bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D40x , Canon 400d? Kararsizim

Merhaba arkadaslar,

Daha once baska bir baslikta kompakt siniftan artik dslr sinifa gecmek istedigimi belirtmistim. bazi arkadaslarin da yardimi ve netten yaptigim arastirmalar ile dslr konusunda az cok bilgi sahibi oldum.

maddi durumum cercevesinde 2 makina uzerinde kararsizliga dustum. bu makinalar, Nikon d40x ve Canon eos 400D .

ozellikle belirtmeliyim ki bu siralar maddi durumum pek yerinde olmayacagindan dolayi herhalde 4 ay gibi bir sure yeni lens alma sansim olmayacak. Bu yuzden makinalari kit halinde almayi dusunuyorum ve iceriginde gelen 18-55mm lens ile kullanacagim.

aslinda nikon d40x de karar kilmistim ancak AF konusundan oturu ileride kullanabilecegim lens sikintisi ve fiyati biraz cekinmeme sebep oldu. o yuzden canon eos 400D'yi de arastiriyorum. fiyat olarak birbirlerine yakin modeller. 800$ civari fiyatlara satiliyorlar. aralarindaki performans farki nasil acaba bu modellerin? daha dogrusu bu iki makina arasindaki bariz farklar nelerdir?

bu haftasonu ve ya en gec onumuzdeki haftaici alacagim fakat hala kararsizim. aslinda butcem 700-800 ytl civariydi fakat ikina sikina bunu 1000ytl yapabiliyorum. daha farkli degerlendirebilecegim ve bu iki makinadan daha iyi olmak kaydiyla alternatifler var mi?

yardim eden herkese cok tesekkur ederim.
isiginiz her zaman bol olsun.

Tarih: 11 Ocak 2008, 12:27 - İp: 85.***.**1.146
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Bende ikisi arasında kalmıştım. D40X'in kit lens kalitesi, spot metering haricinde 400D'e üstünlüğü gözükmese de D40x aldım. 650 dolara kit lensiyle ABD'den getirdim. Şimdi fiyatı daha da düştü. (Belki de yıllardır Nikonun farklı ürünlerini kullandığımdan tercih ettim).

Tarih: 12 Ocak 2008, 17:56 - İp: 88.***.**9.192
fatihgh3
fatihgh3 (üye)
İstanbul / Amatör

anlamadığım niye hala miladı dolmuş 350d öneriliyor ısrarla

bence de d40x alın kit lensle bayağı ucuzlamış sanırım

Tarih: 12 Ocak 2008, 20:04 - İp: 88.***.**0.88
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

350 d oneriyorum cunku govde olarak oldukca ucuz ve objektif almaya cok parasi kalacak arkadasin.Govdelere bu kadar takmayin kalici olan objektiflerdir.

Tarih: 12 Ocak 2008, 20:42 - İp: 144.***.**9.240
fatihgh3
fatihgh3 (üye)
İstanbul / Amatör

yinede yeni olanı alması taraftarıyım sonuçta birşeyler gelişiyor ki yeni dslr'ler çıkıyor

Tarih: 13 Ocak 2008, 00:16 - İp: 88.***.**0.88
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

sırf AF sorunu yüzünden D40 ve D40X den uzak dururum...

400D alınır...alınası makinadır....4 ay sonada istediğin lensi alır kullanırsın...400D ayrıca harbi süper bir makine

Tarih: 13 Ocak 2008, 00:31 - İp: 88.***.**0.134
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

5 Ocakta verilmiş bir Nikon D80 ilanı var 800 ytl...

http://www.tripodfoto.com/ikinciel.php

Tarih: 13 Ocak 2008, 11:06 - İp: 144.***.**0.133
kralvedat
kralvedat (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ah be kardeşlerim aslına bakarsanız üretici firmaların çırpınışları 100 yıllık neğatif çeken slr makinaları en kötüsü bu gün şartlarında daha dslr makinalara uygun fiyatlarla taşınamadıki onlarda kendilerini bir uzun zamanlı yola koydular şimdi çıkmaya çalışıyorlar bu günkü şartlarda,da makinalar halen dünyanın parası insan ne alacağını şaşırıyor ne mutluki bize böyle bir sitede bilgiler paylaşılıyorda biraz olsun yanlış alışverişlerden kurtulma şansı oluyorda biraz rahatlıyoruz umarım sizde kesin bir karara varıp iyi bir makina alırsınız bütün tavsiyeleri toparlayın ve kalbinizin kanaatı olanı alın güle güle kullanın mutlu yarınlar hepimizin olsun.

