drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Leica Dijital Rangefinder

10 MP
1,3 çarpanlı (27-18mm) büyük algaç

http://www.dpreview.com/articles/leicam8/

+ Bu konuda sevgili antika çok açıklayıcı ve güzel yazılar yaz mıştı ama, DSLRlere göre avantaj ve dezavantajlarını vermiş Phil.

Rangefinder advantages / disadvantages (for the uninitiated)
Fewer moving parts (no mirror or diaphragm) means slower shutter speeds possible (-2 EV)
More compact, discrete and quieter than an SLR
Shorter shutter lag
Lenses are considerably smaller than an equivalent SLR lens
No auto-focus makes them less suitable for action shots (or at least doing so requires a lot more skill)
Many users claim rangefinder focusing is faster than using a focusing screen
Rangefinder
You are not looking through the lens itself and do not have a focusing screen hence it is more difficult to get a sense of depth-of-field
Framelines indicate the field of view of different lenses
Because there is no mirror you have no mirror black-out
Brighter than any SLR viewfinder, and not affected by lens maximum aperture
Not as accurate as an SLR viewfinder, especially with longer lenses (or close subjects)
Longer minimum focus distances compared to an SLR
Virtually no telephoto lenses beyond 135mm
Very wide angle or telephoto lenses require an accessory viewfinder, meaning focus and framing are separated

#drtamer' tarafından 14.09.2006 21:13:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 20:59 - İp: 193.***.**2.10
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Bir rangefinder muhabbetı gıdıyor, ama ben ne demek oldugunu anlamıyorum
Bilen varsa soyle bır anlatsada bızlerde anlasak

Tarih: 16 Eylül 2006, 22:38 - İp: 85.***.**6.168
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

rangefinder anlaşıldığı gibi bir makine türü ama slr makinelerden farklı olarak vizör ile lens farklı yerlerdedir.aynı kompakt makinelerdeki gibi.
slrlerdeki gibi lensle film yada sensor arasında vizöre görüntü vermek amacı ile ayna yoktur sadece perde vardır lensin amacı sadece filme ışık yolamaktır.vizörle alakası yoktur.kadrajlama genellikle makinenin üst köşesinde olan ayrı bir vizörle yapılır.

ama vizörle lens vefilm ayrı eksenlerde olduğu için paralax hatası denen hata oluşur.çünki sen kadrajı vizörden yaparken lens harklı bi eksen baktığı için lens farklı bir görüntüyü algılar..

Tarih: 16 Eylül 2006, 22:48 - İp: 88.***.**3.229
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

tesekkurler wınnerboy

Tarih: 16 Eylül 2006, 22:53 - İp: 85.***.**6.168
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

önemli değil..

Tarih: 16 Eylül 2006, 23:02 - İp: 88.***.**3.229
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Mete Bey,
Teşekkürler link için.
Alabilenler de güle güle kullansın (4800$)...

Tarih: 16 Eylül 2006, 23:05 - İp: 193.***.**2.10
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

işte makulmurat Ara Güler gibi amcalar baktıkları yer ile makinenin çektiği yer arasında farklılık olsa bile...o makinalarla öküz gibi komposizyon yakalıyorlar..ama nasıl yapıyorlar bilemiyorum

Tarih: 17 Eylül 2006, 00:05 - İp: 85.***.**1.101
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yahu arkadaslar niye baktiklari yer ile gorulen yer farkli olsun.. sonucta bildigim kadariyla 135mm'ye kadar sanirim, dogru duzgun gosteriyor..
sonucta leica'nin adini kullanarak cikarttigi M8 makinesinden bahsediyoruz burada.. kotu olsa cikartmazlardi sanirim..
leica tutkunlari cok dunyada, rangefinder kullanan insanlar.. her makinenin kendine gore artilari var.. leica'lar cok daha sade, ayarlar falan olsun.. ve iste leica lensler.. su dpreview'deki test bir sonuclansin, gorecegiz dslr'larla karsilastirilmasini herhalde.. fotograflar arasindaki fark bayagi fazla olacaktir bence..

