diyar07
diyar07 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 İçin Önerileriniz...

Merhaba arkadaşlar bu sitede yeniyim fotoğrafçılıktada oldukça yeniyim? bende herkes gibi aynı soruyu soracagım..Daha yolun çok başındayım daha birçok terimi bile yeni öğreniyorum?
Sorum şu olacak ben daha amatör bile sayılmam ama başlangıç için araştırdım nikon d90 düşünüyorum nedenide belkı bıraz yuksek ama en azından bir kac sene deiştirmeden kullanmak istememdir..Bu konuda uzmanlaşmış siz arkadaşlarında fikrini almak isterim..şimdiden teşekkürler...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 20:32 - İp: 78.***.**6.155
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 12:11 - İp: 78.***.**2.96
eliifercn
eliifercn (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 12:47 - İp: 85.***.**5.7
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Uyarı

Tarih: 15 Mayıs 2011, 13:33 - İp: 78.***.**2.96
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hsnsenel

d3000 ile d90 arasındaki farkları anlatırmısınız. biriyle cekip digeriyle cekemeyeceginiz sey nedir ki fazladan 700-800 liraya yakın para vermeli bu arkadas?

Tarih: 15 Mayıs 2011, 13:34 - İp: 88.***.**8.140
diyar07
diyar07 (üye)
İstanbul / Amatör

ya konular çok farklı yerlere gelmiş..benım ıcın fotografcılık cok farklı sıkılacagımı dusunmuyorum ama dedıgım gıbı tabı herkesin önerileri onemli...örneğin ben d90 aldıgımda biliyorum kı orta sevıye bır makına ama benım o makınayla orta sevıyeye gelmem bı haylı zaman alacak ve hergun yenı bısey ogrenecegım ve bu arada artık belli bır zamana geldıgımde çeşitli lenslerle makınamı bıraz daha geliştirme sansım olacak ve bu arada lensler içinde yatırım yapabılecegım...ama d3100 biraz daha giriş seviyesi oldugu için orta seviyeye geldıgımde beni tatmın etmemesınden korkuyorum ve yeni bir makına ve yenı lenlere aynı anda para yetıstremeye bılırım? zaten benım aklımda bır cok makına yok sadece sevıye olarak nereden başlamam yararlı olacak ? d90 gırıs sevıyesının bıraz ustunde bı makına mı yoksa sadece giriş sevıyesı olan bı makına mı? çünkü herkes bir yerden başladı bu işe en basından başlayan arkadaslar nerden başladı???

Tarih: 15 Mayıs 2011, 16:02 - İp: 78.***.**6.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d90 ile yapıp misal d3100 ile yapamayacagınız HİÇBİRŞEY yoktur
var diyen anlatsın dinleyelim. bu soruyu bu forumda enaz 100 kere sordum bir kişi cıkıp şudur demedi nedense.

makinelerin sınıflandırılmasında fark yaratan seyler

govde alaşımları ve buyuklugu
bazı ozelliklere menuye girerek degil, direkt tuslarla ulasabilme olanagı
üst bilgi ekranı
gibi iş kolaylastırıcı ozelliklerdir.

bunun dısında özel ihtiyaca yonelik
saniyede maksimum cekim hızı ve devamlı cekim kapasitesi
flaş senkron hızı
fokus hızı
gibi ozellikler vardır.

amator kullanıcı için bunlar genellikle onemsizdir.
sokak fotografcılıgı yapan bir USTA FOTOGRAFCI giriş seviyesi bir modelden otesine ihtiyac duymayabilir. cunku gereken butun donanıma sahiptir bu makineler.

ancak mesela motor sporlarını goruntuleyen bir fotografcının olabildigince hızlı ve seri bir makineye ihtiyacı vardır.

portre cekiyorsanız manuel bir lensle bile calısabilirsiniz.
ama vahşi yaşam fotografı cekiyorsanız olabildigince hızlı focus yapan bir lense gereksinim duyarsınız.
yani HERSEY İHTİYACLA ALAKALIDIR.

standart bir kullanıcı için bugun piyasada olan giriş seviyesi hrhangi bir makinenin ileride (misal 2-3 yıl sonra) yetmemesi gibi bir olasılık yok. cunku dslr piyasasındaki gelişimin nispeten daha hızlı oldugu 2-3 yıl onceki modeller bugun hala tam randımanla kullanılabiliyor.
var diyen gitsin cay koysun, leblebi yesin, fotograf işini falan bıraksın bir zahmet.

alıp makineyi fotograf cekmektense surekli teknolojiyle sidik yarıstıran adamlardan tavsiye falan almayın.

http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto_id=338139

bu fotografı kompakt bir makinenin onune eski bir lens takarak cektim.
yani, bir makinenin sınırı sizin sınırınızla alakalıdır. adının incelemelerde giriş seviyesi, gelişme seviyesi, sonuc seviyesi diye anılmasıyla degil.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 16:20 - İp: 88.***.**8.140
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

bu konu artık bilinçsiz insanlar tarafından (çok açık ortada isim vermeye gerek yok) saptırıldığı için uzatmayacağım.artık kilitlenen yazılarda küfür yazdılar deseler inanırım.nedir bu forumun hali Allah aşkın.bilen bilmeyen herkes birşeyler sallıyor.eskiden belli kişiler vardı bazıları az bazıları çok bilgiye sahipti ama en azından bir şeyler biliyor ve üslubunu takılarak cvp yazıyorlardı...şimdi ise adeta kirlendi desek yeridir.bilen bilmeyen herkes sokak ağzıyla birşeyler yazıyor ulu orta.
bu kişileri siteden atmak çok mu zor.zararlı bakterileri öldürmek mi zarar verir yoksa yazık onlara onlarda canlı gözüyle bakıp yaşamasına izin vermek mi???
en çok merak ettiğim konu NET FOTOĞRAF nereye doğru gidiyor???

Tarih: 15 Mayıs 2011, 19:15 - İp: 95.***.**5.224
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Yeni başlayana d300 öneren bilgili on numara fotoğrafçı ama ihtiyacına göre öneri yapan cahil ve bilinçsiz öyle mi? Kaldı ki sizin rahatsız olmanız moderasyonun da sizin gibi düşünmesini gerektirmez

#najdorf' tarafından 16.05.2011 15:20:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 20:59 - İp: 78.***.**2.96
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

@ najdorf
üslubunuzu kırıcı buluyorum.
forumda eski olsanız yılların getirdigi bir bıkkınlık diyecegim ama o da degil.
biraz daha sakin,biraz daha yapıcı olmaya calısmanız temennimdir.

Tarih: 16 Mayıs 2011, 00:33 - İp: 213.***.**6.215
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

majdorf sana ne desem bilemiyorum??? sinirlensem mi gülsem mi? bilemedim. ama bir gerçek ver üslubunu hiç beğenmedim. o konuda sinirlendim.fakat diğer yazdıkların ve baktımda başka başlıklarda sorulara verdiğin cvplar vs. ise komik gel daha fazla siteyi ve başlığı kirletmeyelim net kabadayılığı yapmaya gerek yok bu konuda burada kapansın... kendine iyi bak sana hayatta başarılar...

Tarih: 16 Mayıs 2011, 00:53 - İp: 78.***.**9.101