Tarih: 13 Ocak 2008, 11:47 - İp: 85.***.**4.184
bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

merhaba arkadaslar,

bugun erken kalkip elektronik marketleri dolastim. karsima cikan butun marka ve modelleri elime alip biraz denedim.

canon eos 400d gercekten guzel ama hayatimda ilk defa ellerimin buyuk oldugunu dusundurdu. nikon d40x ve pentax k100d elime tam oturuyor, cok rahat. ama canon eos 400d (canon eos 350d modelini de denedim) kucuk geliyor. can sikan bir ayrinti ama ileride kullandikca alisilir mi bilemiyorum? elimde hissettirdigi rahatlik acisinda siralamak gerekirse; nikon d40x, pentax k100d, sony a100 ve son olarak canon eos 400d.

nikon d40x icin lens fiyatlarina baktim. turkiye garantili lens ve makinalar cok pahali farkindayim ama diger marka ve modellerle kiyaslayinca acikcasi gercekten pahali geldi. spot aldigimda bile bariz bir fark odemek zorunda kalacagim.

eger elime tam oturup icimi rahatlatsaydi canon eos 400d'de karar vermis olacaktim. grip ile kullanmanin avantaj ve dezavantajlarini bilmedigim icin durumun icinden cikamadim ki grip masrafi da boylece ortaya cikmis olacak.

ayrica bircok sitede canon eos 400d'nin kit halinde gelen lensinin berbat oldugu ustune basa basa vurgulaniyor. bu lens benim gibi giris seviyesinde amatorlere bir sure yeterli olmaz mi? bircok fotografci uzun zamandir bu is ile ugrastigindan sanirim lens ihtiyaclarini ve ya beklentilerini karsilamiyor. yani canon gibi bir marka bu modeli sirf kit olsun ve urun satilsin diye bahsedildigi kadar kotu (cogu yerde berbat, kiytirik,tiriska gibi ifadeler kullaniliyor) bir lens ile sunmuyordur diye dusunuyorum, ne kadar hakliyim acaba bu konuda?

not: yani eger canon eos 400d kit alirsam lensin beni en az 2 ay idare etmesi gerekir. bu 2 aydan sonra fotograf konusundaki gelismelerim ve ihtiyacima gore yeni lens alacagim zaten, suan alamamamin sebebi tamamen maddi durumdan kaynaklaniyor. ama o 2 ay icerisinde fotografa yeni baslayan cok hevesli birini fotograftan sogutmasindan korkuyorum. ozellikle kullanan arkadaslar kit lens ve makinanin ele oturmasi ile ilgili bilgi verebilir mi lutfen? elime kucuk geldi biraz ve zamanla alisilip alisilamadigini cok merak ediyorum.

#bayki' tarafından 13.01.2008 14:18:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2008, 13:24 - İp: 88.***.**0.198
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

D80 i denediniz mi hiç elinizde ? Daha iridir D40 lara göre dediğim ilandaki adam satmadıysa çok iyi fiyat.

Tarih: 13 Ocak 2008, 14:24 - İp: 144.***.**0.153
bayki
bayki (üye)
Bursa / Amatör

sayin mavi_izci,
d80 goremedim malesef. sordugum zaman sadece 1 yerde cevap alabildim ama cevap "1 adet vardi ama satildi" oldu

ikinci elde guven onemli. acikcasi teknik konularda pek yeterli olmadigimdan dolayi ikinci el makina alirken dis kasasinda cizik-vuruk-kirik kontrolu disinda anlayabilecegim birsey yok malesef. bu yuzden ikinci el beni biraz korkutuyor. hatta bu konuda sizden ozel mesaj ile bilgi almistim hatirlarsiniz.

suan canon eos 400d begenimi kazanmis ve agir gelmekte olan makina. fakat elime sigma konusu icimde merak uyandirdi acaba zamanla alisabilir miyim diye. eger bu soru icimi kemirmiyor olsaydi buyuk ihtimalle bugun canon eos 400d almis olurdum.

d-slr secimi gercekten cok zormus. secenekler azaldiginda bile isin icinden cikmak cok zor. kendim icin en dogru karari vermek istiyorum ve aldiktan bir sure sonra "keske" dememek cok onemli.

bu arada butun arkadaslar, inanilmaz yardimci oldunuz. ne kadar tesekkur etsem inanin azdir.

Tarih: 13 Ocak 2008, 14:43 - İp: 88.***.**0.198