Tarih: 17 Eylül 2006, 12:59 - İp: 86.***.**0.120
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

işte oca zaman beklediğim olay budur...hayatımın aşkı bu "Alman Güzeli" muhteşem bir tasarıma saip bu alet..
fotoğrafcılık denınce akla gelen bu müstesna güzel yaptı yapacağını...
paralaks hatasıymış...
dslr lere karşı dezavantajları varmış...ne gam ne tasa..
yaklaşık 60 yıllık bir efsane bu ve kotu olacağına hç bir ihtimal vermıyorum açıkcası...bu makınayı yapanların bizden daha çok şey bilidiğine eminim...
tek soru sensör peformansı oda dediğim gibi leica nın kalitesine denk düşmese idi çıkarmazdı...

ben bu makınaya ulaşmak istiyorum...

Tarih: 18 Eylül 2006, 01:46 - İp: 81.***.**4.155
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Leica hakikaten her fotograf severin hayalini susleyen ekipmanlar uretiyor. Son derece kaliteli rakipsiz objektiflerine ek olarak Panasonic'ten aldigi elektronik destekle mukemmel bir makine urettigi kesin. Paralax hatasi olusmasi vizor icinde kadraj cizgileri ile giderilmis. Ancak butun bu guzellige ragmen Ara Guler Hocanin bir sozunu mealen hatirlatacagim: "Dunyanin en iyi daktilosuna sahip olsam en iyi yazar ben mi olurum?" Leica m serisi mekanik olarak -40 VE + 50 derece isilarda perde hassasiyetini koruyan tek makine olarak okumustum. Leica'nin dayanilmaz cazibesi iste...

Tarih: 18 Eylül 2006, 09:43 - İp: 82.***.**7.67
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Daha ilk mesajı yani Sn. drtamerin mesajını okurken verdiği linki açıp gördüğümde "eski filmli mekanik gibi DFM" deyiverdim içimden.. ama sonraki mesajlarda kimse buraya işaret etmeyip özellikle ilker rangefinder konusuna takılmışsın..
Hani ingilizcem pek iyi olmadığı için link sayfalarından bu konuya ilişkin pek birşey bulamadım (anlayamadım)

sonra antika hocam sanırım linklerin yazılarından çevirdiğiniz kadarıyla "röportaj" gibi konularda bu makinenin daha sevimli sıcak bir havasının avantaj olduğunu yansıtmışsınız. 400D nin yanında pek öyle sıcak bir havası yada sempatik bir duruşu görünmüyor ama göreceli bir konu tabi.
Esas mevzuya işte son okuduğum afrikalı değinmiş..
Bence olay budur.. yani eski mekanik makinaların avantajlarına sahip bir DFM.. -20 derecede yapılan kış olimpiyatlarının fotolarını bu gün hangi DSLR ile sorunsuz görüntüleyebilirsiniz ??.. Bu M8 lacia bu konularda, söz konusu ingilizce linklerde bir veri sunuyormu ?
Bu M8'i bir safaride yere düşürsek üstünden geçen filleri dert etmemiz gerekirmi (bir reklamdı bilenler bilir)
Tipi şeklinde bir kar yağışında yiyorsa (!) 3-5 bin dolar verip aldığınız bir DSLR yi çıkartıp foto çekin.. acaba m8'in kulağına kar suyu kaçsa sadece temizlemek yetermi yoksa dijital ve elektronik aksam sizlere mi ömür?

Fotoğraftaki kaliteden bahsediliyorsa.. verilen "4800 avro" değermi.. o kadar kaliteli fotoları hangi mecrada (medya) kullanacağız?
Yedek parça, lens, ek-aparatlar 'dan para kazanma stratejisi ile ekonomik DSRL üreticilerine inat, M8'i pahalıya satan lecia, ek aparat ve lensleri daha ekonomik yapacak mı?

aklıma geliveren sorular.. ingilizcem biraz daha iyi olsaydı bu soruların cevaplarını sözkonusu linklerden okuyup aktarırdım sizlere..

(amma döşedim ha)

Tarih: 19 Eylül 2006, 14:45 - İp: 85.***.**8.141