 12 mp i buraya tam boyut yükleyemem, ama renk kontrast keskinliğin farkını gösterebilirim sanırım..

istanbulda 200 tane fotoğraf çektiysem bunların 20 si raw, yani raw ı azami kullanmalı, yoksa çevirimi çok sürer, buna katılıyorum.

Tarih: 15 Temmuz 2008, 13:52 - İp: 78.***.**1.75
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

fujisever;
Gerçekten de like makinayla raw çekerek bir nebze dslr ye yakın kalite (harfe dokunmadan alıntı) ye sahip fotoğraflarınızı bekliyorum. Bakalım bahsettiğiniz kadar fark var mı? O kadar fark varsa Fujinin jpeg dönüştürücüsünün vay haline.

Bir de;
istanbulda 200 tane fotoğraf çektiysem bunların 20 si raw, yani raw ı azami kullanmalı, yoksa çevirimi çok sürer, buna katılıyorum.
Bu cümlenizi tam anlayamadım, çelişkiye düştüm birden RAW ı AZAMİ mi kullanmalı ASGARİ mi?.

Tarih: 15 Temmuz 2008, 15:24 - İp: 78.***.**5.148
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ne kadar süreniz varsa uğraşabilecek o kadar çekin demek istedim. ben 20 tane çektim,hepsini de çevirmem, güzellerini seçerim. keşke zamanım olsa hepsini raw çekebilseydim..

kalite derken alanderinliği olarak değil de, kontrastı keskinliği, renk doygunluğunu bozulma olmadan ayarlayabilmekten bahsediyorum. dslr de kaliteli bir lensle bu unsurları hiç yorulmadan elde edebiliyorsunuz ...

Tarih: 15 Temmuz 2008, 15:32 - İp: 78.***.**2.229
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yani benim" RAW çekilir ya da çekilmez" gibi bir iddiam yok. Ben şimdiye kadar RAW çektim ve bir sorun yaşamadım (kart çabuk doluyordu sadece). Son zamanlarda sadece JPEG çekip çekim anında herşeye dikkat etmeye çalışıyorum, bu da fotoğraf çekmeyi daha zevkli bir hale getirdi (benim için), gerçi çekim sonrası PS da uğraşmak da zevkli ama bazen sıkılmıyorum da değil (bir de RAW dosyalar çok yer tutuyor bilgisayarda, topikte bundan da bahsedildi epey). K10D nin maalesef jpeg dönüştürücüsü çok başarılı değil (aksine iddialar da var ama Dpreview bunu açıkça gösteriyor) dolayısıyla RAW çekim K10D de epey avantajlı. Durum onu gösteriyor ki sizin makinada da durum aynı gibi (dediğinize bakılırsa) Ama çok güzel bulduğum bir manzarayı artık JPEG+RAW çekiyorum, hem kıyaslama yapabiliyorum (jpeg ve RAW arasında) hem de istersem kayıpsız düzenleme (bu konuda size %100 katılıyorum).

Şimdi size maalesef hiç katılamayacağım bir konuya geleyim;
Bu konunun asıl meselesi olan Like makina alacak birine ne tavsiye edilir, ama illaki like makina alacak birine;

1. Video çekerken sesli çekip zoom yapabilsin?
2. Optik zoom çok olsun?
3. Kaliteli lensi olsun?
4. Çözünürlüğü Yüksek Olsun?
5. Optik sabitlemesi olsun?
6. Ebatları küçük/büyük olsun?
7. Ayrıyetten range finder olsun?
8. Uygun fiyat? (tebrikler bunu yapmışsınız)
9. Geniş açısı nedir, telesi nedir?

bu liste daha da uzar

illa dslr like alacağım diyorsanız, ben derimki raw çeken bir model alın.. bir nebze dslr ye yakın kalite elde edersiniz en azından...
Bu da sizin tavsiyeniz ?
Bak şimdi şunu da merak ettim, RAW çekmeyen like makina var mı?

Tarih: 15 Temmuz 2008, 16:10 - İp: 78.***.**5.148
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

t-yaman, çok mu yalnız birisin uğraştığın konulara bak abi

like makina almak isteyen biri ya çok zengindir bu devirde, ya da sadece anı hatıra çekecektir...
ya da ucuz yollu bir digital edeinim nasıl olsa fotoşopta düzenleyecem, oynayacam fotolarla , işte sanat yapacam diyen biridir ki böylelerine o kadar çok rastladım ki inanamazsınız...

o yüzden dedim, fotoşop digital oyuncakların olmazsa olmazı ve raw çekebiliyorsa makina daha avantajlı olur dedim..

konu nerelere geldi... yani fena mı olur raw ı da olsa... bence video dan daha önemli raw özelliği..

neyse , ben son çektiğim filmi banyo ettirecem, fotoşopla, digitalle, raw la falan uğraşmaktan bıktım, en güzeli film.. çek bastır izle.. bak keyfine üstelik 50 ytl lik bir makine ile

Tarih: 15 Temmuz 2008, 17:57 - İp: 78.***.**8.183
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Fujisever;
Yani yazacak cevap bulamayınca saçma bir fikir atmışsın ortaya, acizlikten olsa gerek . Çok şükür yalnızlık gibi bir derdim yok eş, dost, çocuk ne ararsan var bende, sen bir de kendi etrafına bak istersen . Like makina alan zengin biri mantığına da artık "la havle" diyeceğim. Neyse sen topiği daha fazla garip yerlere çekmeden sana "he he" deyip geçeceğim arkadaşım . Bol şans, iyi dilekler vs. vs.

Tarih: 15 Temmuz 2008, 18:21 - İp: 85.***.**8.42
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bilemiyorum, yüzünü dahi görmediğimiz insanlarla bu forumlarda ne kadar da rahat konuşabiilyoruz...

abi değişelim o zaman, ben yalnız olayım sen aciz... daha iyi...

Tarih: 15 Temmuz 2008, 22:50 - İp: 78.***.**7.230
erocank
erocank (üye)
Aydın / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 27 Aralık 2008, 16:51 - İp: 88.***.**9.96