diyar07
diyar07 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 İçin Önerileriniz...

Merhaba arkadaşlar bu sitede yeniyim fotoğrafçılıktada oldukça yeniyim? bende herkes gibi aynı soruyu soracagım..Daha yolun çok başındayım daha birçok terimi bile yeni öğreniyorum?
Sorum şu olacak ben daha amatör bile sayılmam ama başlangıç için araştırdım nikon d90 düşünüyorum nedenide belkı bıraz yuksek ama en azından bir kac sene deiştirmeden kullanmak istememdir..Bu konuda uzmanlaşmış siz arkadaşlarında fikrini almak isterim..şimdiden teşekkürler...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 20:32 - İp: 78.***.**6.155
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

hep aynı muhabbetler giriş seviyesi al vs. al kardeşim d90 da alabilirsin d300 de.yeterki vakit harca yeterki bu işi severek yap.d3100 ü çözmenle d90 ı çözmen arasında farka yok sen paranı ayarla gerisi kolay...

Tarih: 15 Mayıs 2011, 01:09 - İp: 95.***.**5.224
diyar07
diyar07 (üye)
İstanbul / Amatör

samet arkadaşım cok saol önerin için..ya ben şuanda öğrenci oldugum için ayıracak zamanımda var ve fotograf cekmesini cok sevdıgım için artık kompakt makinalar yetmediği için biraz daha fazla ilgilenmeye başladım..?

Tarih: 15 Mayıs 2011, 01:19 - İp: 78.***.**6.155
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"hep aynı muhabbetler giriş seviyesi al vs. al kardeşim d90 da alabilirsin d300 de" ...

#najdorf' tarafından 15.05.2011 01:32:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 01:26 - İp: 95.***.**5.2
eliifercn
eliifercn (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 02:28 - İp: 85.***.**9.111
bigbabol
bigbabol (üye)
Balıkesir / Meraklı

tek makineye odaklanma ama çok fazla seçenekte belirleme öncelikle ne kadar para ayarlayabilirsin onu belirle sonra o bütçe dahilindeki bütün makineleri incele git mağazalarda teşhir ürünlerini kurcala eline hangisi daha iyi oturuyor hangisi daha çok cezbediyor seni kendine çekiyor bak internette o makinelerle çekilmiş fotoğrafları incele seçeneklerini 1e 2ye düşür sonra git kafana göre al makineyi ister spot al ister garantili sen kullanacaksın başkası kullanmayacak o makineyi öyle onu öğrenemez bunu öğrenemez diye bir şey de yok hiç bir makine fazla gelmez bu seviyede d300le de aynı şeyi çekersin d90la da hasselbladla da sanki herkes anasının karnından o makineleri bilerek çıkıyor hepsini çözersin kardeşim bak takılmana

Tarih: 15 Mayıs 2011, 03:05 - İp: 78.***.**4.224
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 03:16 - İp: 95.***.**5.2
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ bigbabol

"hiç bir makine fazla gelmez bu seviyede d300le de aynı şeyi çekersin d90la da hasselbladla da sanki herkes anasının karnından o makineleri bilerek çıkıyor hepsini çözersin kardeşim bak takılmana "

Yorum zaten kendi içinde tutarsız. Madem hepsiyle çekilen fotoğraflar üç aşağı beş yukarı niye gidip pahalı olanı alsın ve çoğunu kullanmayacağı özelliklere para versin. Alıp da ömür boyu kullanılan bir şey mi ki dslr madem aldık en iyisini alalım mantığı geçerli olsun. Zamanı gelince zaten değiştirme ihtiyacı hissedecek. İlla da bir şey önerecekseniz kaliteli lens önerin diyecem ama yeni başlayan için kit lens yeter de artar bile.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 03:34 - İp: 95.***.**5.2
bigbabol
bigbabol (üye)
Balıkesir / Meraklı

anlatmak istediğimi anlamıyor üstüne başka tarafa çekiyorsunuz diyorum ki 2 aydır fotoğrafçılıkla ilgilenen birinin kapasitesi bellidir d3000lede aynı çeker d90lada bütçesi neye uygunsa onu alsın fotoğrafçılığı devam ettirmek şartıyla illaki giriş seviyesi alsın diye bir olay yok bırakacağını düşünmüşsünüz önceki yorumlarında satınca zararın az olur diyorsunuz ee model yükseltmek istedi diyelim o zaman zarar etmiş olmayacak mı at gözlüklerini çıkarın ve dünyaya bir de öyle bakın

#bigbabol' tarafından 15.05.2011 04:09:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 04:05 - İp: 78.***.**4.224
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Anlayış ve algı kapasitem yeterli. Sorun sizin mantığınızın ters olması. Ne yani alabildiği en iyi makineyi alınca bir daha değiştirmemeye ant mı içiyor fotoğrafçı? Ya da uzmanlaşmadan alacağı daha pahalı makinenin ihtiyaçlarını karşılayacağının ya da en basitinden fotoğrafçının makineye ısınacağının garantisi mi var ? Değiştirme ihtimali her zaman var yoksa olay sadece dslrdan vazgeçmek değil. Kaldı ki aynı görüntü kalitesini alacaksa uzun bir süreden önce kullanamayacağı özellikler için niye fazla para versin? Bu sebepten dolayı giriş seviyesi bir makine alması daha mantıklı. Böylelikle enerjisini makineyi kurcalamak yerine tekniğini geliştirmeye verebilir. Zamanı gelince de ihtiyaçlarına göre istediği modele geçer.

Şimdi çıkarıyorum at gözlüklerini.

Herkes d3x ile başlasın. Ne de olsa parayı sokaktan topluyor insanlar

#najdorf' tarafından 15.05.2011 04:59:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 04:40 - İp: 95.***.**5.2
eliifercn
eliifercn (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben mahalle karısıysam -size gore cok mantıklı ve haklı konusuyorum- siz nesiniz acaba?Sesli güldüm.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 11:58 - İp: 85.***.**5.7