m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

Nikon D5100 Mi? Canon 550d Mi?

bir sorum olacaktı nikon d5100 almayı düşünüyorum yada canon 550d. nikon d5100de af motoru yokmuş ben buna lens alırken neye dikkat edeceğim yada af motoru olan bir makina almak daha mantıklı mıdır bir amatör için ve bunun ne gibi dezavantajarı vardır ayrıca bu makina yerine canon 550d almak mantıklı olurmu siz olsaydınız hangisini alırdınız sadece fikrinizi öğrenmek isterim ve son birkaç aydır arkadaşın 550d makinasını kullanıyorum cok amatörce sadece deklansöre basıyorum yavas yavas birşeyler öğrenmek için ve ilk dslr makina kullandığım için fotoğrafları cok hoşuma gitti başka makina elime almamış olduğum için diğerlerinin kalitesi özellikleri hakkında hiçbir bilgim yok maalesef biraz aydınlatırsanız sevinirim...

#m.tmn' tarafından 02.12.2011 16:07:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Kasım 2011, 20:59 - İp: 176.***.**6.41
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Bu ikisi arasında gövdede AF motoru olmadığını göze alsam bile D5100 öneriyorum. İkisi de ihtiyaçlarıma yanıt verir ama D5100'ü biraz daha avantajlı buluyorum.

Fiyat sorunu nasıl lensler alacağınıza bağlı. Prime lenslerden olan 35m, 50mm ve 85mm (ki bunlar bilinen en uygun portre lensleridir) alacaksanız tartışmasız 550d'ye gidilir. Video için ikisinin de hemen hemen aynı performansı sergilediğini düşünüyorum ancak Canon yine de bana video için birkaç parmak daha iyi gibi geliyor.

Lens alırken AF-S kodlu olanları almanız gerekecek D5100 alırsanız. Fiyat farkları bazılarında 100 lirayken, bazı lenslerde (mesela 50mm) 400 liraya kadar çıkabiliyor. Sadece bu noktada dikkatli düşünmelisiniz, ikisinin de fotoğraf kalitesinden şüphe olmasın. Tartışmaya zemin vermek istemiyorum ama yine belirtmek isterim, bu iki model arasında günışığı portrelerinde Canon'un biraz daha pratik olduğunu düşünüyorum. Benim D5100 seçme nedenim daha çok ISO başarısıyla ve makinenin kendisiyle gelen birkaç özellik ile alakalı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 30 Kasım 2011, 23:54 - İp: 88.***.**7.173
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

hem iç mekanlarda hemde dış mekanlarda daha cok manzara doğa fotoğrafları cekmeyi düşünüyorum ve gerek iç mekan gerekse dış mekanlarda renklerdeki canlılık hangi makinada daha başarılı acaba fikirlerinizi alabilirmiyim

Tarih: 1 Aralık 2011, 10:47 - İp: 95.***.**7.250
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

yorum yokmu,????

Tarih: 2 Aralık 2011, 15:46 - İp: 176.***.**6.41
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

D5100 - 550D kıyaslaması için buraya tıkla.
Ben bu kıyaslamalarda kazanan kaybedene bakmıyorum ama makinelerin birbirlerine üstün yönlerini çok açık ifade etmiş. İngilizceniz olmasa bile anlayabilirsiniz. Ama hata yapmıyorlar da değil. Mesela evet D5100 birçok yönden üstün ama lens çeşitliliği olarak sadece AF-S ve VR lensler tercih edilebileceği için 550D daha fazla seçeneğe sahip. Ama size geniş aralıklı, biraz açık diaframlı iyi bir lens yeteceği için D5100 öneririm.

Tarih: 2 Aralık 2011, 17:30 - İp: 88.***.**1.105
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Badboy79,

Neden d5100 ile VR li lens kullanma zorunluluğu olsun ki?? Bildiğin gibi bu özellik titreşim engelleme özelliği olup yalnızca tercih sebebidir.İster vr li alırsın istemezsen almazsın.Yine d5100 ile AF-S lens kullanma zorunluluğu yok.AF lensler de kullanılabiliyor bu durumda sadece otomatik focus yapılamıyor, buna rağmen vizörden bakıldığında ve netleme gerçekleştiğinde yanan yeşil ışık yine (manuel bile netleme yapılsa) görevini yapıyor ve kullanıcıya yardımcı oluyor.

Selamlarımla..

Tarih: 2 Aralık 2011, 17:46 - İp: 85.***.**1.88
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın Alahan;
Ben bunları biliyorum zaten. Elbette zorunluluk yok ve elbette tercih meselesi. Ama neden vr siz lens alıp her makinede olan titreşim önlemeden mahrum kalsın ki yada sadece af lens alıp otomatik odaklama yapamasın. Amatör biri için düşündüğümüzde vr de af-s de tercih sebebidir.

Tarih: 3 Aralık 2011, 05:26 - İp: 78.***.**9.185
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba Badboy79,

Elbette siz biliyorsunuz da karşıda soruyu soran arkadaş bilmiyor.Bu durumda; "sadece AF-S ve VR lensler tercih edilebileceği" şeklindeki cümlenizde, "sadece" kelimesi mutlak bir ifade olup kesinlik belirtmiş.
Bu nedenle bir açıklama yapmıştım..

Şimdi problem yok, selamlarımla..

Tarih: 3 Aralık 2011, 20:54 - İp: 85.***.**2.97
m.tmn
m.tmn (üye)
Gaziantep / Amatör

yorumlar için teşekkürler ben cok acemiyim dslr kullanmışlığım olmadığı için auto focus falan olmadan yada titreşim engelleme falan olmadan pek başarılı olacağımı zannetimiyorum

Tarih: 3 Aralık 2011, 22:36 - İp: 176.***.**6.41
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

500D 18-135 IS alın.

Elinize oturmuyorsa D90 18-105 alın.

Ben elime oturduğu için D90 kullanıyorum. Her özelliği de yetiyor, memnunum.

Tarih: 3 Aralık 2011, 22:42 - İp: 85.***.**5.110
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Sizin yerinize olsam Nikon 5100 mü Canon 550 mi yerine, Nikon D5000 i piyasaya sürüp 1 yada 1.5 yıl içinde neden 5100 ü piyasaya sürüldüğünü sorardım, teknolojide ne değiştiki Nikon, D5100 ü çıkardı?, bir özelliği eksik olarak makinaya koy, sonrada her yıl birini ekleyerek model değiştir.
Nikon 5100 ün Iso kalitesini öven arkadaşımız, bizi aydınlatırsa seviniriz, Canon 550 ile aynı fotoyu çekip bu sonucamı ulaştınız? yoksa karlılaştırmayı internetten teknik değerlendirmeleriylemi yaptınız?

Tarih: 5 Aralık 2011, 09:37 - İp: 95.***.**7.183