drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Leica Dijital Rangefinder

10 MP
1,3 çarpanlı (27-18mm) büyük algaç

http://www.dpreview.com/articles/leicam8/

+ Bu konuda sevgili antika çok açıklayıcı ve güzel yazılar yaz mıştı ama, DSLRlere göre avantaj ve dezavantajlarını vermiş Phil.

Rangefinder advantages / disadvantages (for the uninitiated)
Fewer moving parts (no mirror or diaphragm) means slower shutter speeds possible (-2 EV)
More compact, discrete and quieter than an SLR
Shorter shutter lag
Lenses are considerably smaller than an equivalent SLR lens
No auto-focus makes them less suitable for action shots (or at least doing so requires a lot more skill)
Many users claim rangefinder focusing is faster than using a focusing screen
Rangefinder
You are not looking through the lens itself and do not have a focusing screen hence it is more difficult to get a sense of depth-of-field
Framelines indicate the field of view of different lenses
Because there is no mirror you have no mirror black-out
Brighter than any SLR viewfinder, and not affected by lens maximum aperture
Not as accurate as an SLR viewfinder, especially with longer lenses (or close subjects)
Longer minimum focus distances compared to an SLR
Virtually no telephoto lenses beyond 135mm
Very wide angle or telephoto lenses require an accessory viewfinder, meaning focus and framing are separated

#drtamer' tarafından 14.09.2006 21:13:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 20:59 - İp: 193.***.**2.10
bsr
bsr (üye)
İstanbul / Amatör

Antika malesef haklı ve güzel noktalara işaret etmiş.

Ama bu makinanın üretilmesinin sebebi büyük ihtimalle elinde eski M serisi için lensleri olan insanlara kullnım imkanı vermekti.

Bu yüzden satacaktır. ayrıca rangefinderin kullnım leyfi açısından da satacaktır.

Bence EVF (elektronik vizör) geliştirilerek, yine değişen ve küçük objektifli, nisbeten küçük sensörlü (2/3" ile 4/3 arasında) yeni bir format çıkarılmalı. Bu, rangefinder ların sessizlik, küçüklük ve geniş açıdaki avantajlarını, kompakt makinelerin kullnım kolaylığı ile birleştirecek çok güzel bir sistem olur. Sony R1 in objektifi değişeni gibi..

Tarih: 15 Eylül 2006, 23:36 - İp: 85.***.**2.130
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ozgur haklisin, olmasina ama, sonucta kompact makine ile 1.3x sensoru olan bir kamera bir mi? tamam belki sen veya ben, daha onlarca ozelligi olan dslr'lari seceriz ama rangefinder kullanan insanlar da var.. ki leica tutkunlari cok dunyada biliyorsun.. leica'yi bir tutanlar var..
panasonic'in L1'i zaten uzerindeki lensle mukemmel, ona diyecegim birsey yok.. ama o da 4/3 sistemine sahip.. sensor buyumesi de olmayacak.. lensler sabit kalacak.. riskli gorunuyor.. oysaki 1.3x sensorun onu daha acik.. ayrica leica kalitesinden bahsediyoruz..

Tarih: 15 Eylül 2006, 23:56 - İp: 86.***.**0.120
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Bu makina tamamen fotoğraf (özellikle de Leica) tutkunlarına hitap eden bir model.
Zaten fiyatı yüzünden amatörler ve (ekonomik bakımdan)orta düzey kullanıcıların bu makinayı almaları çok çok zor.Leica'nın ortalama bir lensine verilecek parayla bir set oluşturulur.

Bu makinanın potansiyel müsterileri bellidir ve yeterince satacağına da inanıyorum. Bize de uzaktan bakıp yalanmak düşecek.

Kalite denince iki marka var ki görüp de heyecanlanmamak mümkün değil,
Biri LEICA, diğeri CARL ZEISS

Tarih: 16 Eylül 2006, 00:24 - İp: 85.***.**0.136
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hani meraklisi vardir, zaten eski kullanici kitlesi de oydu, onlar yine eskisi gibi yasatir diyorsunuz yaa, sanirim o is pek oyle degil.

