mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D50 Yi Tavsiye Edermisiniz.

Selam arkadaşlar, aylardır forumda değerli yazı ve yorumlarınızı okuyorum. Daha önce birçok elemelerden sonra Canon s3 ıs ve Panasonic Lumix FZ 30 arasında seçim yapmayı düşünüyordum. Fakat birkaç yerde Nikon D50 nin çok uygun fiyatlardan satıldığını gördüm ve tercihim bu yönde değişti. diğer iki makina ile fiatı neredeyse aynı sayılır. Aynı fiyata Dslr varken niye gidip kompakt bir makina alayım ki.
Sizlerden öğrenmek istediğim. Nikon D50 yi tavsiye edermisiniz. İstanbul'da en uygun fiyata nereden temin edebilirim. Yardımsı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Bol fotoğraflı günler.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 00:28 - İp: 85.***.**6.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

mehmet foruma hosgeldin..

d50 muthis bir makine.. eger ki butcen yeni cikacak d80'e veya sony'nin a100'une yetmiyorsa (ki a100'un kit fiyati 1900'mus yalcinlarda.. ) d50'yi alip cok mutlu olabilirsin..
ama benim sana tavsiyem a100'u almaya calisman..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 00:39 - İp: 62.***.**2.10
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)

Selam dadanagast, bu saatte cevap yazma inceliğini gösterdiğin için de teşekkür ederim. Forumu o kadar takip ediyorum ki seni tanıdığım bir arkadaşım gibi görüyorum.
Bütçemi zorlayarak D 50 alabilirim. İlerleyen tarihlerde sigma 70-300 macro da aldımı tamam. Nedense Sony ye cıcak bakmıyorum. Nikon D80 fiyatı ne kadardır acaba o makinaya hasta oldum adeta ama bana göre hesaplı olacağını zannetmiyorum. Saygı ve selamlar. Hoşçakal.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 00:58 - İp: 85.***.**6.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Mehmet tesekkur ederim.. Mehmet, a100 cok iyi bir dslr ki dpreviev sitesinden de tam not aldi; ama sevmediysen yapilacak birsey yok.. D80'nin fiyati sanirim 2200'den asagi olmaz; ama, turkiyedeki fiyatlari anlayamadigimdan, benimkisi tamamen bir tahmin.. Bir sure bekle istersen, belki fiyati daha ucuza olur.. Beklemeye kesinlikle deger..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 01:45 - İp: 62.***.**2.10
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer SLR ye geçmeye karar verdiysen D50 yi bende tavsiye ederim. Kesinlikle pişman olmassın.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 08:42 - İp: 85.***.**7.2
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Merhaba Mehmet
D50 yi bi arkadaşım burada stüdyo makinası olarak kullanıyor ve aşırı derecede memnun sadece üstteki lcd ekranın ışığı olmamasından şikayetci eğer giriş seviyesi bi D-SLR düşünüyosan D50 yi tavsiye ederim ama dadanagast nin de dediği gibi biraz beklemekte yarar var sony çıkardı makinayı nikon ardından hemen oynadı kozunu şimdi sıra canonda oda atsın bakalım zarını hazır bi modelinin olmadığınına kesinlikle ihtimal vermiyorum ve fiyatlarda ciddi bi düşüş olacağına inanıyorum ben ha yeni çıkan makinalarda belki olmaz ama piyasadaki mevcut makinalarda olması muhtemel.

Arkadaşlar siz ne diyosunuz bu konuya?

Tarih: 13 Ağustos 2006, 10:40 - İp: 85.***.**7.10
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D50 kullanıyorum birkaç aydır ve bence body olarak çok başarılı bir makina. Denildiği gibi tek eksiği üst aydınlatmanın olmaması...

Ancak bu aralar makinamı satmayı düşünüyrum ve tek nedeni Kit lensin (18-55mm) bence yeterli performans göstermemesi.. Beni engellediğini düşünüyorum açıkçası.. Yine çok iyi bir lens olmayan Nikkor 18-70mm almaya kalksam 650YTL gibi bir meblayı gözden çıkarmam grekiyor. Düşündürücü....

