ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K 20 D Canon 450 D ?

Arkadaşlar çok kez soruldu ama ne biliyim ya karar veremedim işte Aklımda 100 tane soru var. Olympusu bile sordum size ama onu eledim. Her alternatifi değerlendiriyorum anlayacağınız. Tam tamam 450 d diyorum pentax kafamı karıştırıyor. Şöyle soruyum K20 d her özelliği ile ve her açıdan 450 d den üstün ve öncelikle seçilmesi gereken tüketicinin daha çok memnun edebilecek bir makina mıdır? Karşılaştırınca birbirlerine daha üstün olan yönleri nelerdir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

#ikidiriki' tarafından 19.09.2008 12:46:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 12:37 - İp: 88.***.**3.214
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Teknik kalite olarak neyi kastediyosun mavi_izci? xxxd serisi plastik olabilir ama istisnası var mıdır bilmem ama herhangibir slr-likeden daha sağlamdır ben bir adilik görmedim. Fotoğraf kalitesi olarak demiyosundur heralde.

Soruya gelince fotoğraf kalitesi olarak değil ; ama birçok bakımdan k20d üstün elbette.
Raw dosyalarının aynı olduğu görülüyor dpreview incelemesinde.

Yani saymaya gerek yok 450d ve k20d incelemelerine bakarak bunu anlayabilirsin. Aslında "hayati" değil o özellikler olmasa da olur ama işte fiyat ona göre çok uygun ve hazır almışken niye onlar olmasın?
En başta da daha sağlam olmasının verdiği bir zevk ve gövdede titreşim önleme olsa gerek.

Eğer 450dyi kit lensle veya alacağın tek lense kullanacaksan k20d çok avantajlı,

Yok lens sistemiyle kullancaksan ve tam çerçeveye uygun lenslere yatırım yapabileceksen FF makinaların yaygınlaşabileceği düşünüldüğünde canon bu konuda daha tecrübeli ve "yaygın".

Makina öncelik veya sistem önceliğe göre değişir bu soru yani.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:07 - İp: 88.***.**3.24
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

dadas kardeş öyle bir sallamışsınki ben burdan tutamadım yani..

k20 d bi kere orta segment cihazdır..
450d giriş seviyesi

450d k20d'yi dövüyo demişsin hakkaten hayatımda bu kadar saçma bir yorum görmedim..2sni karşılaştırmak çok komik k20dnin görüntü kalitesini gördünmü sen?

editörler k20d'yi hasselblad'a yakın image kalitesi olduğundan bahsediyorlar öyle bir cihaz k20d. Hiçbirşeyden haberin yok senin git araşıtr insanları yanlış yönlendirme..

usta bir fotocudan yorumu kopyaladım "Bence pentax K200D yi listeye alın. Giris seviyesinde cok iyi makinadır. Kesinlikle pisman etmeyecek urun. Kit lensleride cok basarılı uzun sure idare eder.

11 netlik noktası, 9 adet cross type sensor, govdede dairesel calısan titresim onleyici, patentli nano teknolojili toz onleme icin sensor kaplama, ayrıca titresimle sensor temizleme, turkce menu, toz ve suya dayanıklı govde, kalem pil kullanım avantajı gibi bir suru artı yonu var. Giris seviyesinde bu kadar imkan sunan baska urun yok.

Ustelik SLR mucidi pentax tecrubesi ile. "

hey allahım daha neler görcez bakalım..

#puskas' tarafından 20.09.2008 13:12:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:09 - İp: 78.***.**4.107
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Evet ilk makinem olacak inşallah. Bu nedenle de kafam biraz karışık. K 20 d ile başlasam çok mu abartmış olurum. Yeni başlayan için neden 450 d daha uygun ? İkisinin kit lensi ile çekim kalitesi arasında çok fark var mıdır?
Aslında çok hayati olamasa da live wiev istiyorum O nedenle 20 d ile karşılaştırdım.

#ikidiriki' tarafından 20.09.2008 13:18:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:11 - İp: 81.***.**8.199
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

k20d prof. fotoğraf tecrübesi olan kişiler için iyi bir cihazdır.

giriş seviyesi olan cihazlara bakman daha uygun

k200d
a200

vs. vs.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:15 - İp: 78.***.**4.107
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Orta sınıftan başlamak beni yorar mı yani?
Bir de 200 d ccd sensörlü 20 d de cmos var? Bunun bir farkı yok mu?

#ikidiriki' tarafından 20.09.2008 13:41:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:22 - İp: 81.***.**8.199
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Menüleri,genel kullanımı basit ise yormaz,kesinlikle yormaz.

