mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

R-1 Tebrikler Sony Sana!!!!

bazilari 700 pound'u dslr olmayan bir makineye harcamanin savurganlik oldugunu dusunebilir demisler.. fakat alinan fotograf kalitesi hesaba alindiginda, r1'in kolaylikla orta seviye dslr'larla karsilastirabilecegini gorebilirler..(giris seviyesi degil..)

dadanın yazısndan alıntıdır...

Tarih: 23 Mart 2006, 10:12 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili maxo tabiiki iş devasa boyuta geldiğinde bu seferde fotoğrafa bakış uzaklığı devreye gireceği için fotoğraf taki bozulmalar daha az dikkat çekecektir,çünkü öyle bir fotoğrafa zaten yakından bakılamaz.Ayrıca interpolasyon için yazdıklarınada katılıyorum.

Tarih: 25 Mart 2006, 22:01 - İp: 85.***.**8.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

as sana birsey soracagim.. eger ki gozumuzun algi siniri 300 dpi'lik cozunurluk ise, veya gozumuzun cozunurlugu 300 dpi'ysa (senin dedigin sekilde); neden acaba 650 dpi'da bile baskilar alinmakta? biz insanlar icin sanirim 300 dpi'dan fazlasi gereksiz olmakta senin mantigina gore..

ikinci soyleyecegim sey; fuji s3 pro'nun 12 megapixellik bir kamera oldugudur.. yani diger sayilan makinelerle ayni kulvarda bir makine degil s3 pro..

ucuncusu, sony R1'dan alinabilecek maximum cozunurluk 3888 x 2592 olduguna gore; baski boyutu da 300 dpi'da 13x8.5 inch olmaz mi? yani ortada o kadar buyuk bir baski olabilmesi icin belli bir interpolasyon kullanilmasi gerekmekte.. ama acaba hangi interpolasyon yontemi?
sonucta cozunurlugu 300 dpi'a bolme hatali bir yol demek istiyorum.. tabii ki direk alinacak cikti ile 10x8 inch'lik baski ortaya cikacaktir; ama ille de 300 dpi olmasi gerekmeyecegi gibi interpolasyon yapilacagi da unutulmamali..
ben fuarda 6 megapixellik dslr'lardan cikan poster boyutundaki baskilari da gormustum.. evet, medium-format back'ler kadar kaliteli degildi, ama muthisdi tek kelimeyle hepsi de..
bir de kullanilacak printer device'in da payi cok buyuk print kalitesinde arkadaslar..

ve bunlara ilaveten, poster veya daha da buyuk ciktilar biraz ekstrem durumlar.. acaba kac kisi, o buyuklukte ciktilar alacak onu sorgulamaliyiz.. her yuz kisiden 1 kisiyse yalnizca, ben de o kadar da buyuk bir olay degildir, 8 veya 10 megapixel oldugu..

bilmiyorum yaniliyor muyum?

Tarih: 25 Mart 2006, 22:27 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)

Sevgili İlker baskı kalitesinde 300dpi insan gözünün algılamasında iyi baskı ortalama sınırı kabül edildiği için konu hep 300dpi.üzerinde dönüyor.500-600 dpi.gibi baskılar tabiiki daha iyi kalite olacaktır.Ve bu baskıların kaliteside mutlaka algılanacaktır.Ama ben bu işten para kazanmıyorsam benim için 300dpi yeterli ise fazlasına gerek duymam.Ancak 300dpi.nin altında ebadı arttırmak için 150dpi.kullanıldığında fotoğraf kalitesindeki bozulma fotoğrafçılıktan anlamıyanların bile dikkatini çekecek düzeye ulaşıyor.

Ben fujiS3 pro yu 6 mp.interpolasyon ile 12mp.e ulaşıyor diye biliyorum yanlışım olabilir.Dpreview e bakmak lazım.

Evet R1 için verdiğin baskı boyutu yazdığın değerlere geliyor ama işin güzel tarafı interpolasyon uygulanmadan fotoğraf büyütüldüğünde hataların çok az dikkat cekiyor olması,elbette fotoğraf o boyuta getirildiğinde 60-70 cm.mesafeden bakılırsa hatalar bariz şekilde görülecektir.
Ancak 6mp.lik bir makinanın fotoğrafı interpolasyon uygulanmadan A3 ebadı için bile yeterli olmayacaktır.

Benim zaten gündeme getirmeye çalıştığım ebat ta kalite meselesi A3 veya 2xA3 boyutunda evlerimizin duvarına asabileceğimiz boyutlar.Biz amatörlerin daha fazlasına ihtiyac duyabileceklerini zannetmiyorum.

Şuda bir gerçek ki bir çok arkadaşımızın bu baskı kalitesi ve makinalarından alabilecekleri ideal baskı boyutundan yeteri kadar bilgisi yok.

