drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Km-sony Dslr Yolda, Phil Söyledi

We are working closely with Sony to ensure we will be the first site with the most detailed information on any upcoming D-SLR.

--
Phil Askey
Editor / Owner, dpreview.com

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1035&message=17423629

Mayıs-Haziranda, 10-12 MP CMOS sensörlü, antishake özellikli bir makine bekliyorum. İyi bir kit lens de fena olmaz hani. Üstelik de D200'ün fiyatına ya da biraz daha aşağıya (KM olsaydı 2000$ olurdu ama Sony 1500$ civarında çıkarırmış gibi geliyor.)
Sizlerin tahminlerini de almak isterim?
Tamer

Tarih: 2 Mart 2006, 22:43 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pazarbey senin s2 ye 100£ ya müşteri bulalım mı ne dersin.

#as' tarafyndan 06.03.2006 01:16:15 tarihinde düzenlendi.

#as' tarafyndan 06.03.2006 01:17:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2006, 01:15 - İp: 85.***.**6.52
eskici
eskici (üye)
İzmir / Amatör

öncelikle iyi dilekleriniz için hepinize teşekkürler arkadaşlar,
evet dediğiniz gibi km'nin kapanması konusunu bende düşünmedi değilim...benim aldığım 17-35 f/2.8-4 lensin satış fiyatı 499 euro idi,hadi iyimser bir tahminle 400 euro diyelim, kart ve de lensi çıkınca body 250 euro gibi bir paraya gelmiş oluyor...km.kapanırsa kapansın..ileride body upgrade edeceğim zaman Sony alırım...sony body beğenmedim diyelim mutlaka Sony body beğenip alanlarda olacağı için, eldeki malzemeyi ama öyle ama böyle bir şekilde değerlendiririm düşüncesi ile aldım...(zaten laf aramızda pazarbey 200 euro verdi, ön kötü ihtimalle daha olmadı ona satarım.)

yada bir iki sene kullandıktan sonra elimde kalsa ne olurki...compact makine fiyatına aldım gibi bir şey...Almanya'da eos 20 d 18-55 kit lensle birlikte 1049 ila 1149 euro arası etiket fiyatı ile satılıyordu...pazarlık yapınca zaten 50 ila 100 euro arasında bir indirim oluyor...canon eos 20 d alsam iki sene sonra, body upgrade edeyim desem 1000 euro'dan elimde kalan ne olacak?sadece 100 euro değerindeki 18-55 lens değilmi? canon'nun fabrikası kapanmıyor ama, dahamı az zararım olacak düşüncesi ağır bastı..bu yüzden de km.aldım geçtim...yine Almanya'dan başka bir yerdende sigma 70-300 apo macro DG lens aldım...(www.fotokoch.de sigma lens aldığım firma)...
gidenleriniz bilir Almanya'da tamamen elektronik satan ''saturn'' mağazalar zinciri var..''kaufhof'' olan her şehirde var, kaufhof'ların en üst katları saturn isimli firmaya ait...çok büyük bir zincir mağaza...makineyide Köln'deki saturn'den aldım...olaki Almanya'ya giderseniz gezmenizi tavsiye ederim....fakat fiyatlar farklı, mesela Köln'de 4 adet saturn var,aynı makine hepsinde de farklı fiyattan satılıyor...fakat pazarlık yapılınca,şurada bu para denilince fiyatta iniyorlar....veyahut fiyatta inemeyiz ama yanında şunu verelim değeri bu para, aynı paraya gelir diyorlar....önemli bir ayrıntı daha, bu saturn'lerde kredi kartı geçmiyor...oranın kartları geçiyor,bizim kartlar geçmiyor...
Fotoğraf konusunda fazla bilgi sahibi değilim...henüz amatör adayıyım...dslr ile tanışmam geçen yıl oldu...geçen sene nikon D70 aldım bir kaç ay kullanıp sattım...çok seyahat ettiğim için, özellikle geniş açı yönünden compact makine tatmin etmeyince, yine dslr almaya karar verdim...fakat bu sefer D70 tarzı bir makine almayı hiç düşünmedim...bir çok yönden özelliklede buffer yönünden çok güzel bir makine olmasına rağmen, D 70 pek hoşuma gitmemişti, özelliklede vizör olarak beğenmedim...sanki anahtar deliğinden bakıyormuşsun gibi gelmişti bana...şunuda belirtmek isterim,D70 kullanan arkadaşlar belki alınabilir ,ama bu yazdıklarım tamamen şshsi değerlendirmelerim....km nin en çok hoşuma giden özelliği bir çok ayarın menüye girmeden dışarıdan yapılabilmesi...
saygılar,
B.E.

Tarih: 6 Mart 2006, 12:18 - İp: 81.***.**8.137
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla eskici, pazarbey 200 veriyorsa ben 250 veririm.. ama iki sene sonrasinda degil..
..bence gercekten de harika bir secim.. ozellikle fiyati dusunuldugunde, samda kayisi oluyor..
ilk ciktiginda, ben de almayi istemistim ama ne yazik ki fiyati 20d'den bile fazlaydi.. simdi de neredeyse 350d ile ayni fiyata satiliyor.. uzulecek bir durum aslinda..
makinenin herbirseyi var.. kesinlikle orta sinif bir dslr (d50, d70, 350d gibi giris seviyesinde olan degil..) ve 250 euro fiyatiyla cok komik gercekten..
tekrardan gule gule kullan makineni..

hatta ben de 350d'mi ebay edip bir tane alsam mi, bilemiyorum simdi.. bak yine gaza gelmek uzereyim..

