drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Leica Dijital Rangefinder

10 MP
1,3 çarpanlı (27-18mm) büyük algaç

http://www.dpreview.com/articles/leicam8/

+ Bu konuda sevgili antika çok açıklayıcı ve güzel yazılar yaz mıştı ama, DSLRlere göre avantaj ve dezavantajlarını vermiş Phil.

Rangefinder advantages / disadvantages (for the uninitiated)
Fewer moving parts (no mirror or diaphragm) means slower shutter speeds possible (-2 EV)
More compact, discrete and quieter than an SLR
Shorter shutter lag
Lenses are considerably smaller than an equivalent SLR lens
No auto-focus makes them less suitable for action shots (or at least doing so requires a lot more skill)
Many users claim rangefinder focusing is faster than using a focusing screen
Rangefinder
You are not looking through the lens itself and do not have a focusing screen hence it is more difficult to get a sense of depth-of-field
Framelines indicate the field of view of different lenses
Because there is no mirror you have no mirror black-out
Brighter than any SLR viewfinder, and not affected by lens maximum aperture
Not as accurate as an SLR viewfinder, especially with longer lenses (or close subjects)
Longer minimum focus distances compared to an SLR
Virtually no telephoto lenses beyond 135mm
Very wide angle or telephoto lenses require an accessory viewfinder, meaning focus and framing are separated

#drtamer' tarafından 14.09.2006 21:13:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 20:59 - İp: 193.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Leica ile duygusal baglar belki bu makinayi sattirir ama ben yinede pratikte pek bir avantajini goremedim bu makinanin.

Aslinda dijital devrelerin soguk ile bir alip vermedigi yok, bakiniz:

http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/d200-cold.htm

Esas problem pillerde. Leica sarj dinamosu vermiyorsa makinasinin yaninda muhtemelen digerleri ile ayni pilleri kullanacak. Bu durumda askeri standartlara uygun uretilmis (-50C) lityum piller bulmalisiniz. (NASA -80C'de calisan piller kullaniyormus)

Eski mekanik makinalar -50C'de sorun cikariyormus cunku kurarken film kiriliyormus, cok yavas kurmak gerekirmis.

Soguk hava ve Leica ile ilgili birsey de var: Leica bir vakitler film baski plakasini camdan yapmis, puruzsuz olmasi icin, fakat cam soguk havada fikmin uzerine statik elektrik bindirdigi icin pozlar bozulyormus. Sonradan yine celikten imal etmisler.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:10 - İp: 85.***.**6.98
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

antika hocam "soğuk" dijital devrelerin daha doğrusu elektronik aksamın pek hoşlandığı bişey değildir. Mesleğim olduğu için biliyorum hassas elektronik cihazların belli bir sıcaklıkta kullanılması bile gerekir. (Tıb elektroniği)
Kaldıki soğuk tek başına dert olmayabilir fakat beraberinde getirdiği nemlenme, terleme ıslanma kaçışı zor badireler. Sıcak bir ortamdan soğuk biryere çıkan eşyalar üzerinde oluşan buz tabakası yada tersi durumda terleme (yani havadaki nemin nesnenin üzerinde yoğunlaşıp suya dönüşmesi) bunlar soğuğun etkileri..
Bu bakımdan M8 in gövde kalitesinedir meraklarım..
yani sizinde değindiğiniz gibi bu makinayı 300-400 ytl lik kompak makinalardan ayıran "gerçek" kalite farkı sadece "görüntü kalitesi" mi ?

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:33 - İp: 85.***.**8.141
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Rokomet,

Az onceki linki gorduysen Nikon D200 Sibirya'da -31C'de calisiyoror. Ayrica shu linke bakarsan
http://www.kenrockwell.com/nikon/d70-cold.htm
Nikon D70 de -20C'de calisiyor. LCD ve AF yavaslamis, ama calismis. Esas sorun pillerde.

Bu arada haklisin : ozellikle yari iletkenler sogukta iletkenliklerini bir hayli kaybederler. Ama dedigim gibi Leica'nin Nikon'dan farkli bir is yaptigini sanmiyorum.
Leica bunlarin kullandigindan baska bir devre teknolojisi kullanmamis bildigim kadariyla. Fizik kanunlari geregi butun makinalarin uzerinde nem birikebilir yanlis kullanilirsa, Leica dahil. Dolayisi ile -20C pekbirsey ifade etmiyor, Nikon calisiyorsa Leica niye calismasin.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:48 - İp: 85.***.**1.213
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kac derecelerde calisabildigini bulamadim m8'in..
bu arada digilux 3'u gordunuz mu?.. acaba onun fiyati ne kadar olacak?.

Tarih: 19 Eylül 2006, 22:14 - İp: 86.***.**0.120
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hepinizin bildigine eminim ama hatirlatayim dedim; hamamda fotograf ya da film cekmek icin makine veya kamera onceden bu mekana konulur ve bir kac saat ortam isis ve rutubetine uyumlu hale getirilir. Diger bir detay ise butun makineler bel ki sogukta calisirlar ama (ben analog icin soyliyorum) perde hassasiyetini korumalari onemli. Nikon FM2 ve leika m serileri on plana bu yuzden cikiyorlar di. Dijital makineler bu konuda yeterli olabilir mi bilmem ama bizler de kutupta fotograf cekmiyoruz neticede. Ancak sicakta cekim icin bir eksiklik varsa beni etkileyecektir. Zira ortalam sicakligin 45 derece oldugu bir bolgede yasiyorum. selam ve muhabbetlerimle....

Tarih: 20 Eylül 2006, 09:19 - İp: 82.***.**7.67
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Afrikali,

Sende pek titiz bir arkadasimizmissin , hamamda makina falan. Hic degilse objektifi keseleme bari

Mekanik makinalar icin olcum gerekir, mekanizma yeterince kaliteli degilse sogukta ve sicakta hizlari degisecektir.

Ama sanirim 1970'lerin sonunda cikan elektronik kontrollu shutterla beraber butun makinalar 3 asagi 5 yukari asgari shutter hassasiyetini saglar oldular.

Tarih: 20 Eylül 2006, 10:23 - İp: 85.***.**1.213
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fiyat uçuk gibi gözükse de aslında değil. bu sitede ikinci el lecia lar var, bir göz gezdirin dediğimi anlarsınız.

Tarih: 20 Eylül 2006, 12:20 - İp: 85.***.**6.32
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar yapmayın 5d,d1s,d2x,D200 bnlar ucuz makınalar mı allah aşkına...bazılarımzı da bu makınlardan 1,2 tane var...
ellerinde gereksiz kullanmadığını kullanamadığını bildiğim onca objektifi olan arkadaşlarım var...600,700 euro tripod a para veren dostlarım var...
burada Bir leicadan bahsediyoruz.. bu fiyatı nedne bu kadar pahalı buldunzu kı anlamadım...bir dostumzu demişki bu kadar kaliteli fotoğrafları angi mecrada kullanacaksıznı.. haklsınzı netfotoğraf bu kadar kaliteli görüntülere çok alışık değil ama ekrandan çıkıpta kağıda dokulduğunde bu fotoğraflar asıl onemini o zamna nlıyorsunzu... ve hiç bir şey ekranda göründüğü gibi olmadığını anlıyorsunuz.. açıkcası fırsatını bulsam hemen birtene alrdım...

Tarih: 20 Eylül 2006, 23:52 - İp: 81.***.**4.155