mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Olympus E-3

http://www.popphoto.com/cameras/4701/hands-on-olympus-e-3-digital-slr.html

fiyatı görünce, oldum.. geçen gün Bhphoto'da Eos 5d yi 2300 usd ye görmüştüm..

bana uymuyor.. size uyarmı..

#mete007' tarafından 17.10.2007 09:23:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2007, 09:22 - İp: 85.***.**5.184
mete007
mete007 (üye)

şöyle yazmam gerekirmiş:. "fotoğraf baskısı yapıyorum"..

deparius.. Aslında, olympus OM serisi layka makinelerini hatırladıkça.. o günler geri gelsede bugünkü rekabet çok daha güzel seviyeye çıksa diyorum kendi kendime.. bazı modelleri titanyum gövdeye sahipti.. aynı özellik sedece F3 t gibi bir modelde vardı..

Antika..

Verdiğin bilgiler için teşekkürler..
şu anda, gözüm Eos 5d de.. fullframe + iyi bir 50mm ye sahip olmak istiyorum..

Okan bey, üstadım..

örneğini, bilgisayar piyasasında yaşadık.. machintosh artık intel işlemcili bilgisayarlar üretiyor..
"-keşke" diyebiliyorum ancak...

bakmışsınız, nikon üzerinde zeiss lens varken.. canon üzerindede zuiko lensler görüyormuşuz... ne iyi olur..

#mete007' tarafından 19.10.2007 10:48:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2007, 10:47 - İp: 85.***.**3.92
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

mete;
bu baskı konusu hep kafamı karıştırır. kompaktlarla çektiğim fotoğrafları baskıya verince genellikle kulaklar, saçlar, manzaradaki güneş filan croplanıyor hiç de hoş olmuyor.
dslr ile çektiklerimde böyle bir crop sorunu yok.

ne yapmalı?

bir de olympuslardaki format nedeniyle baskıda crop zorunlu gibi bir şey mi var?

Tarih: 19 Ekim 2007, 10:56 - İp: 81.***.**7.49
mete007
mete007 (üye)

10x15 baskı ebadı için.. evet altdan üstden croplama, birçok meslekdaşımın yaptığı uygulama..

ben fotoğrafın durumuna göre, gerekirse sağ ve soldan beyaz boşluk kalacak şekilde basıyorum.. eğer müşteri yanımdaysa bu yaptığımı gösteriyorum ki, gereken açıklamayı işi yaparken daha iyi anlatabiliyim..
Eğer fırsat verirlerse buffalo (Hakan kardeşim) baskı yaptırdığın yerde baskı anında bulunmak istediğini belirtip, croplama veya boşluk bırakma işleminin sana sorularak yapılmasını sağlayabilirsin..

olympusdaki 4/3 amatörlerden çok stüdyocunun işine yarar.. (örneğin 18x24 ebat fotoğraflar) .. fakat sensör boyutu, tercihimizi bu güne kadar canondan yana kullanmamıza sebep oldu.. Nikonda fullframe yapmaya başladı ya.. stüdyo ve reklam fotoğrafçıları olarak ; "-nihayet" desek yeridir...

#mete007' tarafından 19.10.2007 13:35:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2007, 13:35 - İp: 85.***.**3.92
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

mete aslında ben bu konularda biraz tutucuyumdur, hep aynı berbere gitmek gibi, hep aynı fotoğrafçılara giderim.
baskı aldığım yerde markasını,cinsini,türünü filan bilmediğim kocaman bir makine var. nasıl anlatsam, şöyle L şeklinde bir masa yüksekliğinde, kenarında bir de monitör var. kaliteli ve hızlı baskı verdiği için orayı tercih ediyorum. 200-300 milyar lira gibi bir bedeli varmış cihazın.

ama bana fotoğrafları mecburen kırpıyoruz başka seçeneğimiz yok filan demişti. kompakt makinenin daracık geniş açısına ayakları ve kelleyi zor sığdırıyorum zaten, bir de üstten ve alttan kesince bazen komik şeyler ortaya çıkıyor

anladığım kadarıyla bu fotoğrafçı uğraşmak istemiyor ve başka yolu yok diyor, yanılıyor muyum?
öyleyse berberi değiştirmenin zamanı gelmiş sanırım

