drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Km-sony Dslr Yolda, Phil Söyledi

We are working closely with Sony to ensure we will be the first site with the most detailed information on any upcoming D-SLR.

--
Phil Askey
Editor / Owner, dpreview.com

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1035&message=17423629

Mayıs-Haziranda, 10-12 MP CMOS sensörlü, antishake özellikli bir makine bekliyorum. İyi bir kit lens de fena olmaz hani. Üstelik de D200'ün fiyatına ya da biraz daha aşağıya (KM olsaydı 2000$ olurdu ama Sony 1500$ civarında çıkarırmış gibi geliyor.)
Sizlerin tahminlerini de almak isterim?
Tamer

Tarih: 2 Mart 2006, 22:43 - İp: yok
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

(cühela dada) çok güldüm . yinede forumu fazla neşelendirmedi bu söz.

Tarih: 5 Mart 2006, 18:12 - İp: 85.***.**8.209
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neselenelim nazim baba.. niye kimler uzgun ki forumda? yine mi olaylar cikiyor yoksa?
.....
as acikcasi, aralarinda ciddi farkliliklar var.. herseyden once body yapisi olarak cok daha farkli.. ayni canon 5d gibi.. hatta ben gordugumde 5d zannettim.. (eline aldiginda da 5d gibi his veriyor..)
diger yandan, canon kullanicilarinin aglasip durdugu spot metering de var.. daha once sadece 1d serisinde vardi..
iso hizini artik viewfinder'dan gorebiliyorsun..
ve shutter sesi artik 20d'ninki kadar kotu degil.. herkesin 20d'nin shutter sesinden dolayi ne kadar hosnutsuz oldugunu sen de bilirsin..
daha buyuk lcd, cok farkli bir deneyim.. kesinlikle cok daha iyi..

ama 10 megapixellik bir sensoru yok.. acikcasi fazla gerekli de degil.. ama olsa iyi olurdu tabii ki..
10 megapixel olayindan bir seye parmak istiyorum; genelde tek gorunen farklilik 2 megapixellik farklilikmis gibi konusuluyor..
ama gercek olan su ki, 20d harika bir dslr'di ki halen de oyle.. 30d, daha da iyi.. butun eksiklikleri kapatilmis durumda..
o halde, 30d icin kotudur diyemeyiz..

ama 20d sahibi olsaydim, acikcasi upgrade etmezdim.. fakat 30d'ye upgrade etmiyorum diye d200'e de gecmezdim.. bambaska bir markaya gecmek cok pahaliya mal olur acikcasi..
ben de bugun imkanim olsa d200 alirim isin gerci.. ama elimdeki kamerayi ve lensleri nasil satacagim orasi mechul.. o yuzden kumar gibi olur..

.......
bence en onemli nokta, canon'un oyunu cok iyi oynadigi.. bir baska konuda da anlatmaya calismistim; 30d, 1100 pound, d200 1200 pound ve canon 5d 1600 pound bugun.. (5d'de 200 pound cashback var..)
acikcasi, d200'e gecmek yerine ben olsam biraz daha ekler 5d'ye gecerdim.. dusunsene, elindeki lensleri falan satip da upgrade etmek d200'e, sana daha da pahaliya malolacaktir..
herkesin istegi, d200'e bir rakipdi, ve 30d, gayet iyi bir rakip.. yeni bi model.. hic bir eksigi de yok acikcasi..

ama, ammma.. ben bugun ilk kez dslr aliyor olsaydim d200 alirdim eger ki 5d alamayacaksam.. ruya gibi bir dslr isin gercegi.. tam bir heyecan.. herseyi yerli yerinde..
yuksek iso'da da oldukca basarili.. basarisiz diyenler utansin.. a4 uzerine iso 3200'de cekilmis fotograf gordum, tek kelimeyle harikaydi..

Tarih: 5 Mart 2006, 18:48 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Slm arkadaşlar,
Sevgili eskici,
Evet KM 7D ile ilgileniyordum ve benim için de fazla bir makinaydı ama, kardeşim 28-75 2.8 lensle Belçikada 1300€ altında bulamadı, albuki Almanyada falan 800'lü fiyatlara gerilemişti. Bir de bir sitede KM almanın Titaniğe giden bir bota binmekle eş olduğunu söylemişti. Tartışılır ama sanırım bu da etkiledi.

