topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D 80 İle Kötü Bir Tecrübe

kısa bir zaman önce d80 ile yaşadığım iki günlük öyküyü anlatıyım.
3 günlük bir toplantı amacı ile dubaiye gidecektim. öncesinde bir iki ay dslr araştırması yaptım. sonunda d 80 üzerine karar verdim. dubaide uzun araştırmalar ve pazarlıklar sonucunda 900 dolar fiyatla bir d 80 ve 295 dolar fiyatla sigma 18-200dc lens aldım. (fiyat olarak amarikadan bile düşük bir fiyat.)ertesi gün toplam 200 adet fotoğraf çektim. makineye resmen aşık oldum. hızı kullanım kolaylığı, ele oturması fotoğraf kalitesi tam anlamı ile mükemmel. fakat akşam çektiğim fotoğrafları lcd üzerinden tekrar değerlendirirken ilk 10 fotoğraftan sonra ortaya çıkan sağ üst kadranda siyah bir nokta tespit ettim. objektifi sildim. tekrar denedim fakat kayboolmadı. alel acele dükkanların kapanamasına bir saat kala aldığım yere götürdüm. objektifi değiştik. fakat birşey değişmedi. muhtemelen sensör üzerine sonradan düşen bir parçacık nedeni ile olduğuna karar verdik.maineyi değiştirmek istediler fakat ellerinde yoktuonların pazar günü) çevre dükkanlardan bulamadılar ve cuma günü olması nedeni ile toptancıdanda getiremediler. ve paramı iyade ettiler ve ardındanda bütün dükkanlar kapandı. gece 02 de uçakla elimde bir objektif hafıza kartı ve boş bir çanta ile geri döndüm.
0 bir makinede ki adamlar kutuyu yanımda açtı. böyle bir sorun olması üzücü. muhtemelen body içinde üretim aşamasından sonr kalan bir parçacık belirli ullanım sonrasında sensör üzerine düştü.
makinenin her şeyi güzel ama keşke onun da üzerinde 400 d ve pentaxlarda olduğu gibi sensör temizleme özelliği olsadı. belki bu sorun kolayca halledilebilecekti. böylece elimiz boş dönmiyecektik. saygılarımla

Tarih: 17 Aralık 2006, 09:21 - İp: 85.***.**2.72
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

topaloglus'un başına gelen talihsizliği karşılamayacak bir garanti olduğunu sanmıyorum. Spot bir yıllık garanti de TR temsilci garantisi de böyle bir arızayı karşılayacaktır. En azından karşılamalıdır ortada kullanıcı hatası diye bir durumun olması söz konusu bile değil. Geçmiş olsun kardeş büyük talihsizlik...

Tarih: 17 Aralık 2006, 15:18 - İp: 85.***.**5.251
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

dervisasa çok teşekkür ederim

Tarih: 17 Aralık 2006, 15:30 - İp: 85.***.**2.72
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba topaloglus,
"birde merak ettiğim sensör temizleme işi nerelerde ve nekadara yapılıyor."
diye sormuşsun. 1 ay kadar önce bir arkadaşım Nikon D50'sinin sensör temizliğini Sanfo Color'da 75YTL'ye yaptırdı...

Tarih: 17 Aralık 2006, 19:47 - İp: 195.***.**1.31
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

droral
aslında bu fiyata yapıldığını bilseydim. yinede alabilirdim. fakat orda dükkan sahibi elinde bir bez parçası ile objektifi çıkarıp d80 içindeki aynaları temizlemeye çalışıp bol bol üfleyince o makinadan soğudum. belki aldığım dükkana hiç geri götürmeyip burada çaresini aramak en doğrusu idi.çünkü 900 dolar gerçekten çok iyi bir fiyattı.

Tarih: 17 Aralık 2006, 20:31 - İp: 85.***.**2.72
zulfeyet
zulfeyet (üye)
Ankara / Meraklı

eğer uğurlar foto yalan yazmıyorsa,kdv dahil 1100 dolar yazıyor,spot verirlerse 900 dolara gelir heralde.bende ankaralıyım.eğer uğrarsan ve bir fiyat alırsan banada haber ver.ben uğrarsamda sana haber veririm.ona göre paslaşalım,fiyat cidden makul gözüküyor.

Tarih: 17 Aralık 2006, 23:13 - İp: 85.***.**7.75
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

zulfeyat
ben uğurlardaki fiyata(1099 dolar)inanmıyorum. bence milleti kandırıyorlar çünkü reklama basıp siteye girince 18-70 objektifli fiyat 2.102 milyon tl(1470 dolar) gözüküyorki o objektifde 150 dolar bile etmez. yani sadece ilgi çeksindiye yapılmış gibi. ama yiende gidip aslını öğrenmek lazım.site içinde hiçnir yerde 1099 dolara d 80 göremedim.

Tarih: 18 Aralık 2006, 15:11 - İp: 195.***.**3.130
ogunata
ogunata (üye)
İstanbul / Amatör

18-70 objektifin ABD fiyatı bile 350 dolar civarında.O objektifle fiyat gayet mantıklı.

Tarih: 18 Aralık 2006, 18:01 - İp: 84.***.**0.227
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

dubayiden istanbula toptan mal getiren bir arkadaşım var.geçenlerde getirdiği canon makinaların bir kısmında aynı sorun oluştu.gerek lenslerde ve gerkse makinalarda çıkan sorunlar azımsanmayacak bir rakam.buda aklıma piyasadaki sahte makinaların dubaide satılması olasılığını getirtdi..

#merhaz' tarafından 19.12.2006 18:23:03 tarihinde düzenlendi.

#merhaz' tarafından 19.12.2006 18:26:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2006, 10:12 - İp: 85.***.**7.37
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sensor tozlanması her dslr mkinede er veya geç oluşur. Basit bir problemdir, ufak bir hava pompası ile temizlenebilir. Yapmaya çekinirseniz 25-50 lira arası temizletebilirsiniz.

Tarih: 19 Aralık 2006, 11:38 - İp: 85.***.**2.181
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

aslında bu fiyata yaptıracağımı bilsem. makineyi geri vermezdim.

Tarih: 19 Aralık 2006, 12:24 - İp: 195.***.**3.130