.....................

pazarbey, sen zengin bir avukatsin.. bosver s2'yi satmayi falan.. veya satarsan fazla isteme.. zaten s3 de cikmak uzere.. burada 70 pound birden dustu fiyati s2'nin..
bir de senin kadar cok fotograf ceken birinin kullandigi dusunulurse...
temizinden 110 pound veririm.. o da senin icin ha..

Tarih: 6 Mart 2006, 12:58 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ne zaman derseniz 200 euro veririm dslr lerinize.Ama s2 olmaz o kadar.BOrumu bu.s2.
Valla benim konica minolta kullanmak çok hoşuma gitmişti. eminim dslr leride öyledir.
s2 yide artak satmayacağım. video kamira olarak kullanacağım.

Tarih: 6 Mart 2006, 19:23 - İp: 88.***.**2.108
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

dadanagast,
bugün anti-shake i test edeyim dedim,akşam evde 70 wattlık tek bir ampulün aydınlattığı odada iso200 de bir foto çektim,f2.8 wide konumda 0''4 hızında çektim fotoyu,yani neredeyse yarım saniyeydi, ama fotoğrafta en ufak bir sarsıntı yok,yuzde yuze getirip baktım en ufak bir sarsıntı izine rastlamadım,baya işe yarıyor doğrusu, belki tele konumda is,vr kadar işe yaramayabilir ama bu tarz durumlarda işe yarıyor.

Tarih: 6 Mart 2006, 22:36 - İp: 85.***.**2.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yani aliyorsun sonunda pazarbey? al tabii ki.. ne bu.. alamadan gozlerin acik gitmektense alip da huzurlu yasarsin.. zaten yasli basli adamsin..
............
magnat, tabi ki ise yarar.. ben yaramaz demedim kesinlikle..
keske benim makinemde de olsaydi..

Tarih: 6 Mart 2006, 22:58 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili magnat,
Gözleminde çok haklısın. AS ile 1/10 sn'de hemen her zaman başarılı sonuçlar alınabiliyor. Benim de 0.4, 1/2 sn'de tamamen sarsıntısız fotograflarım var. Ama bu her zaman mümkün olmuyor, şansa. Fakat anti-titreşim veya lens stabilizasyonu olmayan bir sistemde sanırım bunu sağlamak imkansız.

Arkadaşlar,
AS veya VR-IS lensi olmadan en uzun sarsıntısız shutter hızınızı ve genelde sarsıntı olmadan çektiğiniz değerlerinizi yazarsanız kıyaslama imkanı olur.
Selamlar,
Tamer

Tarih: 7 Mart 2006, 00:03 - İp: 193.***.**2.10
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

aslında epey bir süre minolta 7d ile işimi görürüm.
1,5 2 sene vakit veriyorum sony ye yeni profesyonel makine için.

şimdi ihtimalleri düşünelim.

1- minolta 9d ve 7di argesini bitirmişti. bu yüzden ikisi de sony markalanıp son rötuşu yapılıp satışa sunulabilir.

2- pazara ilk gireceği için yeni kullanıcıları çekmek adına, ucuz ve antishakeli makine sunabilir. lakin bu 5d den ne kadar farklı olur? belki live preview modu eklenir ve sensör daha düşük iso performansı ile 8mp yapılır

3- uzun süredir beklenip kıpraşıp duran amma ve lakin kala kala bir avuç kalan minolta kullanıcıları düşünülüp, ve sonynin dslr piyasasındaki imajını tepeden inme bir şekilde yükseltmek için

9d:
12-16 mp arası, 1x/1.5x hi-speed crop, AS (croplu halinde), 50-3200 iso, Adobe DNG, 3" antiglare LCD, SSS (super speed screw- USMnin body entegre olanı. aslında yapılmaması için pek bir sebep yok. minolta vidalı motor sistemi bunun için çok uygun) 3000$

ve G kalite artı SSM lensler çıkartabilir.

Benim zannım, photokinada 7di çıkacağı yönünde. Muhtemelen 9d için bir dahaki PMA yı beklemek gerekecek. Zira minolta kullanıcıları sonyden minolta standardında bir ürün görürlerse biraz daha sabredeceklerdir. Benim için problem olmaz. 7di yi zaten almam. 9d yi de çıkar çıkmaz alıveririm.

Tamer beyin düşüncelerine katılıyorum. Ama sanırım sony biraz daha düşük bir fiyatta çıkartır. 1200 dolar gibi.

Tarih: 8 Mart 2006, 23:15 - İp: 85.***.**0.244
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

as meselesine gelince kıyaslama yapılacaksa focal uzaklığın da belirtilmesi iyi olur.
1" pozlama ile titrememiş fotoğrafım var. lakin 11mm ile çekilmiş

ha bunu yapabilen başka bir makine/lens kombinasyonu yok o ayrı

Tarih: 8 Mart 2006, 23:22 - İp: 85.***.**0.244