Tarih: 19 Ekim 2007, 13:46 - İp: 81.***.**7.49
mete007
mete007 (üye)

vallahi kimsenin işine çomak sokmak istemem.. ancak kiosk tarzı makimelerden siparişverirken dahi bu crop seçeneğinin müşteriye verileceğini düşünüyorum... (bildiğim kadarıyla, şu anda kiosklarda öyle bişey yok)

şu gibi minilabları anlatmak istedin sanırım..

evet o makineler pahalı.. ancak, üzerinde win2000 le çalışan bir bilgisayar ve kendi baskı programı var.. orada , baskıdan çıkacak sonuç hem kadraj olarak hemde renk olarak monitörden çok kusursuz şekilde kontrol edilebiliyor.. (renk konusunu, abartmıyorum.. cihaz üzerinde çok iyi bir kalibrasyon sistemi var)

bende hep aynı berbere giderim.. ne yapmalı diye düşünüyorumda... sıkışık bir iş olmadığı sürece, kendine zaman ayrılmasını isteyebilirsin.. şahsen, benim müşteriler arasında ileri düzey amatör sayısı çok az.. ve onların kendine özgü taleplerine, hep olumlu yanıt verebileceğimi düşünüyorum.. İşi bilen kimseye hizmet sunmak aslında daha kolay.. isteğine, plumlu yanıt verileceğini düşünüyorum..

Tarih: 19 Ekim 2007, 14:27 - İp: 85.***.**3.92
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo benzer bir durumu ben de sıkça yaşıyordum, sonra internetten göndermeye başladım fotografları webdeki arayüzden istediğin ayarları seçiyorsun, kagıt boyutu sorunuda yok neredeyse her boyut var. Genelde baskı aldıgım yerler düşük adetli fotolar için baskı rulosunu değiştirmek istemiyorlardı ben de en son gittim fujifilm nc400d aldım 148mm rulo kullanıyor ve uzunlugunu programdan mm olarak istediğim kadar ayarlıyorum 148X58'den 148X206'ya kadar. 4 metreye kadar vinil baskılar için de ikitellide bir firma var uygun fiyata oradan hallediyorum. Ama 15X20'den büyük 1 metreden küçük baskılar için sorun devam ediyor.

Tarih: 19 Ekim 2007, 15:29 - İp: 195.***.**0.27
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

mete evet öyle bir cihazdı...eve bir tane almak lazım

deparius o cihaz güzelmiş ama çok sık baskı almıyorum , o nedenle biraz tuzlu benim için galiba en iyisi mini bir foto yazıcı edinmek...ya da mete007 ile aynı şehre taşınmak

Tarih: 19 Ekim 2007, 15:44 - İp: 81.***.**7.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu arada sensör tartışmasına filan girmeyeyim ama ben bu makineyi beğendim.

En hızlı AF gibi bir iddiaları var mesela. Pek çok özelliğe sahip bir makine. Ve dün duyurdukları 12-60, 70-300 gibi obejektiflerle de 2x crop faktörünün geniş açı handikapını aşmış gözüküyorlar.
Kaç lira olur bilemem, ama 12-60 carllzeiss 16-80 le aynı açıyı veriyor.

Tarih: 19 Ekim 2007, 15:50 - İp: 81.***.**7.49
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo o küçük yazıcılardan vardı ben de bir tane canon sehlby cp510 çok güzel çıktı veriyordu, şimdilerde piyasadan kalkıyor 50ytl civarı kampanyaları var kaldıysa ve ihtiyaç duyuyorsan kaçırma derim. Bu arada ben yazıcıyı içindeki kagıt parasının biraz üstüne aldım çok tuzlu değil yani ama 15kg'lik bir alet oldugu için kargosu çok tuttu.

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:15 - İp: 195.***.**0.27
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kaça aldın desem buradan yazmak istemiyorsan pm de atabilirsin))

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:18 - İp: 81.***.**7.49