xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d Ye Neden İlgi Yok

Pentax firması K100D nin satışlarını yetiştiremediği için henüz Japonya dışına veremiyor, kaliteden taviz vermemek için üretim bantlarını genişletmiyor.
Ülkemize nez aman geli bilmiyorum ama tahmini Türkiye fiyatları K100D için 570£+KDV 18-55 objektifle birlikte 680£+KDV yani kdv li 800£ gibi buda 1500 YTL eder. Bu fiyatlar kesin değil aşağısıda olabilir yukarısıda.

Bu fiyatları baz aldığımızda ve K100D nin özelliklerinide göz önünde bulundurduğumuzda alınabilecek en ucuza ve en iyi SLR makinelerden biri ama neden Sony A100 gibi hak ettiği ilgiyi görmedi. Bu sorunun cevabını arıyorum ve görüşlerinize sunuyorum.

Tarih: 12 Eylül 2006, 20:14 - İp: 85.***.**1.91
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar ben kararımı kesin vermiştim ama profesyonel ve ileri amatör olarak fotoğrafçılık ile ilgilenen bütün tanıdıklarım beni pentaxtan ısrarla vazgeçirmeye çalışıyor sırf lens bulmak sorun olur diye. ben zaten çok sık lens alabilecek durumda değilim ama örneğin daha iyi makro çekim yapabilmek için objektifi ters takmak istediğimde almam gereken aparat -adını bilmediğim için bu kadar uzun anlatmam gerekti- veya bu tür donanım/aksesuarları kolaylıkla bulamamaktan çekinmeye başladım. örneğin yutdışında 30 40$a satılan balıkgözleri var, pentax için bunlardan yakın fiyata türkiyede bulabilir miyim kolay bir şekilde, haftalarda araştırmama gerek kalmadan ?

Tarih: 1 Kasım 2006, 00:09 - İp: 81.***.**1.185
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

pentax ın türkiyede objektifleri tabiki canon ve nikon kadar çok değil ama var...istanbullu oldugun anlaşılıyor ki
hic sorun yasamassın...sigmanın da pentax uyumlu çok iyi objektifleri var..ideefixe bak...tıkla....
ben kit lensleri ile aldım ...kaliteden memnunum...

Tarih: 1 Kasım 2006, 09:11 - İp: 88.***.**8.126
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında çok da profosyenel dediklerin, genelde Canon ve Nikon kullanıcılarıdır. Bu makinelerin dışına pek çıkmak istemezler. Şunu iyi bilmek gerekirki, Pentax en köklü firmadır. SLR makinenin mucididr. Lens sorunu da çok fazla yaşıyacağını sanmıyorum.

Amatör kullanıcı için ne kadar objektifi ihtiyacınız var. 1-Geniş Açı
2- Tele objektif

Dahas sonrada macro ve balık gözüne ihtiyacınız olabilir. Pentax ta bütün bu objektifleri bulmak mümkün. Kaldiki illada Pentax objektif almak zorunda değilsiniz, Sigma, Tampron gibi markalarda bu makineler le uyumlu çalışan çok kaliteli ve makul fiyatlı objektifleri var.

Şu an Sony A-100 incelemesi yap yapıyorum. Elimde 18-70 le 75-300 objektifler var. Bunlar bile genel kullanımda fazlasıyla yeterli geliyor. Sony A100 le de kuıllanılabilecek bunların dışında birçok objektif var.
Öenmli olan makineyi beğenmeniz, yoksa objektif açısından pek sorun yaşamassınız

Tarih: 1 Kasım 2006, 09:22 - İp: 212.***.**0.50
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Çok teşekkür ediyorum, ve canınızı sıkmadığımı umarım bir soru daha soruyorum. ebayda baya bir inceleme yaptıktan sonra 100$ altında eski 75-300,70-210 gibi objektifleri satın alma şansım olduğunu gördüm. hatta 30,40$a objektifler var, bu objektifler şaka mıdır, idare eder mi yoksa parayı çöpe atmak mıdır diye sormak istiyorum çünkü 40$a güzel bir sigma 70-210 buldum ve sadece bir dönem beni idare etse bile yeter diye düşünüyorum bu fiyata.

tekrar teşekkürler, ilgilenen herkese.

Tarih: 1 Kasım 2006, 12:47 - İp: 85.***.**1.28
alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

15oo ytlye iki objektfli ve kartlı pentax k100d buldum..güvenlr br yerden..iyimidir?daha iyisi varmdr

Tarih: 1 Kasım 2006, 19:01 - İp: 85.***.**4.87