m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

Nikon D5100 Mi? Canon 550d Mi?

bir sorum olacaktı nikon d5100 almayı düşünüyorum yada canon 550d. nikon d5100de af motoru yokmuş ben buna lens alırken neye dikkat edeceğim yada af motoru olan bir makina almak daha mantıklı mıdır bir amatör için ve bunun ne gibi dezavantajarı vardır ayrıca bu makina yerine canon 550d almak mantıklı olurmu siz olsaydınız hangisini alırdınız sadece fikrinizi öğrenmek isterim ve son birkaç aydır arkadaşın 550d makinasını kullanıyorum cok amatörce sadece deklansöre basıyorum yavas yavas birşeyler öğrenmek için ve ilk dslr makina kullandığım için fotoğrafları cok hoşuma gitti başka makina elime almamış olduğum için diğerlerinin kalitesi özellikleri hakkında hiçbir bilgim yok maalesef biraz aydınlatırsanız sevinirim...

#m.tmn' tarafından 02.12.2011 16:07:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Kasım 2011, 20:59 - İp: 176.***.**6.41
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

okuduğum birçok yorumda nikon d5100 ün gereksiz cıktını okudum kimisi d3100 ve d5000 varken ne gerek vardı diyor kimisi daha üstün teknoloji diyor kimisi de gereksiz diyor bu konuda neler düşünüyorsunuz???
ayrıca nikon d5100 yada d5000 +18-55 yerine d3100+18-105 nasıl olur hangisi avantajlı olur???

Tarih: 5 Aralık 2011, 13:02 - İp: 95.***.**7.250
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

yokmu yorum???

Tarih: 6 Aralık 2011, 11:16 - İp: 95.***.**7.250
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Sayın M.tmn, bir an önce gidip söylediğiniz markaların en ekonomik olanını almanızı öneririm, inanın hepsi işinizi görür, vede hepsi güzel makinalardır, boşuna kafanızı karıştırmayın, ilk defa fotoğraf makinası alacak birine ISO 6400 ün yada 3200 ün yetersizliğinden bahseden birileri olduğu sürece bu internet sitelerinde, sonuç almak oldukça zorlaşıyor,satın aldığınız makinanızın kıymetini anlamanız için en azından bir DSLR LİKE kullanıcı olmanız gerekir.

Tarih: 6 Aralık 2011, 15:08 - İp: 95.***.**7.183
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın M.TMN ve şenereroğlu,

"İş görmek" ucu çok açık bir kavram..Sadece işimizi görür diyerek fotoğraf makinesi alıyor olsaydık ben/bizler neden olympus mini den/compact herhangi bir üründen (üstelik halen sapasağlamken) vazgeçip bir dslr alma yoluna girdim/girdik ki? Paramızmı çok, hayır, kafasızmıyız, hayır..

Eğer siz de dslr alma gerekliliğini düşünenlerdenseniz (muhtemelen öylesiniz) öyleyse geriye kalan soru tek.Hangisi??

Ben, kişisel olarak her zaman "ortanın daha üstünü ve güncel olanı" tercih etmişimdir, başta ekonomi olmak üzere pek çek nedenle..Bu nedenle arkadaşıma d5000 değil, d5100 önerdim.Nacizan..Bu bir öneri zaten, işter dikkate alınır ister alınmaz..Üstelik ortada bir henüz çıkmış bir d5100 varken, "ne gerek vardı" moduna girmenin, bu kadar fark verilir mi demenin de bence tek bir sebebi olabilir, ekonomi..Ama yine de ısrarla şunu söylemek isterim: Aldığımız şey bir ekran kartı değil, 2 ay sonra güncelliğini kaybedecek, çıkan yeni oyunlara yetmeyecek bir ürün değil.Yıllarca (muhtemelen) birlikte yaşayacağımız bir ürün bu.Bu nedenle, yani sık sık değiştirilmeyecek bir ürün olması nedeniyle en başta, yani ilk alımda biraz daha "diş sıkıp" -ki daha önce açıklamıştım- "olabilenin" en iyisi alınmalı diye düşünüyorum, bu nikon d5100 de olabilir canon 600d de..
Bu size,tabiri caizse; son "laf yetiştirmem" dir.Bir daha olmayacak emin olun

Tarih: 9 Aralık 2011, 12:46 - İp: 212.***.**9.58
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Konu başlığı Nikon D5100 mi? Canon 550d mi? hangi makina güncel değil sayın Alahan? bu ikisinden hangisini alırsa iyi etmiş yada kötü etmiş olur?

Canon 550 D gibi bir makinayı azda olsa kullandığı halde kararsızlığı devam eden birine benim samimi tavsiyem; eline demir bir para alsın havaya atsın, yazı gelirse Canon alsın, tura gelirse Nikon...

Tarih: 10 Aralık 2011, 11:35 - İp: 95.***.**7.183
x-apeiron
x-apeiron (üye)
Ankara / Amatör

@senereroglu
Sayın M.tmn, bir an önce gidip söylediğiniz markaların en ekonomik olanını almanızı öneririm, inanın hepsi işinizi görür, vede hepsi güzel makinalardır, boşuna kafanızı karıştırmayın, ilk defa fotoğraf makinası alacak birine ISO 6400 ün yada 3200 ün yetersizliğinden bahseden birileri olduğu sürece bu internet sitelerinde, sonuç almak oldukça zorlaşıyor,satın aldığınız makinanızın kıymetini anlamanız için en azından bir DSLR LİKE kullanıcı olmanız gerekir.

Sevgili senereroglu çok güzel özetlemiş ,bence can alıcı mesaj yukarda bende aynı ikilemde kalmıştım, her iki ürünü elime aldım inceledim ve Canon EOS550D aldım ve gayet memnunun , Nikon D5100 alsamda memnun olacaktım ama benim Canon'u tercih etme nedenim AF motorunun olmasıydı hepsi bu , son olarak http://snapsort.com'un verilerinin güvenilirliğine kesinlikle inanmıyorum,puanlama kriterleri belli belirsiz ve puanlama neye göre nasıl yapılıyor belli değil , sana önerim aşağıdaki linke bir gözat daha sonra tercihini yap...

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Tarih: 15 Aralık 2011, 22:27 - İp: 83.***.**3.18
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın X-Apeiron,

Yalnızca gövdede AF motoru olduğu için bu modeli seçtiyseniz yanılmışsınız.Çünkü yok..

Yine de iyi günlerde kullanmanızı dilerim..

Tarih: 19 Aralık 2011, 21:19 - İp: 85.***.**8.55
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Canon 550d de gövdede af motoru vardır. Bu kadar tavsiye de bulunan bir kişinin bunu bilmesi gerekir.

Tarih: 20 Aralık 2011, 18:16 - İp: 217.***.**9.210
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Delirendeli,

İsterseniz küçük bir araştırma yapın, sonra konuşalım..
" Bu kadar tavsiye de bulunan bir kişinin bunu bilmesi gerekir." diyen kişinin de bunu bilmesi gerekir,diye düşünüyorum haksızmıyım??
Bilmiyorsa da iddialı bir cümle kurmadan önce küçük bir araştırma yapması gerekir..

İyi günler diliyorum..

Tarih: 20 Aralık 2011, 20:53 - İp: 85.***.**2.249
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Peki o zaman ben size şunu sorayım ; af motoru olmayan lens ile çekim yapılırken cihaz Af yapar mı ?

Tarih: 21 Aralık 2011, 08:29 - İp: 217.***.**9.210