Diğer yandan Sigma Apo 70-300mm den çok memnunum.. Sadece düşük ışıkta AF yi zayıf.. Onun dışında fiyatına gçre çok iyi bir lens.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 11:07 - İp: 85.***.**0.17
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

chopsuey haklisin.. canon da yeni makine cikarinca, rekabet daha da kizisacak.. ama iste bu makinelerin cikmasina daha var.. bir an once alip da fotograf cekmeye baslayayim deniyorsa, en yeni model olanindan alin gitsin.. bak sen bekleyemiyorsun mesela.. ki bekleme de.. yaz bittikten sonra ne zaman kullanacaksin makineyi..
eski modellerin fiyatlari mutlaka dusecektir.. ama dusus icin de belli bir sure gerekiyor.. burada mesela, bir ay sonrasinda falan yeni modelden daha ucuz oluyor eski modeller.. o da cok az fiyat farki.. sonucta yeni modeli varken de eski modelinden almak pek de mantikli degil..
d50 de 350d de d70s de iyi makineler ama eskidiler.. artik a100 var, d80 var.. bu makineler varken eskisinden almayin.. ustelik artik a100 de d80 de cok daha gelismis ozelliklere sahipler..
bekleyebiliyorsam; canon, nikon ve sony arasinda secim yapip alirdim ben.. o kadar bekleyemeyeceksem, nikon ve sony arasinda.. hic bekleyemeyeceksem sony alirdim.. ki suna da emin olun; hepsi de super dslr'lar..

..........

bmadran neden yeni bir lens almiyorsun kendine? 18-55 belli bir sure sonra yetmeyebilir.. ama makineyi kokten degistirmek yerine yeni lensler almak bence daha iyi..
sanirim senin de aklindan d80 geciyor biraz..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 12:13 - İp: 62.***.**2.10
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

memnuniyet izafidir. nikon iyidir. ama d 50 1200 ytl lik fiyatı (hayyam da) biraz yanıltıcı aslında. zira uzerindeki lensle studyodsa fotograf cekemessin. iyi bir lensin 1000 ytl civarında oldugu dusunulursa 1200+1000= 2200 ytl olurki , sony alfa cift lensli kiti de bu fiyata satılıyor. d 80 i beklemeni tavsiye ederim eger paran varsa.. paran yoksa sony almalısın ...d 50 diil. biten bir devrin elde kalan makinelerini almamak lazım. r1 olsa kompak makine mesela alabilirsin zira hala devri devam ediyor...ama d 50 ucuz olmasına ragman sony ozellik+fiyat ile onu geride bırakıyor... saygılar..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 12:26 - İp: 88.***.**5.195
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

s3 ve fz 30 un fıyatlarının artık d50 gıbı oldugu su zamanda ılerıye donuk arsa alımı gıbı yatırım d50 bence cok kar edersın kesın al derım...

Tarih: 13 Ağustos 2006, 13:03 - İp: 85.***.**5.119
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar ve değerli önerileriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Ne zor bir işmiş bu makina seçmek yav. D 80 gerçekten de süper bir makina fakat benim için çok fazla gibime geliyor. Ben fotoğrafçılığı hobi olarak yapıyorum. Fotoğraflarımı pc ye aktarıp internet sitelerinde paylşıyorum. Yine de bu konuda yeteneğim olduğuna inanıyorum ve iddialı fotoğraflar çekecağimi sanıyorum. Bunun için D50 bana yeter de artar bile diye düşünüyorum. Hatta birkaç yerde temiz ikinci el makinalar dali var. Neden olmasın ki.
Benim bir de akvaryum hobim vardır. Bazı akvaryum sitelerinin yapmış olduğu balık fotoğrafı yarışmalarında birkaç kez birinciliğim dahi var. Balık fotoğraf çekmek oldukça zordur gerçekten. Işık az ve çok hareketli canlılar çektiğim için. Kompakt makinalar yetersiz kalıyor. Bu yüzden de Dslr makina almayı tercih ediyorum. Birinci olduğum yarışma sitelerinin linklerini aşağıya yazıyorum, ilgilenen olursa güzel balıklarımı görebilirsiniz.

http://www.akvaryum.com/Yarisma/resim.asp?islem=resimler&kat_id=2&alt_kat=48&kat_adi=1.%20Akvaryum%20Canlısı%20Yarışması&alt_kat_adi=Malawi%20Cichlidleri

http://www.akvaryum.com/Yarisma/resim.asp?islem=resimler&kat_id=4&alt_kat=54&kat_adi=2.%20Akvaryum%20Canlısı%20Yarışması&alt_kat_adi=Malawi%20Cichlidleri

http://www.akvaryum.com/Yarisma/resim.asp?islem=resimler&kat_id=4&alt_kat=57&kat_adi=2.%20Akvaryum%20Canlısı%20Yarışması&alt_kat_adi=Diğer%20Tatlı%20Su%20Türleri

http://www.akvaristler.org.tr/forum/showthread.php?t=1481

http://www.akvaristler.org.tr/forum/showthread.php?t=1589

Herkeze tekrar teşekkür eder, bol fotoğraflı günler dilerim. Hoşçakalın.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 13:44 - İp: 85.***.**6.82