bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D40x , Canon 400d? Kararsizim

Merhaba arkadaslar,

Daha once baska bir baslikta kompakt siniftan artik dslr sinifa gecmek istedigimi belirtmistim. bazi arkadaslarin da yardimi ve netten yaptigim arastirmalar ile dslr konusunda az cok bilgi sahibi oldum.

maddi durumum cercevesinde 2 makina uzerinde kararsizliga dustum. bu makinalar, Nikon d40x ve Canon eos 400D .

ozellikle belirtmeliyim ki bu siralar maddi durumum pek yerinde olmayacagindan dolayi herhalde 4 ay gibi bir sure yeni lens alma sansim olmayacak. Bu yuzden makinalari kit halinde almayi dusunuyorum ve iceriginde gelen 18-55mm lens ile kullanacagim.

aslinda nikon d40x de karar kilmistim ancak AF konusundan oturu ileride kullanabilecegim lens sikintisi ve fiyati biraz cekinmeme sebep oldu. o yuzden canon eos 400D'yi de arastiriyorum. fiyat olarak birbirlerine yakin modeller. 800$ civari fiyatlara satiliyorlar. aralarindaki performans farki nasil acaba bu modellerin? daha dogrusu bu iki makina arasindaki bariz farklar nelerdir?

bu haftasonu ve ya en gec onumuzdeki haftaici alacagim fakat hala kararsizim. aslinda butcem 700-800 ytl civariydi fakat ikina sikina bunu 1000ytl yapabiliyorum. daha farkli degerlendirebilecegim ve bu iki makinadan daha iyi olmak kaydiyla alternatifler var mi?

yardim eden herkese cok tesekkur ederim.
isiginiz her zaman bol olsun.

Tarih: 11 Ocak 2008, 12:27 - İp: 85.***.**1.146
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

slm bayki;

Benim size sunacağım birkaç bilgi var.Bunların ışığında kararınızı daha iyi verebilirsiniz diye düşünüyorum:

-Lens almadan kullanacağım diyorsunuz:
Nikonun kit objektifinin canonunkinden iyi olduğunu herkes biliyor.

-AF canımı sıktı diyorsunuz.Evet bunu problem olarak görebilirsiniz.Fakat şunu söyleyeyim kit lensi AF yapabildiği için bu sıkıntınız kalkacaktır.

-Giriş seviyesinde bir makina kullanacaksanız yeni objektifler almanızı pek önermiyorum.Kit objektifle işi kavrayıp daha sonra üst modellere geçebilirsiniz.Faydanıza oalcağını düşünüyorum.

-Vizör konusu var bir de.Gidebileceğiniz bir elektronik market varsa makinaların ikisini de elinize alın.Fotoğraf çekin,oturuşuna bakın.Bu çok önemli.Canon 400D nin vizörü beni biraz rahatsız etmişti.

-Fiyat konusuna gelince .Evet nikon biraz daha pahalı ama vermeye değer görüyorum ben bu farkı.

-Ben de bir d40x kullanıcısıyım.Çok araştırdım.Çok inceledim.Evet Canon 400D nin üsdtün olduğu noktalar var ama d40x bana daha cazip geldi.

Saygılar..

Tarih: 11 Ocak 2008, 13:15 - İp: 88.***.**3.159
bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

sayin mimarbey, aslinda lens alacagim ama en erken 3-4 ay sonra alabilecegim, maddi durumum bu siralar pek uygun degil. ve ileri donemlerde makinayi degistirmek yerine lens almayi tercih edecegim. bu yuzden alacagim modelin beni uzun sure goturmesi gerekecek. teknik acidan canon 400d daha mantikli bir secim gibi geldi, bilmiyorum ne kadar hakliyim. bariz farklari birisi biraz aciklarsa karar vermemde yardimci olacaktir.

Tarih: 11 Ocak 2008, 13:22 - İp: 85.***.**1.146
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bütçeniz artınca ben ister istemez A100 de önereceğim.Burda Ankarada temiz olduğunu tahmin ettiğim bir A100 gövdesi var 750 ytl ye.

Tarih: 11 Ocak 2008, 13:29 - İp: 144.***.**0.154
bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

sayin mavi_izci, aslinda a100 dusundum ama onu seven oldugu kadar sevmeyen de var. kimileri yetersiz isikta pek iyi sonuclar alinmadigindan dert yanmis. bazi eksikliklere cozum elbette maddi duruma bagli o yuzden gozardi etmek zorunda kaldim a100 ü. zaten secenek arttikca kararsizlik cok oluyor.
eger musaitseniz sizinle aksam msn gibi bir yerden konusabilir miyiz biraz? cok yardiminiz dokundu bana gercekten tesekkur ederim.

