pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Olympus E 30 Neyin Nesi.

Valla ben birşey anlamadım. Nİye hala 12 mp makina yapıyo bi firma.
http://www.dcresource.com/news/index.php?date=2008-11

Tarih: 6 Kasım 2008, 00:44 - İp: 85.***.**8.172
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

makro camiasında çoğunlukla crop sensör DOF'dan dolayı avantajlı olarak geçiyor okuduğum yerlerde aslında.. gerçi makro ile de hiç uğraşmadım kendim..

Ben crop sensör yanlısıyım aslında.En azından şu anki teknolojiyle. Mevcut objektiflerin çoğu periferal kesimlerinde bana göre kabul edilebilir kalitenin alt sınırında.. Orta kesimi kullanınca lensin performansı da dolaylı olarak artmış oluyor..

Tabi geniş açı çekmek isteyenler şikayet edebilir fokal mesafe uzuyor diye ama zaten geniş açıyı FF'de kullanınca özellikle açık diyaframda deli gibi vignetting oluyor..

Bence crop sensör'ün dijital dünyasının standart formatı olmasında özellikle bu saydıklarım gibi haklı nedenler var. FF'a dSLR'ın medium formatı gibi bakıyorum..

Zaten ekonomik ve teknolojik nedenler dolayısıyla mevcut durum da bu dengeyi kendiliğinden kurmuş.. Film zamanında 35mm ile Medium format kullanan makine sayısındaki orantının benzeri ,şu anda dijital crop ve FF'de var..

Bu yüzden FF objektif + crop makine kombosu en azından benim bakış açımla şu anda optimal olan.. O yüzden Pentax'ıma mümkün mertebe DA lens almak istemiyorum ama adamlar da DA üzerine gidiyorlar..

Tarih: 11 Kasım 2008, 20:57 - İp: 85.***.**6.189
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Orası öyle. Ama verdiği detay son derece sınırlı oluyor. KAyıplar kaçınılmaz oluyor. Ayrıca çok çok büyük bir fark meydana geldinie inanmıyorum.

Tarih: 11 Kasım 2008, 22:41 - İp: 88.***.**9.182
tarum82
tarum82 (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

uzun lafın kısası araştırmalarıma göre 5d almaya gerek yok e30 alcaksın bakacaksın keyfine...hem fiyatıda makul ölçülerde canon di tutturup dünyanın parsını vermek akıl karı değil...hem 5d yi çatır çutur dövüyor bu e30 ))

Tarih: 17 Kasım 2008, 09:47 - İp: 78.***.**6.142
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

tepsinin kenarlari para etmez, iyi baklava istiyorsan ortasindan alacaksin...

Tarih: 19 Kasım 2008, 22:20 - İp: 89.***.**3.180
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

deparius size birşey soracaktım peki madem Olympus bu kadar iyi neden kimse almıyor1

2.si neden Gece çekimlerde problem var

Tarih: 9 Aralık 2008, 14:55 - İp: 78.***.**2.97
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

kakoy,
niçin kimse Olympus almıyor?
Bence buradan bir yere varamayız,
Nitekim Pentax'ı da alan satan pek yok (Netfotograf sizi yanıltmasın Türkiye'de ne kadar Pentax alan varsa zaten hepsi burada ) Ama K10D gibi efsane bir makine var ortada ve kimse başarısını küçümseyemez.
Gece çekimlerinde Olympus'un problemine gelince; yüzey alanı olarak APS-C sensörden oldukça küçük sensör kullanıyor ve ister istemez piksel yoğunluğu artıyor ve bu da iso başarımını olumsuz etkiliyor.
Ancak, Olympus E-330 ve E-410-510 serisinden itibaren CMOS sensör kullanarak küçük sensörün iso başarımındaki olumsuz etkisini bir ölçüde gidermeye çalışmıştır.
Ve E-420, E-520, E-3 ve E-30 un iso başarımı ve dolayısı ile gece çekimlerindeki performansı fena da değildir.

Tarih: 9 Aralık 2008, 23:18 - İp: 88.***.**0.243
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

valahi benim D70 bile daha iyi sonuç veriyor.Gerçi Ben olympus'un gece çekimlerini internetten gördüm hani elime alıpda denemişliğim yok

Tarih: 10 Aralık 2008, 10:29 - İp: 78.***.**0.23
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Senin D70 23.7 x 15.6 mm sensöre 6 MP koymuş ki piksel yoğunluğu düşük olduğu için iso başarımının yüksek olması şaşırtıcı değil. Aynı sensörü kullanan Konica-Minolta 7D de benzer şekilde gece çekimleri ve düşük ışık koşullarında başarıdır.
17.3 x 13.0 mm lik sensörüne 11,8 MP sığdıran E-3 ve E-520 ise piksel yoğunluğuna rağmen kötü sayılmayacak bir perfonrmansına sahip.
İnternete gelince, en iyi makinelerin berbat fotoğraflarına; en kötü makinelerin ise şahane fotoğraflarına rastlamak olası.
Sözgelimi, Fotokritik'teki Olympus (E-500 vs) fotoğraflarına bakarak az daha Olympus alacaktım!

Tarih: 10 Aralık 2008, 19:41 - İp: 88.***.**0.243
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

E-500 Kötü makina mı

Tarih: 10 Aralık 2008, 21:29 - İp: 78.***.**2.127
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Değil ama, ben sony/minolta sistemini tercih ettim ve yatırımımı bu yönde yaptım

Tarih: 11 Aralık 2008, 00:08 - İp: 88.***.**0.243