Sevgili as,
Aslında ben de sana katılıyorum. 30d çok iyi bir makina ama, yine de zihnimizde kurulan 10MP eşiğinin altında fakat yine de İlker'in dediği gibi d200 ile 30d arasında kalırdım. Çünkü Canonun işlemci ve sensörü hala çok iyi. Seksi gövdeli, 10 MP ama daha sınırlı kapasiteli sensör mü, soksa 8 MP daha iyi sensörlü diğeri mi?

Sevgili dada ve pazarbey
kesinlikle AS çok iyi bir buluş ve 1/10 sn shutter hızına kadar çok etkili. KM AS arge giderlerini çıkarmıştır diye düşünüyorum. Diğer firmalar çok pahalıya lens satıyorlar, AS takarlar mı makinelerine. Lens sistemlerine daha fazla yatırım yapmış olma ihtimalleri yüksek. KM'nın batmalarının nedeni de küçük olmaarıydı. Büyük firmalar yeni teknolojilerin giderlerini zamanla malları ilk çıktığında da pahalı satmayarak çıkarıyorlar, çünkü buna güçleri var. Ama minoltayı hatırlayın, 7i, 7hi,A1, KM7d hep sınıfının en pahalıları olmuşlardır. Bu da satışlarda volüm yapmalarını engellemiştir. Uzun sürede sürümden kazanabilecek mali güçleri olsaydı ve Konicaya ne de sony'e satılırdı. Tabii karşılarında 2 dev de vardı. Lens sistemine sahip hazır kitleleri olan bu firmalardan birisi aynı zamanda sensör teknolojisinde de bağımlı değildi. Şimdi Minolta'nın yıllar içindeki deneyimi eğer kalite kontrolde problem yaşanmazsa şimdi patlama yapabilir.Sony'nin de hedefi DSLR piyasasının %25'i. Sony sony'liğini yaparsa bu bile kötümser bir tahmin olabilir. Çünkü sensör teknolojisine sahip (Canon'u yakalayamamış olsa da) şimdi lens sistemlerinde KM, Carl Zeiss ve muhtemelen tamron'un da desteğini alacaklar. Son günlerde çok fazla tartışılan R1 modeline bakın sadece lensi 1000 $ eden makinayı APS-C formatındaki bir sensörle bu fiyata sundular. Bu makine KM'nın olsaydı bu fiyata sunamazdı.
Neyse lafın kısası ben bu senenin yazına çok hareketli günler bekliyorum. Tabii hepsi lehimize olacak.
Selamlar, svgiler,
Tamer

#drtamer' tarafyndan 05.03.2006 19:21:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mart 2006, 19:06 - İp: 193.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlker D200 ün iso kalitesi konusunda sana katılmıyorum.Burada D70S i olan bir arkadaşım D200 aldı.D70S te noise ler renkli (pembe) iken D200 de beyaz noktacıklar halinde.Ama sonuçta aynı oranda onda da var.Kendisi reklamcı olduğu için 6 mp. yetmiyordu o açıdan D200 den memnun ama noise konusunda yüksek iso da çekilen fotoların işlemden geçirilmesi gerekiyor.Açıkçası üzerine verdiği 1500 ytl.içine oturmuş durumda,büyük ebatlı baskılarda D200 ün çok da iyi olmadığını elinde Nikon lensler olmasa D200 ü almayıp 5D nin çok daha iyi bir seçim olacağını bir nikoncu olarak itiraf etmiş durumda.

Tarih: 5 Mart 2006, 19:07 - İp: 85.***.**6.52
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

