xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d Ye Neden İlgi Yok

Pentax firması K100D nin satışlarını yetiştiremediği için henüz Japonya dışına veremiyor, kaliteden taviz vermemek için üretim bantlarını genişletmiyor.
Ülkemize nez aman geli bilmiyorum ama tahmini Türkiye fiyatları K100D için 570£+KDV 18-55 objektifle birlikte 680£+KDV yani kdv li 800£ gibi buda 1500 YTL eder. Bu fiyatlar kesin değil aşağısıda olabilir yukarısıda.

Bu fiyatları baz aldığımızda ve K100D nin özelliklerinide göz önünde bulundurduğumuzda alınabilecek en ucuza ve en iyi SLR makinelerden biri ama neden Sony A100 gibi hak ettiği ilgiyi görmedi. Bu sorunun cevabını arıyorum ve görüşlerinize sunuyorum.

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:14 - İp: 85.***.**1.91
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

800 euro mu sterlinmi

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:22 - İp: 212.***.**6.82
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Tabiki 800 euro...

Ben söyliyeyim,insanlarda bu markaya karşı bazı şüpheli bakış açıları var Tolga.

Ben bu makinayı bozulursa nereye servise götürürüm?

Bu makinayı satmak istediğimde kim alır,ne zaman satılır,ne kadar değer kaybeder satış sırasında?

Bu markanın optik ürün desteği ne derece bol?Canon kadar ihtiyaçlara karşılık veren lens çeşidi varmı,varsa bile lenslerinin kalitesi nasıl,onları nereden temin edebilirim?

Makinamda kullanımla ilgili bir sorunum olduğunda,benimle bilgi paylaşımında bulunacak kaç kişi sayabilirim ki?

Bir 350D olsa elini atsan kullanıcı bulabilirsin...

Firmanın geleceği ne olacak?Diğer bütçesi yeterli markalar arge'ye büyük yatırımlar yapıyorken alacağım yada yurt dışından getirtebileceğim bu markayı ileride neler bekliyor?

Ve en son olarak da 1500 ytl verdikten sonra 300 ytl daha verip 18-70mm ile A100'ü yada 500 ytl fazladan verip çift lensli A100'ü yada 1900-2000 ytl seviyelerine 400D+18-55mm alabilirim.Niye kendimi riske atayım diyebilir.

Ama Pentax bu modeli 1000-1100 ytl'ye 18-55mm ile satsaydı,bütçesi kısıtlı amatör kullanıcıları 12'den vurabilirdi.

Ben DSLR hayranı olarak bunları düşünüyorum.Bilmiyorum sizler nasıl bir fikir beyan edeceksiniz?

Görüşmek üzere...

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:36 - İp: 85.***.**8.148
philip
philip (üye)
İstanbul / Amatör

Nokia ve Nec telefon gibi düşünürsek, Nec telefon alıp hemen elinizden çıkarabilir misiniz? Ya da pil,şarj vs. gibi ihtiyac duyduğunuz aksesuarı bulabilir miyiz?

Ben düşündüm ama kafamda çok soru işaretleri oluşuyor, şu an için ilk terciğim D80'den yana olacaktır.

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:41 - İp: 85.***.**5.103
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Pentax ı hangi firma ithal ediyor?
Birde 800 euro civarı olacağı bilgisinin kaynağı nedir?
Açıkçası 1100 YTL civarı olsa, ben dahil bir çok insanın alabileceğini biliyorum.
Lakin nedense firmalar çok acımasız bir fiyat politikası işletiyorlar.
Fotoğraf makinesinde de böyle GPS cihazlarında da pek çok farklı sektörde de...

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:49 - İp: 85.***.**8.20
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Soruların nhepsine tek tek cevap verşilebilir, benim en çok kafama takılan yurtdışında yok satarken ülkemizde neden ilgi yok. Adamlar pentax markasına güveniyorda biz niye güvenmiyoruz. Pentax 80 yıllık geçmişi olan bir marka ve SLR makinenin mucidi.

Ve en son olarak da 1500 ytl verdikten sonra 300 ytl daha verip 18-70mm ile A100'ü yada 500 ytl fazladan verip çift lensli A100'ü yada 1900-2000 ytl seviyelerine 400D+18-55mm alabilirim

K100d de gövde üzerinde titreşim önleme özelliği var, A100 den daha büyük vizöre sahip ve Pentax ların yüksek ISO daki performansı da tartışılmaz.

