serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax 100d Vs Fuji 6500fd Hangisi?

Merhaba arkadaslar.
Fotografciliga yeni baslayacak olarak siz profosyonel arkadaslarım hangi makineyi onerir. 1 aydır arastırıyorum butcem en fazla 1000 ytl.

Fujinin iyi oldugunu ama titresim onleme sisteminin olmadığı icin kapalı mekan cekimlerinin iyi olmadığını soyluyorlar

Pentax'ında belli kullanımdan sonra objektifin kısıtlayacagını ve yeni objektif almak zorunda kalacağımı soyluyorlar ki o da bir dunya para.

Hangi makinenin ftotagrafkalitesi iyidir

Veya bunların dısında tavsiye edebileceginiz bir makine var mı?

Ayrıca teknik olarak bir sorum daha olacak.Pentax'ın mevcut 18-55 objektifi ile fuji yi kıyaslarsak TAM OLARAK FARKI NEDİR

Simdiden tesekkurler

Tarih: 6 Kasım 2007, 09:03 - İp: 85.***.**0.244
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

serbag
öncelikle sorunun cevabı detaylı anlatırsak cok uzun.
kısaca özetleyeyyim.

birisi dslr-like birisi dslr
yani fuji dslr tipinde objektifi sabit bir kompakt makina. digeri ayna perde sistemine sahip objektifi değiştirilebilir dslr.

digital bir fotograf makinasında objektiften sonra en önemli şey sensör dür. ISO performansınıda, alan derinliğinide, keskinliğide etkileyen tek seydir.
fuji de sensör 7.60mmx5.70mm
pentaxk100d de 23.5mmx15.7 mm
aradaki farkı anlaman için bir baska 2 makinanın sensör ebatlarını yüklüyorum. ki pentaxın sensörü bundan da büyük az farklada olsa.

benim önceki makinam fuji s9600 dslr like tı. şimdi k100d super sahibiyim. emin ol ISO performansı ve fotograf kalitesi konusunda hiç bir like makina dslr kadar performans gösteremez.

fuji alırsan artıları yok degil mesela aynı lenste 10x optik zoom, video cekimi, hem elektronik vizör hemde lcd den cekim yapabilme gibi.
zoom olayına gelince ne kadar kullanacagın mechul. eger olduda daha cok manzara ve doga fotografı cekeceksen zoom lens sana hiç bir avantaj saglamayacak.

ama kalite dersen ve ben bu işi gercekten iyi yapmak istiyorum ve öğrenmek istiyorum dersen kesinlikle DSLR al.

Tarih: 6 Kasım 2007, 10:05 - İp: 88.***.**3.230
murat224
murat224 (üye)
Bursa / Amatör

bende eski bir fuji s5600 kullanıcısı ve şimdi bir k100d super sahibi olarak o aynanın verdiği ses ve vizörden gördüğün görüntü için k100d almanı öneririm. slr-like makinelerde bunlar yerine kaydedilmiş bir fotoğraf çekme sesi ve vizör yerine konmuş ufak bir lcd ekran vardır. Ne biçim yorum bu hiçbir şeyden bahsetmedin diyorsan ben fotoğraf çektiğimi bu iki şeyle anlıyorum, o yüzden bundan bahsettim. Onun dışında görüntü kalitesi olarak megapixele takılma. stahl ında dediği gibi önemli olan sensör. k100d şu anda alınabilecek en iyi fiyat/performans a sahip makine.

Tarih: 6 Kasım 2007, 10:32 - İp: 81.***.**2.72
serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkurler arkadaslar.Düşünceler netleşmeye başladı. Pentax 100ds yi nereden alabilirim istanbul içi.

Tarih: 6 Kasım 2007, 11:15 - İp: 85.***.**0.244
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

serbag
benim bildigim su an en uygun fiyat burada.
aras foto. sirkecide yerleri.
ama garanti durumunu bilmiyorum bir sormanı tavsiye ederim.

http://www.arasfoto.com/urun.asp?id=855

ben aldıgımda satışta degildi henüz makina. ben spot olarak 830 ytl ye almıstım kit lensle.

Tarih: 6 Kasım 2007, 11:19 - İp: 85.***.**5.105
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

k100d ile aynı fiyata satılıyo k100d super

Tarih: 6 Kasım 2007, 12:12 - İp: 88.***.**6.105
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

K100d super'i tercih etmek daha mantıklı o zaman.

Tarih: 8 Kasım 2007, 12:07 - İp: 88.***.**0.95
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

K100d yenine fuji alırsan hata edersin
ben de o fujiyi düşünüyordum kullandıktan sonra beğenmeyip satan arkadaşın uyarısından sonra vazgeçtim dslr almaay karar verdim A100 almazsam K100d super alırım

Tarih: 8 Kasım 2007, 12:27 - İp: 81.***.**7.150
serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Kararımı verdim DSLR ve Pentax K100dSuper alacağım bir terslik çıkmazsa. ARAS Fotoya gideceğima başka bildiğin yer var mı sirkeci civarında

Tarih: 8 Kasım 2007, 17:52 - İp: 85.***.**7.242
hakankrcm
hakankrcm (üye)
İstanbul / Amatör

hiç düşünmeden pentax k100d

Tarih: 8 Kasım 2007, 18:43 - İp: 88.***.**3.86
  • 1