yelizdus
yelizdus (üye)
İstanbul / Amatör

Nasıl Bir Makine Almalıyım?

merhabalar,
forumda yeniyim, fotoğrafçılıkta da
dijital slr bir makine almak istiyorum ama bu konuda çok bilgisizim
kodak z650, fuji s5600 ve olympus sp500 gibi makinelere baktım
sizce bunlardan hangisi daha iyidir?
ya da önerebileceğiniz (bu makineler gibi ekonomik) başka bir makine var mı?
bu yazdığım makinelerin hepsi dslr mi? yoksa o konuda da yanılıyor muyum? (dediğim gibi çok acemiyim)
yardımcı olursanız çok sevinirim

Tarih: 22 Ekim 2006, 14:13 - İp: 85.***.**1.114
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar.. dslr degil o makineler ama dogru yere geldin..
oncelikle bizlere ne kadarlik bir butce ayirdigini soylersen, isimiz kolaylasir.. ayrica ne kadar esneyebilir ayirdigin butce..

Tarih: 22 Ekim 2006, 14:22 - İp: 86.***.**0.120
yelizdus
yelizdus (üye)
İstanbul / Amatör

en fazla 800 ytl ayırabiliyorum
dslr ile bu makineler arasındaki farkı (daha önce yazılanları da okumama rağmen) anlayamadım? açıklayabilir misiniz biraz?
ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 22 Ekim 2006, 14:29 - İp: 85.***.**1.114
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

en uygun DSLR makine sony dir oda 2000 ytl civarında

Tarih: 22 Ekim 2006, 15:10 - İp: 85.***.**0.159
yelizdus
yelizdus (üye)
İstanbul / Amatör

dslr nin farkı nedir peki ilk mesajımdaki makinalardan?
"dslr değilse hiç alma" diyenler oluyor
ama farkı bilmiyorum
fuji s5600 alırsam çok mu kalitesiz fotoğraflar çekerim? bir işime yaramayacaksa hiç almayayım

bir analog makinenin bütün özelliklerine sahip olan, sanatsal çekimler yapabileceğim, ama film derdi olmaması için dijital olmasını istediğim bir makine arıyorum

Tarih: 22 Ekim 2006, 15:17 - İp: 85.***.**1.114
halil_
halil_ (üye)
İstanbul / Amatör

slr makineler de lens in değişme özelliği mevcuttur.fakat bu makinelerde video çekim yoktur.bu konuda yeni olduguna bakılırsa slr makıne alman mantıksız olacaktır kanımca.

Tarih: 22 Ekim 2006, 18:06 - İp: 88.***.**4.10
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Sony H-2, Sony H-5, Sony R1 den birini alacaksınız gayet başarılı ve gayet iyi neticeler veren bir makinelerdir özellikle R1 hatta R1 çekim kalitesi DSLR dende ayırt edilmesi zordur hatta bazılarından dahada başarılı neticeler verir.
http://www.netfotograf.com/panel/galerim.asp Bunlar Sony H2 nin marifetleri sizce nasıl netice yeterlimi.

Tarih: 22 Ekim 2006, 18:06 - İp: 85.***.**0.159
halil_
halil_ (üye)
İstanbul / Amatör

evet r1 gercekten de harika bir makine.fakat 800 ytl butcesi oldugunu belirtmiş.bildiğim kadarıyla fiyatı 1400 ytl lerde dolasıyor.

Tarih: 22 Ekim 2006, 18:11 - İp: 88.***.**4.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yelizdus merhaba yine..

http://www.dpreview.com/gallery/ adresine gidip makinelerin ornek fotograflarini bir incele.. eger ki baski almayi planliyorsan, birkac fotografi indirip baski alarak karsilastirman en dogrusu olur..
dslr'in manasi digital single lens reflex.. dslr'larla direk objektif ne goruyorsa onu gorursun optik vizorunden baktiginda.. lensi degistirebilirsin.. kompact makinelere gore avantaji, cok daha hizli calisabilmesi, daha hizli fokus yapabilmesi, daha hizli acilabilmesi, buyuk sensoru oldugundan daha iyi fotograf kalitesi gibi..
kompact'larin da avantajlari var tabii ki.. tek makine ile cok uzun menzilli optik zoom'u olan bir lense sahip oluyorsun.. lens degismiyor ama.. ayrica video cekebiliyorsun.. ama iste dezavnatjlari da cok fazla dslr'lara gore..
...dslr'larin fiyatlari biraz daha yuksek 800 ytl'den.. sanirim olympus e500 modelini 1300-1400 ytl gibi alinabiliyormus.. veya pentax'in k100d'si var yeni cikan, onun da fiyati ucuz olmasi gerekiyor.. ki k100d gayet iyi bir makine..
verdigim linkte; canon'da EOS serisi dslr grubuna giriyor.. nikon'da D serisi.. olympus'da E serisi.. sony'nin bir tek A100'u var simdilik.. istersen bir incele fotgraflari sonra tekrar konusalim..

Tarih: 23 Ekim 2006, 13:09 - İp: 86.***.**0.120
yelizdus
yelizdus (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür edeim herkese

Tarih: 24 Ekim 2006, 14:12 - İp: 85.***.**1.114
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Ben Kodak Z740 ile başlamıştım
Şu anda Panasonic FZ30 kullanıyorum
Haftaya Nikon D80 sahibi ollmayı umuyorum

Yeni başlayan için hem fiat hemde kalite performans olarak Kodak Z650, P880, ve 712 çok iyi bir seçim olur.Yüksek çözünürlük değeri,Tam manuel kontrolleri, yüksek zoomu, kaliteli renk cipi, sd kart kullanımı, vs.Sizin bütçenize de uygun...

SLR almak içim en az bir yıl bekleyi derim.

Tarih: 24 Ekim 2006, 23:34 - İp: 85.***.**1.253