Aynı fiyatta görsem ben Pentaxk20d yi alırdım koşa koşa.

sercan85, çok fazla kullanıcısı var o serinin ama bende ne kadar antipati yaptı bilemezsin.Tabii ki slr-like gibi değil ama kısa vadede kullandığm bir 400d bana çok kullanışsız gelmişti.Teknik yetersizlik belki çok abartı hatta yanlış olabilir ama Pentaxtaki gövdeden titreşim önleme sistemi yabana atılmamalı.

Bu arada sanmayın ki Canonun kit lensi hala kötüdür.18-55 IS denen lens Canonun gereğinden fazla pahalıya sattığı 17-85 Usm kadar fotoğraf verebiliyor.Öyle kit lens üstünlüğü yok yani.

İkidiriki o kadar konu açtınız ama sorunuza cevap alamadınız,alamazsınız da ben Canona gıcığımdır onu alma derim,öteki Nikonun kırmızısına hastadır kullanmadan Canona bok atar.Bir diğeri gider Pentax da pentax diye tutturur

3 aşağı 5 yukarı aynı makinalar.Gidin alın bir tanesini.Nasıl kesin yargıya varacaksınız,elinize alacaksınız bir iki fotoğraf çekeceksiniz,o zaman bize filan gerek kalmaz,alırsınız siz.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:45 - İp: 78.***.**9.52
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçekten ben de çok mu sordum ? Çok olduysam kusura bakmayın acemilik işte. Verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Slr ye geçeceğim ya onun da heyecanı var

#ikidiriki' tarafından 20.09.2008 13:56:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2008, 13:52 - İp: 81.***.**8.199
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Çok sormanız önemli değil de demek isteneni anlamanız önemli.

Siteye ilk gelen kullanıcı sanıyor ki tüm site seferber olacak bana bir makina aldıracak ben de tüm dikkati üzerime çekmek için konu açmalıyım.Yok öyle birşey.Bugn bir makina alırsınız yarın bana bunu neden aldırdınız diye sorsanz o da güzel makina sen kullanamıyorsun derler(haklıdırlar da).

Ben hayatta herşeyi kendim yapmaya çalışıyorum,kendi verdiğim ekipman kararlarından %80 memnun kaldım siz de kendi iradenizle karar vereceksiniz,ustaydı üstadtı yalan işler bunlar.

Daha kendi alamadığı bir modeli sana aldırır öyle tatmin olabilir bu insanlar.Ya da Dünya Sony olsun der beyin yıkarlar.

Yarın da açılacak o mu bu mu konuları ben yine dayanamayıp cvp yazabileceğim belki de.
Ama anafikri söküp alması gerekenler sizlersiniz,her bilgiyi sıkılmadan usanmadan tarayacaksınız.
Yardım da bir yere kadar yani

Tarih: 20 Eylül 2008, 14:00 - İp: 78.***.**9.52
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili puskas ilk cevabımda aynı segment olmadığını zaten belittmiştim.450d den daha üst model olduğunu yadığımda konuyu açan arkadaş bunun tersini genelde duyduğunu yazmıştı.bende k20d nin pentaxın 450d ninde canonun giris sevi yesi modelleri arasında olduğunu düşünerek belki ikisininde giriş seviyesi olduğunu yazdım.yoksda k20d nin 450d den daha profesyonel olduğunu bilmeyenmi var.ancak yine idda ediyorum.aralarında ahım vahım fark yok.450d arkadaşın her ihtiyacını karşılayacak düzeyde.ilk makinesi olacağınıda hesaba katalım.fiyata gelince aradaki farkla 450d ye çok ii bir lens alınır zaten önemli olan lens.ha param çok derse ozaman d90 ı da listene kat derim.ben kesinliklşe k20d ye laf atmadım kalitesi zaten tartışılmaz ancak sonuç olarak(eldeki fotoğraf)k20d 450 denin önünde değil belki gerisindedir.kimseyi yanılttığım falan yok.hadi ben salladım dpreview dwmi sallamış foto kalitesi 10 üzerinden k20d:8,5 450d:9,0.lütfen yorumlarımızı daha bi saygılı yapalım.ben fikrimi söyledim atmadan tutmadan.

Tarih: 20 Eylül 2008, 14:10 - İp: 78.***.**9.9
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

ayrıca adam ilk dslr em ollacak diyo bu arkadaşa böylesine uygun bir fiyatta kalitesini isbat etmiş her inceleden başarıyla geçmiş 450d tavsiye etmenin neresi yanlış yönlendirme anlayamadım.bir çok usta üst modellere hemen geçmeyin makinenin hakkını veremeyip fotoğraf çekmekten soğursunuz diyo.ben kendimce bir tavsiyede bulundum arkadaşın pişman olmaması için sizinkide bir görüş tabi karar arkadaşa kalmış.hayırlısı...

Tarih: 20 Eylül 2008, 14:33 - İp: 78.***.**9.9