Osmanlı, kendini ıspatlamış bir marka varken neden kendini ıspatlamaya çalışan bir markaya dafa fazla para ödemeyi göze alıyorsun. Pentax tada Sony kadar lens bolluğu var ayrıca uyumlu Sigma lenslerde var. Amacım Sony i kötülemek değil ama seni Sony ye iten nedir.

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:54 - İp: 85.***.**1.91
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Türkiye temsilcisi Bükey Fotoğrafçılık

Fiyat bilgisine gelince

http://www.fotokritik.com/forum/36411?konu_id=36411&sort=DESC&pgNb=1

Bu linkten Madsky nickli üyenin mesajına bak, ona da fiyat Bükey fotoğraçılık tarafından verilmiş

#xtolga' tarafyndan 12.09.2006 21:01:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2006, 21:00 - İp: 85.***.**1.91
boskullanici
boskullanici (üye)
İzmir / Meraklı

fotografçılıkla ilgilenmeye yeni başlamama karşın pentaxın önemli bir üretici olduğunu çok uzun zaman önceden beri biliyorum, sorun türkinsanınn marka sevgisi sanırım, bir de pahalı ise iyidir, ne yazık ki,

Tarih: 12 Eylül 2006, 22:43 - İp: 88.***.**3.199
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Elimde birtane Pentax istDL modeli var, eski bir model ama 1600 ISO da bile kullanılabilir fotoğraflar çekebiliyorum. Cihazın en büyük sorunu focus hızının yavaş olması bu sorunuda yeni model olan K100D de giderdiler

Tarih: 12 Eylül 2006, 22:48 - İp: 85.***.**3.50
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Neden Pentax Turkiye'de tutulmuyor sorusunun cevabi:

"onyargi"

Yanit bu kadar basit.

Yahoo 1976 senesinde cikan Pentax K1000'in uzerindeki lensi alin Pentax istDL'nin uzerine takin, calisacaktir. Kuskusuz o zamanlar AF falan olmadigi icin birkac sey eksik calisacaktir, ama o zaman var olan fonksiyonlar, simdiki Pentaxlar'da calisacaktir. Birakin Sigma'yi Tamron'u, Ricoh'u, Zenit'in son modellerindeki lenslerle bile uyumlu. Pentax'in K-Mount'u kadar populer baska bayonet var mi acaba dunyada ? Simdi bir de govde uzeri stabilizasyonlu modelleri cikti, o antik lensler stabilizasyonlu calisabilecekler. Aksesuari bulunmuyor diyenler utansin.

Butun DSLRlar "propriety" piller kullaniyorlar, birtek Pentax standart AA pil kullaniyor. Aksesuari bulunmuyor diyenler daha bir utansin.

Hani sirket felsefesini merak edenler bir Nikon'un bir Canon'un bir Sony'nin bir de Pentax'in sitesini ziyaret etsinler. Bir suru animasyonu, susu, ise yaramaz barindiran bir site yerine dogrudan bilgi veren adam gibi bir siteleri var, urunlerinde de ayni sadeligi benimsiyorlar. Maalesef isin ozune dogrudan gidemeyenler, cafcafli seylere daha kolay kaniyorlar.

"Satarken para etmez", maasallah memleketimizde bunca onyargi varken nasil para etsin. Sen alirsan, ben alirsam, kirilir ancak bu onyargi.

Tarih: 13 Eylül 2006, 03:17 - İp: 85.***.**6.185
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

pentax k100d gerçekten ıso bakımından hemen hemen en iyilerden birisi dslr olarak.Fakat az ışıkta hala focus hızı yavaşmış.Ayrıca 6 mp olması insanları biraz uzaklaştırıyor.
BEn ciddi ciddi k100 d yi düşünmeye başladım. Gerçekten fotoğrafları tam istediğim gibi.Ayrıca titreşem engelmmeme ve yüksek ısoda çok başarılı bir biçimde çekme kabiliyeti var.Eğer fiyatta iyi olursa neden olmasın.
Bu arada sony a100 de pek tutmuş sayılmaz. Fiyatı çok cazip olmasına rağmen sitede hala benim bildiğim bir iki kişide var.
Bundada sony ve nikon isminin etkili olduğunu düşünüyorum.Zira bu iki marka reno ve tofaş gibi.Git istediğin an sat.Diğerleri öyle değilmiş.Sadece bu ikisi öyle diyorlar.

Tarih: 13 Eylül 2006, 08:39 - İp: 85.***.**7.221