Tarih: 11 Ocak 2008, 14:51 - İp: 85.***.**1.146
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ileride iyi bir lens alamayacaksınız , bu iki makinanın pek bir farkı yok birbirlerine bence...

mesala canon da 70-200 f4 L gibi bir lens var, hep hayallerimi süsler, ben olsam sırf bu lens için canonu tercih eder, ilk başta idare edecek bir kit lensle başlardım, hem makineyi daha iyi tanırdım bu arada, sonra da para biriktirip bu lensi alırdım...

unutmayın, fotoğrafı önce iyi gören iki göz, sonra da lens çeker ! gövde sadece karanlık odadır ve 3. plandadır...
örenek olması amacıyla , canon 350 d ve 70-200 f4 L ile çekilmiş fotoğrafları inceleyin:

http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?nf=45230

Tarih: 11 Ocak 2008, 16:19 - İp: 88.***.**7.45
bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

sayin fujisever,
aslinda tam olarak icimi okumussunuz. bende simdilik kit ile baslayip ileride ihtiyaclarima gore kaliteli lenslerle devam etmek istiyorum fotografa. o yuzden imkanlari ve ozellikleri yerinde bir makina ile dslr dunyasina adim atma amacindayim. bu sebepten kararsizliklarim var malesef. canon biraz daha agir basiyor tabi siz ustalarin da bilgilerinden faydalanip kendime en uygun makinayi alacagim.

tesekkur ederim.

Tarih: 11 Ocak 2008, 19:39 - İp: 85.***.**2.31
murat_cop
murat_cop (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bende 820 ytlye sıfır kutusunda nikon d40x var 18-55 kit halinde

Tarih: 12 Ocak 2008, 00:50 - İp: 85.***.**4.12
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bakın size daha ucuz alternatifler...Sizin yerinizde olsam hangisi daha az kullanilmissa onu alirdim

http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=16034

http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=16030

Elinize 350 ytl kalır,onunla da tele objektif alirsiniz.Yalniz 18-55 mm yani kit lensi beğenenler az.

Alin size objektif

350d 'nin Lcd si kötü biraz.İyi düşünün bence...
Hangisi sizin gövdeye uygunsa onu alin.

350d ile 400d arasında fark ?

Karşılaştırma

#mavi_izci' tarafından 12.01.2008 10:43:50 tarihinde düzenlendi.

Buna da bakın

#mavi_izci' tarafından 12.01.2008 10:50:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2008, 10:35 - İp: 144.***.**0.154
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

merhabalar,
2 makinenin genel özelliklerine baktım ve hemen hemen aynı sayılır (canonun sensör temizleme özelliiği hariç)... ben iyi olduğumu düşündüğüm bir canon cu olarak size 400D yi öneririm. kimsenin inkar etmiyceği gibi canonun yüksek iso performansı ve daha doğal ve yumuşak renklerinin olduğu bir gerçek... bu bence çok iyi bir özellik canon adına.
söyledğiniz fiyata baktım da 800$ civarında yazmışsınız fiyatını. bence bu fiyata bulduysanız hiç düşünmeden alın derim. çünkü benim bildiğim kadarıyla genelde 400d yi hep 800 ve 850 eoro civarın da bir fiyat ile gördüm.
400D yi aratmıycak hatta 2 özellik dışında bir birine çok yakın bir makine var. o da 350d. ben bu makineyi kullanıyorum ve kesimlikle sizee öneririm. ben 1.500 ytl ye almıştım ama bu fiyat muhtemelen 200-300 düşmüştür sanırım. bir de spot olarak düşünürseniz eğer 350 d yi 1000 ytl ye bile getirebilirssiniz.

Umarım nacizane bir iki yorumum size yardımcı olabilmiştir. Saygılar...

Tarih: 12 Ocak 2008, 11:31 - İp: 88.***.**2.223
volkanoz
volkanoz (üye)
Samsun / Meraklı

Bende bir ay önce aynı başlıkla araştırma yapmıştım sevgili bayki, ne kadar forum, yorum varsa okudum. Şunu asla unutma Canon-Nikon kavgası asla ve asla bitmez,bitmiyor. Kavga dediğime bakma karşılaştırması yani. Benim D40-EOS400D arasında seçimim Nikondan yana oldu. Neden Nikon dersen, İki makineyide elime alma imkanım oldu. Canon EOS400D açık söz olarak kalas bi makine mod kadranı berbat 1000 ytl gib bi para verip o makineyi kullanmam şahsen bu dış görünüm düşüncelerimdi gelelim diğer görüşlerime, Canon EOS400D nin 18-55 kit lensi gerçekten iyi değil deneme şansın olursa anlarsın ki sen lensli alıcam diyosan bence yanlış bir seçim, gelelim Nikona 18-55 kit lensi bence tatmin edici ve güzel, AF sorunu benimde kafamı karıştırmıştı ki çok basit bi ayrıntı olduğunu alınca anladım AF-S lensler biraz daha pahalı evet ama şuda var AF-S lerin netleme hızı ve keskinliği diğer lenslere göre daha iyi buda bi avantajdır Nikonun yapısı çok güzel estetik ve hoş bir makine kısaca ben Nikon senin için doğru seçim dicem. Ve son olarak eğer D40x alacaksan D40 la arasında çok fiyat farkı var ise kayıtsız şartsız D40 al 6.2 Mo-10.0 Mp kafanı bulandırmasın http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=42& bu siteye girip D40 18-55 ile çekilen fotoğraflara bak derim. Canon eos400D yede bakabilirsin. Kolay gelsin.

Tarih: 12 Ocak 2008, 17:47 - İp: 88.***.**0.169