Fotografcilar uzun zamandir Leica'yi burnu buyuklukle suclar olmuslardi, yavas yavas profesyonel kitleyi kaybediyordu. En baba Canon'un Nikon'un 2500 EURO oldugu donemde (4-5 yil oncesinden bahsediyorum, dijitalin revacta olmadigi doneme), Leica 5000 Euro'dan vitrine mal koyardi. Kustahlik gittikce bedel odetmeye basladi. Digerleri daha buyuk musteri kitlesine mal satti, daha fazla kar etti, daha fazla ArGe yapti, bir de uzerine dijital cikinca Leica ayazda kaldi.

Benim bildigim Leitz (yani Leica) bu dijital devrimden agir darbe aldi, finansi bayagi bir sarsildi. Panasonic'le arasindaki iliski nedir bilmiyorum, ortaklar mi, Panasonic hisse sahibi mi, bilen varsa soylesin, zaten Panasonic saginda solun biryerinde yoksa fazla yasamaz Leica.

Ama hala iyi lens yapiyor herifler - diyecek birsey yok.

Zeiss ile Sony'nin alakasi nedir ? Bilen var mi?

Ilker,

Sony R3'u lens mountlu cikarsa herhalde piyasanin bittigi andir.

Tarih: 16 Eylül 2006, 01:06 - İp: 85.***.**5.81
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Doktorum.. Selamlar...

http://www.popphoto.com/cameras/3003/hands-on-with-the-leica-m8-digital.html

sayfasını az önce fark ettim.. ve aktarmak istedim...

Efsane geri döndü....

Tarih: 16 Eylül 2006, 09:57 - İp: 85.***.**4.187
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

arkadaşlar dpreviewda leica m8'in ön incelemesi çıkmış,
sıkı durun fiyatı sadece body olarak 4800 dolar olacakmış

bu paraya bir canon 5d üstünede en baba lens alınabilir.hatta 2 lens

Tarih: 16 Eylül 2006, 10:32 - İp: 81.***.**5.177
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Antika, ZEISS'ın Sony ile doğrudan bir bağlantısı yok.

Hasselblad ve Contax makinalar için lens üretiyor. (bir ara Nikon için de bir kaç lens yapmıştı)Şimdi Sony için lens üretmeye başladı. Ekim'de Sonnar 85mm f:1.4 ve Planar 135mm f:1.8, Kasım ayında da Vario-sonnar 16-80mm satışa çıkacak.

Magnat, Geleneksel Leica fiyatlarına bakınca bu fiyat şaşırtmadı.
Ama beni Leica ve Zeiss'ın makinalarından çok lensleri çekiyor. ikisine de hayranım

Tarih: 16 Eylül 2006, 11:17 - İp: 85.***.**5.74
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

fiyatı konusunda şaşırmamak gerekirki leicanın potansiyel müşterileri yıllardır dönüpte başka makinalara bakmayan kişiler çoğunlukla.ayrıca rangefinder makina kullanımı tamamen profösyönellerin yapabileceği bir şey.ve zevkide onlar için tartışmasız bir konu.ayrıca bu onların kendilerini diğer marka ve çeşitte makina kullananlardan daha üstte görmelerini sağlıyor.yani onlar dslr de neymiş yaklaşımı içindeler.bu durumda leica rangefinder makinaları nın niçin birileri için tabu olduğunu acıklıyor.

Tarih: 16 Eylül 2006, 11:31 - İp: 88.***.**5.68
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Cartier ustamızın yıllarca 50 mm lik lensle leica rangefinder kullandığını bilmeyen yoktur heralde...gözümün devamı diyordu makinası için...

öldüğünde tartışmasız fotoğrafın 1 numarasıydı...

bu tür adamlar oluşan paralaks hatalarını gidermeyi biliyorlar..ve makina ellerinde muhteşem sonuçlar veriyor...

ha ama ben alsam eminim çektiğim modelin kafası felam yarım çıkar o ayrı

Tarih: 16 Eylül 2006, 21:15 - İp: 85.***.**1.101
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

niye senin gozlerin gormuyor mu erdem?

Tarih: 16 Eylül 2006, 22:37 - İp: 86.***.**0.120