Tarih: 25 Mart 2006, 23:03 - İp: 85.***.**8.120
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

İnsan gözünün DPI (Dots-Per-Inch) veya pixel olarak çözünürlük kalitesi ölçülemez. Bunlar sadece digital dünya için geçerli kavramlardır.

Bugün digital dünyada 2400 DPI çözünürlükte çalışan bazı scanner ve fotoğraf yazıcılar "fotoğraf kalitesine yakın" baskı yapan cihazlar olarak geçer. 2400 DPI analog fotoğraf makinaları ile çekilen fotoğrafların bile kalitesine eş değil, altındadır. Bunu da bir yere not edelim. İnsan gözünün hassasiyetini 300 DPI'ya benzetmenin ne kadar yanlış olduğunu sanırım biraz anlayacaksınız. Üstelik 300 DPI büyük boyutlarda alınan baskılar için çok doğru tercihler değildir. Yüksek kalitede baskılar için digital baskılarda çözünürlüğün en az 600 DPI veya hiç olmaz ise 1200-2400 DPI olması arzu edilir. Bu rakkamlarda bugün teknolojinin geldiği nokta ile ilgilidir aslında. Belki çok yüksek kalite yazıcılarda, 4800 DPI ve 9600 DPI'dan daha sıklıkta bahsedip, belki o zaman ancak işte fotoğraf kalitesine yakın baskılardan bahsedebiliriz.

300 DPI cidden çok düşük bir çözünürlüktür ve bunu insan gözü 600 DPI ile karşılaştırıldığında çok net ve açık olarak farkeder. Denemesini laserjet yazıcınızdan biri 300 DPI diğeri 600 DPI olacak şekilde iki döküm alıp karşılaştırarak farkedebilirsiniz.

#TeknO' tarafyndan 26.03.2006 04:23:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2006, 04:09 - İp: 85.***.**9.236
as
as (Üye)

#as' tarafyndan 26.03.2006 10:34:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2006, 04:48 - İp: 85.***.**8.120
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Tekno'nun yazısına istinaden bir not düşmek istiyorum yazıcı çözünürlüğü ile fotoğraf çözünürlüğü farklı şeylerdir.Fotoğraf çözünürlüğü hesabındaki dpi değeri fotoğrafı nekadarlık bir alana basacağımızı belirler yazıcının dpi değeri ise belirlediğimiz alanın hangi kalitede basılacağının ölçüsüdür bu ikisinin birbiriyle ilgisi yoktur.

Son ekleme
300dpi üzerinden net baskı boyutu

R1:3888x2592=32.91cm x 21.94cm
D50&70:3008x2000=25.45cm x 16.91cm

Tarih: 26 Mart 2006, 05:18 - İp: 85.***.**9.23
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Kobra'nın yazısına daha iyi anlaşılması için bir resim ile bende bir ilave yapayım. Her iki örnekte 10x10 pixel ancak ekrandaki görüntü kalitesine ulaşmak için yazıcının daha fazla çözünürlüğe ihtiyacı var. Mesela; 100 DPI bir ekran görüntüsünü düşünelim, aynı görüntü kalitesini kağıda yansıtabilmek için belki en az 300-400 DPI çözünürlüğünde yazıcı baskı kalitesine ihtiyaç olacaktır.

Saygılar...

#TeknO' tarafyndan 26.03.2006 17:09:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2006, 17:01 - İp: 81.***.**1.59
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

arkadaşlar www.lynda.com diye bir site var ceşitli bilgisayar programları konusunda dersler veriyor,cd veya dvd de. bende bu siteden dijital fotoğraf dersi almıştım,orda anlatıldığına göre 300 dpi en iyi baskı kalitesini verecek çözünürlükmüş,daha yükseğine gerek yokmuş,reklam işi için bile olacaksa 300 dpi yeterliymiş deniyor. tabiki bu çözünürlükler ev tipi inkjet printerlar için geçerlidir herhalde.
yani şöyle örnek verirsek 8mp bir fotoğraf makinesi 300dpi fotoğraf kalitesinde a4 kağıt boyunda baskı alabilir.
benim anladığım 300 dpi dan fazlasına gerek yok.fotoğraf kalitesi içinde 200-300 dpi aralığını öneriyorlar.

Tarih: 26 Mart 2006, 17:35 - İp: 81.***.**8.125
as
as (Üye)

Sevgili magnat bende öyle biliyorum ama tekno işi biraz ya karıştırdı,yada bizim bilmediğimiz bir şeyden bahsediyor.Sanırım topiğe katkılar geldikçe bu olayda açıklığa kavuşacak.

Tarih: 26 Mart 2006, 17:41 - İp: 81.***.**3.200
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Zaten bundan dolayı bugün ev tipi pinterler bile 4800x1200 5760x1440 dpi gibi değerlerde fotoğraf basıyor.

#kobra' tarafyndan 26.03.2006 18:17:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2006, 18:11 - İp: 85.***.**9.10