topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D 80 İle Kötü Bir Tecrübe

kısa bir zaman önce d80 ile yaşadığım iki günlük öyküyü anlatıyım.
3 günlük bir toplantı amacı ile dubaiye gidecektim. öncesinde bir iki ay dslr araştırması yaptım. sonunda d 80 üzerine karar verdim. dubaide uzun araştırmalar ve pazarlıklar sonucunda 900 dolar fiyatla bir d 80 ve 295 dolar fiyatla sigma 18-200dc lens aldım. (fiyat olarak amarikadan bile düşük bir fiyat.)ertesi gün toplam 200 adet fotoğraf çektim. makineye resmen aşık oldum. hızı kullanım kolaylığı, ele oturması fotoğraf kalitesi tam anlamı ile mükemmel. fakat akşam çektiğim fotoğrafları lcd üzerinden tekrar değerlendirirken ilk 10 fotoğraftan sonra ortaya çıkan sağ üst kadranda siyah bir nokta tespit ettim. objektifi sildim. tekrar denedim fakat kayboolmadı. alel acele dükkanların kapanamasına bir saat kala aldığım yere götürdüm. objektifi değiştik. fakat birşey değişmedi. muhtemelen sensör üzerine sonradan düşen bir parçacık nedeni ile olduğuna karar verdik.maineyi değiştirmek istediler fakat ellerinde yoktuonların pazar günü) çevre dükkanlardan bulamadılar ve cuma günü olması nedeni ile toptancıdanda getiremediler. ve paramı iyade ettiler ve ardındanda bütün dükkanlar kapandı. gece 02 de uçakla elimde bir objektif hafıza kartı ve boş bir çanta ile geri döndüm.
0 bir makinede ki adamlar kutuyu yanımda açtı. böyle bir sorun olması üzücü. muhtemelen body içinde üretim aşamasından sonr kalan bir parçacık belirli ullanım sonrasında sensör üzerine düştü.
makinenin her şeyi güzel ama keşke onun da üzerinde 400 d ve pentaxlarda olduğu gibi sensör temizleme özelliği olsadı. belki bu sorun kolayca halledilebilecekti. böylece elimiz boş dönmiyecektik. saygılarımla

Tarih: 17 Aralık 2006, 09:21 - İp: 85.***.**2.72
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

d 80 ile yaşadıgın sorun her makinede olabilir. sensor temizleme ozelligi cok onemli bir ozellik kabul ediyorum. ama bu hata uretim de olusmussa bu ozelik onu silemezdi.. bu arada body yi burdanda alabilrisin . spot sirkcide satıyolar. her nekadar ben d 70s aldım ve cok memnun olsamda madem sen d 80 begenemisin.. bence almalısın..

Tarih: 17 Aralık 2006, 11:41 - İp: 88.***.**7.172
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

kafamda dubai ye giderken iki makine vardı pentax k100 ve d 80.ama onu kullandıktan sonra başka bir makine düşünmüyorum. mutlaka d 80 alacağım. zaten lensimi (sigma 18-200 dc for nikon dslr) ve memory kartımı bile geri vermedim. ben ankaradayım spot fiyatı orda ne kadar bilgi verirmisin.

Tarih: 17 Aralık 2006, 11:47 - İp: 85.***.**2.72
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Body yi TR den garantili alsanız bence daha iyi olur gibime geliyor bi düşünün dubaideki sorunla burda karşılaşmış olsanız buradan aldığınız spot makinayı belki iade edemeyebilrsiniz. Saygılar..

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:16 - İp: 88.***.**2.106
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

haklısın chopsuey
fakat fiyat farkı 650 ytl civarında bilmiyorum bu fiyata değermi. bende şimdilik garantili en ucuz nerden alabilirm diye bakıyorum. öneriniz olursa sevinirim.
birde merak ettiğim sensör temizleme işi nerelerde ve nekadara yapılıyor. çünkü bu makinelerde zamanlada böyle problemlerle karşılaşılması kaçınılmaz.
saygılarımla

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:28 - İp: 85.***.**2.72
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

@topaloglus

D80'in vizoru icin buyuk ve gayet parlak diyorlar ayrica lcd ekran piksel olarak iyilestirilmis ve cok guzel goruntu veriyormus sen ne dersin , ben de Sirkeci'den spot D80 almayi dusunuyorum

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:29 - İp: 85.***.**7.38
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

komazec
gerçekten vizör ve lcd mükemmel kesinlikle memnun kalacağına eminim. ben makineyi elime birkez aldım ve vuruldum. menüleri kullanımı çok kolay. spot ölçüm yapması artısı. kesinlikle başka makine düşünmüyorum. düşün üzerinde sensöründe leke oluşmasına rağmen o makineyi blie almayı düşündüm. eğer iyi bir fiyat bulursan banada söyle saygılar...

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:34 - İp: 85.***.**2.72
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

Sirkeci'de Hayyam pasajindaki Macro Fotoyu aradim , garantisiz yani spot -1 yillik magaza garantisi var- D80 body icin 1080 dolar fiyat verdi bana. Karfo Karacasulu garantili D80 ise 1250 dolar. Ben Nikon D80 ile Canon 30D arasinda kaldim Macro Fotoda spot Eos 30D'nin fiyati ise 1450 dolar....

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:41 - İp: 85.***.**7.38
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

sence spot 1 yıl garanti benim yaşadığım sorunda makineyi değiştirirmiydi.garantinin şeklini iyi bilmek lazım. 1080 dolar, aslında bu fiyatta oldukça güzel. aydinlarda 1964 ytl peşin fiyatına 12 taksit var. havale ile 1250 dolar. 170 dolar garanti için değer gibi. birde son bir ayda makinenin fiyatının gittikçe düştüğünü görüyorum belki birkaç ay sonra ordan aldığım fiyata bile ulaşır.

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:53 - İp: 85.***.**2.72
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

eklemeyi unuttum bence canon 30 d nin nikon d80 den bir üstünlüğü yok. fiyat farkıda cabası.

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:55 - İp: 85.***.**2.72
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

Garantili alipta makina arizalandiginda kullanici hatalarindan kaynaklanmis , bu sebepten garanti kapsamina girmiyor gibi problemleride okuyoruz karsilasiyoruz. Pentax ve Sony degilde Nikon ve Canon icin odenen garanti bedelleri inanilmaz yuksek malesef , ulkemizde satilan Pentax ve Sony'nin fiyatlari yurt disina oldukca yakinken Nikon ve Canon da bu resmen bir ucurum , sahsen yurt disindan alma ya da getirtme imkani olmadigindan spot dusunmek durumundayim. Garanti belgesine odeyecegime bu parayi "daha iyi bir lense" ek kaynak olarak aktarmakta fayda goruyorum. Ancak senin de dedigin gibi 170 dolar garanti icin deger bir meblag.

Saygilarimla

Tarih: 17 Aralık 2006, 15:06 - İp: 85.***.**7.38