as acikcasi, 5d tabii ki cok iyi bir tercih.. iki katindan daha buyuk bir sensoru var.. ve internetteki konusmalardan birinde, d200'un iso 800'u ile 5d'nin iso 3200'unu bir olarak gostermisler.. evet dogrudur mutlaka..
benim de param olsa 5d alirdim.. ama d200 bence, cok daha iyi bir fotografik arac.. makineyi eline aldiginda bir gaza getiriyor.. viewfinder'i harika vew cekim yapmak cok eglenceli..
...diger yandan, ben her ay bayagi bir dergi alip okuyorum.. simdiye kadar his okumadiysam en azindan 10 kere -abartmiyorum- d200'un degerlendirmesini okudum.. ve hepsinde mukemmel oldugundan bahsediliyor.. yuksek iso'larda da kotu olmadigini, ornek fotograflarini gostererek acikliyorlar..
evet, canon'un sensoru bu konuda cok basarili.. ama nikon da harika makineler yapiyor.. ve eger ki her zaman iso 800'den fazlasi kullanilmayacaksa, d200 harika bir dslr.. ve kesinlikle profesyonel bir alet..(consumer degil..)
.............
ama arkadasin da haklidir tabii.. birsey diyemem.. isin gercegi, eger ki yuksek iso'ysa aranan 20d de cok daha iyi d200'e gore bildigim kadariyla..
ama bende de 350d var, cok nadiren iso 1600'u kullaniyorum.. cunku kalite cok fazla dusuyor..

Tarih: 5 Mart 2006, 19:20 - İp: 62.***.**2.10
eskici
eskici (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba drtamer,
ben geçen hafta Almanya'dan 17-35 f/2.8-4 lens+ 512 mb. ultra kart ile beraber 849 euroya aldım...84 euro tax-free aldım, net olarak 765 euro gibi bir fiyata mal olmuş oldu...canon eos 20 d kit olarak 1000 euro civarında olmasına rağmen, hiç düşünmedim....siz ve diğer arkadaşların,forumlardaki yazılarınızı okuyarak km. almaya karar verdim ve aldım...başta dadanagast,pazarbey,engin abi,omerbey ve de siz olmak üzere yazılarınızı okuyunca fena gaza geldim gözüm başka marka makine görmedi, Almanya'ya varır varmaz 7d aldım...gelince bir baktım herkes vaz geçmiş...biz makineyi aldığımızla kaldık.. neyse allahtan makine hoşuma gitti...bu makineyi seçmemde dolaylı olarakda, katkınız olduğu için, hepinize teşekkür ederim...
sevgi ve saygılar.
B.E.

Tarih: 5 Mart 2006, 22:24 - İp: 81.***.**2.4
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

eskici gule gule kullan..
kimsenin vazgectigi yok aslinda.. konica'nin kapanmasi isi bozuyor ama isin gercegi, o fiyata 7D, bulunmaz hint kumasi gibi..
ilk ciktiginda 20d'den daha pahaliydi..
17-35'de cok iyi bir tercih..

Tarih: 5 Mart 2006, 22:44 - İp: 62.***.**2.10
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

geçen almanyada minolta 7d+kit lens 18-70mm 630 euroydu içim gitti alsam mı diye ama elde A200 var
birde bu minolta ların flaş yuvaları değişik her flaş olmuyor sinir bozucu bir olay.

Tarih: 5 Mart 2006, 23:11 - İp: 81.***.**5.52
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Eskici,
Öncelikle KM 7D'ni güle güle kullan. Çok doğru bir karar olduğunu hep söyledik zaten. Benim ulaşabildiğim fiyatlar senin aldığının 500€ üzerinde idi. Beni vazgeçiren de bu oldu. Eğer bu aralar Almanya'ya gidebilseydim, gözüm kapalı alırdım. 765€'ya alınabilecek en iyi makineyi aldın. Güvence konusunda da 1 Nisandan itibaren Sony Corp KM'ları üslenecekmiş (Amerikada). Yani güvence konusunda da problem yaşayacağını sanmam. Lütfen "ben aldığımla kaldım" deme beni üzer, inan fırsatım olsa alırdım. Profesyonel görünüm, kullanım zevki ve de AS özelliğine bayılacaksın.
Işığın bol olsun.
Tamer

Tarih: 5 Mart 2006, 23:22 - İp: 193.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Eskici makinana 200 euiro veririm. (Not: bu teklif dadanagastın makinasına yapılan teklifin kopyala yapıştırıdır.)
Valla 7 d yi bilmem ama

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/381450_-dynax-5d-18-70mm-75-300mm-konica-minolta.html

çok iyi fiyat. Deli oluyorum valla. Ben s2 ye 900 euro harcadım.

as konusunda ise dediğim dedik.

Tarih: 6 Mart 2006, 00:15 - İp: 81.***.**8.76