pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Olympus E 30 Neyin Nesi.

Valla ben birşey anlamadım. Nİye hala 12 mp makina yapıyo bi firma.
http://www.dcresource.com/news/index.php?date=2008-11

Tarih: 6 Kasım 2008, 00:44 - İp: 85.***.**8.172
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

vay pazarbey'im desene öğrenecek daha çok şey var.

liveMOS, CMOS, NMOS, VMOS, ... bunların hepsi temelde aynı teknolojinin üstüne kurulmuş şeyler MOS=Metal Oxide Semiconductor c'si Complementary tamamlayıcı yapı demek bir mos transistor negatif voltaj seviyesine çekmek için bir tanesi pozitif voltaj seviyesine ve bunlar arasında bir geribeslemeli bağlantı al sana CMOS. liveMos ise sadece marka adı, geliştirilmiş bir CMOS sistem.

Sensör veya film büyüdüğünde kenarlara doğru ışık yolu daha fazla geniş açı yaptığı için aldığı yol uzar ve yüzeye çarpma açısı da büyük olur. Mesafe görüntünün yanlara doğru genişlemesine bu da bombeli görüntü oluşumuna, açılı çarpma ise daha az enerjinin yüzeye aktarılmasına ve daha çoğunun yansımasına neden olur bu nedenle kenarlar daha karanlık olur. Fakat filmde bu o kadar da büyük sorun değildir 1. sebep film daha geniş açıdan gelen ışığa duyarlı çünkü önünde filtre yoktur yada çok ince mor ötesini engelleyen kaplama bulunur. 2. sebep ise negatif film kullanımıdır basım işleminde tekrar tersi alınan görüntüde bu sefer kenarlar daha çok ışık geçireceği için sorun büyük oranda çözülmüş olur bu da zaten negatif film baskının pozitif film baskıdan daha iyi olmasının en büyük nedenidir.

Fakat sensörlerin önünde UV ve IR blocker filtre ve AA filtresi bulunur bu da ışığın dik gelmesi gerekliliğini ortaya çıkartır. Bunu aşmak için her bir pixel'in önüne bir mercek koymak tam başarı sağlamasa da bir çözümdür. Fakat pro(orta format ve viewcam) makinelerde sensör önünde hiç filtre bulunmaz bu da vignettin sorununu ortadan kaldırır. Mesela sigma SD14 bu konuda çok başarılıdır çünkü AA filtre kullanmaz (ihtiyacı yok) ve UV ve IR blocker filtre sensörün değil aynanın önünde lensin hemen arkasında yer alır.

#deparius' tarafından 08.11.2008 00:59:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2008, 00:51 - İp: 88.***.**0.53
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey abi haberin yok galiba
Olympus Micro Four Thirds olayını duyurduya farklı şeyler yapıyor herifler artık alternatik aynı sistemi aynasız falan yapıyorlar

Tarih: 8 Kasım 2008, 00:55 - İp: 78.***.**0.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 8 Kasım 2008, 02:18 - İp: 85.***.**8.172
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

ya pazarbey, olympus bu buru değil

Tarih: 8 Kasım 2008, 10:58 - İp: 88.***.**5.42
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Zamanında E510 alsaydın bence çok iyi olacakmış...

Mgirgin peki Olympus kullanan ünlü kuşçuların portfolyolarını sunabilir misin bize ?

Tarih: 8 Kasım 2008, 11:08 - İp: 88.***.**8.190
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

mavi_izci, kuşçuluğu fotoğrafçılıktan pek saymadığım için(bana göre) öyle kim ünlü kim ünsüz pek tanımam.Kuş fotoğrafı çekiyorum çünkü stres atıyor rahatlıyorum.

Tarih: 8 Kasım 2008, 11:23 - İp: 88.***.**5.42
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Kuşfoto haklısın biraz farklı bir olgu.

Benim merak ettiğim Olympusla iyi işler çıkarılabilmiş midir?

Tarih: 8 Kasım 2008, 12:05 - İp: 88.***.**8.190
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

MGirgin kim kuş fotosu çekmek kim. Onunki biraz farklı kuştur.
Hakket keşke olympus alsa idim.

Tarih: 8 Kasım 2008, 12:16 - İp: 85.***.**8.172
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

e-30 kasası e-3 ile aynı kasa mı? çok benzer duruyolar ama fotoğraftan anlaşılmıyor tabi.
bu arada küçük sensör iyidir

Tarih: 8 Kasım 2008, 14:06 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ne dediğiniz belli değil valla. İyimi kötümü küçük sensör. Cık cık cık.

Tarih: 8 Kasım 2008, 14:07 - İp: 85.***.**8.172