scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

Makina Seçimi Konusunda Yardım...

Merhaba arkadaslar.

Ben analog makinadan dijitale geçecegim ve açılan konu baslıklarından, yapılan olumlu olumsuz yorumlardan biraz kafası karışmış biriyim. o yuzden aklımda olan bikaç makinayı söylemek istiyorum. yardımcı olursanız cok sevinirim. alacagım makinanın uzun bi süre beni idare etmesini, özellikle seneye güzelsanatlar fotografcılıga hazırlanıyorum o sebepten işime yarayacak bi makina olmasını istiyorum.

canon 350d, canon powershot S5 IS, Nikon d40, olympus Sp570 ve panasonic lumix fz50

makinaların icinde bildigim kadarıyla sadece lumixte objektif degişmiyor digerlerinde alacaksam objektifim ne özelliklerde olmalı yani body i alıp objektifimi ne özelliklerde almalıyım. şimdiden cok teşekkür ediyorum herkese iyi çalışamalar

Tarih: 24 Mayıs 2008, 23:20 - İp: 78.***.**7.50
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Bütçeniz ne kadar? Bunu örenirsek ona göre daha yararlı bilgi verebiliriz.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 02:51 - İp: 85.***.**2.149
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

canon s5 ve olympus 570 de deobjektif değişmez.Onlar da Slr değil

Tarih: 25 Mayıs 2008, 03:40 - İp: 144.***.**1.202
scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

oncelikle cvplar icin tesekkür ederim. butcem aslında 1000 ytl ama 1200 1300 de olabilir yeterki işime yarayacak uzun süre beni idare edebilcek bi makina olsun. buarada objektifi degişmese de olur ama mesafe ayarları beni kesecek kadar olursa zaten degiştirmeme gerek kalmaz diye dusunuyorum bilmiyorum.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 14:36 - İp: 78.***.**1.191
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

ben bi powershot s5 kullanıcısıyım ve dslr-like modeli.yani objektif sabit.yerinizde olsam canon yeni bir model çıkardı eos 450d.onu alırdım fiyatı 2000 ytl den biraz düşük.bence o sizi uzunca bir süre idare eder.ama biliyosunuz ki lens lerde oldukça pahalı.ben bi canon s5 kullanıcısı olarak makinadan memnunum.yedekte aklınızın bi köşesinde s5 te bulunsun derim.saygı ile...

Tarih: 25 Mayıs 2008, 16:26 - İp: 88.***.**3.79
scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

s5 zaten aklımda olan makinalardan biri döndürebilir lcd ekranı ve yüz tanıma fonksyonu ve renk kalitesi açısından hoşuma giden bi makina ama benim daha çok lumix aklıma yatıyor 18-300mm mesafe aralıgı zaten baska bir lense gerek olmadan calısmama olanak saglar diye dusunuyorum. tek kusuru gece çekimlerinde fazla noise olması sanırım. sp570 e gelince ona da dürbün gibi yorumlar yapmıslar o açıdan biraz sogudum diyebilirim. canon 450d iyi bi makina ama onun yerine nikon d80 almayı tercih ederdim ama hala kararsızım yanıtlarda az hangi makinada seçim yapacagımı bilemiyorum..

Tarih: 25 Mayıs 2008, 18:49 - İp: 78.***.**1.191
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Kullandiginiz "Dijital olmayan" makina nedir? Bir SLR midir? Eger SLR ise, gercekten SLR gibi mi kullaniyorsunuz yoksa "AUTO" modunda fotograflar mi cekiyorsunuz? Ayrica... Eger o bir SLR ise, elinizdeki mevcut objektifleri dijital makinenizle de kullanmak istiyor musunuz?

Makine tavsiyesinde bunlar cok onemli unsurlar.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 22:02 - İp: 88.***.**0.34
scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

kullandıgım makina analog filmli bir makina markası konica TC-X diye bir makina elimde bir geniş açı bir tele objektif var konicaya ait alacagım makinayla uyumlu olur mu olmaz mı bilmiyorum. aklımdaki makinaları belirtmiştim tekrar hatırlatma yapmak istiyorum.

lumix fz50 almak istedigim ilk aklımda olan makina onun dısında canon eos 400d, canon poweshot s5 IS ve nikon d80
konuyu ilk açtıgımda baska makinaları begenmiştim ama suan aklımda olan makinalar bunlar lutfen yardım ederseniz seçimim konusunda cok sevinicem. cunku biranonce makinamı alıp ayarladıgım otel fotografçılıgı işine baslayacagım tabi ondan once makinamla biraz calısıp ısınmam lazım acil yardıma ihtiyacım var bitanesinde karar kılıp alıcam hemen.
simdiden tesekkur ediyorum

Tarih: 26 Mayıs 2008, 01:34 - İp: 78.***.**5.153
scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

buarada bahsettigim gibi manuel ayarlamaları kendim yapabiliyorum o açıdan programda kullanmak biraz basit gelse de ayarlamaları kendim yaptıgım zaman daha cok keyif alıyorum yani dijital makina tabiki de analog makinadan geçiş yapacak birine oldukça pratik seçenekler sunabilir ama sizde bilirsinizki programa alarak işi sadece makinaya bırakınca benim bi katkım olmaz o kareye. biraz emek işi diye dusunuyorum ve suan elimdeki birikimimi makinaya yatıracagım icin ayarlayacagım seçimlerle beni mutlu etmesi yeterli. 1-2 hafta sonra yeniden bir masrafa girmek istemiyorum..

Tarih: 26 Mayıs 2008, 01:43 - İp: 78.***.**5.153
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

350d, nikon d40 gibi kameralar ve dslr-like makinelere para harcamak yerine canon 30d gibi bir kamerayı ikinci el alırdım ben olsam .

aralarında çok fark var çünkü. tabi bütçeniz sınırlıysa .

sıfır olsun 1000-1300 arası olsun derseniz ne alırsanız alın güzel lenslerle alın derim .

Tarih: 26 Mayıs 2008, 01:48 - İp: 88.***.**8.193
scarce
scarce (üye)
İstanbul / Amatör

pentax K10D almayı planlıyorum hatta kafama koydum diyebilirim ne dersiniz?

Tarih: 26 Mayıs 2008, 11:49 - İp: 78.***.**5.153