drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Km 7d Alır Mıydınız?

Merhaba arkadaşlar,
Daha önce de bir kaç kez yazdığım gibi, KM 7D almayı düşünüyorum. Avrupada da fiyatlar geriledi. Kız kardeşim stajı bittiği için Şubat'ta Türkiye'ye geliyor. Ben de onun gelmesine yakın bir süreye bırakmıştım DSLR'e geçme işini. Aslında hayırlı mı oldu ne? KM'nin kapanacağını öğrendik. Buna rağmen
şimdi sorum şu.
KM 7D'yi 682 €'ya (Türkiye fiyato 1400€+KDV)
28-75, 2.8 lensi de 269 €'a getirtme şansım var.
Yani 951€'ya (hatta belki tax free geri ödemesi ile %12 daha bile az ödeyebilirim ki, rakam 835'lere gerileyebilir). Bu şartlar altında, iyi bir makine ve lens alırmıydınız? Yoksa Nikonian ya da Canonian mı olurdunuz. (Bu arada Canon 20 D body fiyatı 1100€, Nikon D200+18-70 kit 1699€, Bu kadar büyük farka değer mi?)
Tamer

Tarih: 20 Ocak 2006, 10:41 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

masallah valla tamer.. inanilmaz tatli ve sevimli bir bebek.. allah bagislasin..

...

Tarih: 21 Ocak 2006, 21:38 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Tekno ve Dadanagast,
Ayrıntılı mesajlarınız için teşekkürler. Tekno gerçekten de bu makinalar senin de benim de dediğim gibi bana fazla makinalar. Genel kullanım amacııma gelirsem Hastanede ameliyat öncesi ve sonrası hastalarımın fotograflarını çekmek (standart 7 pozda) ve ende kızlarımın fotografları. Hastanede amatör bir stüdyo kurdum ama evde flashsız çekmekten hoşlanıyorum. Yazın veya yurtdışı toplantılarında da şehir ve manzara fotografları. Ama yaptığım işe hep bir hayat katmaya çalışıyorum. Yani severek. Özellikle camii, kilise gibi geniş mekanlarda flashsız ve titreşimsiz fotolar önemli. Ama tripod taşımayı sevmiyorum. Makinam Minolta A1 ve işimi görüyor. Yeni yeni Raw çekmeye başladım. RSE (aw shooter essentials) ile çeviriyorum. Noise için bazen neat image veya noiseware. Ama her foto için bu kadar uğraşmaya vaktim olmuyor tabii ki. Makineden en iyi verimi almak için Gary Friedmann'ın "A-1A2" kitabını okudum. Sıklıkla da genel fotografçılık okuyorum. Makina alırsam hakkını vermeye çalışırım. Dediğin gibi 5D de çok iyi makine ama 7D de 150€ farkı hakediyor.
Fakat İlker'in de dediği gibi yeni teknoloji de makinelerin verim sınırlarını zorluyor ve fizik kuralları dahilinde ötelere götürüyor. Aslında ilk 6MP DSLR'ler 4 yıldır piyasada belki de ömürlerinin sonbaharında yani. Gene de yeter diyebiliriz. Bugün baktım 900€'a 7D+28-75 2.8 lens (portre için ideal) beraber. D200 ise 1700€ +700€ lens.neredeyse 3 katı.
İlker'in de, teknonun da dediklerini de göz önüne alırsam. Sonuçta şuna geldim. 3 hafta içinde alırsam 7D alırım. Yoksa yaza Sony d2X sensörlü (12.3MP) Antishake'li bir makine (Bence 7Di'dir bu) 1500 $ altına çıkacak.Yaza 20D de d200 de çok gerileyecek yani ya 7D ya da yazın çıkacak Sony'nin DSLR marketimni etkileyecek ilk DSLR'si sonrası karar vermek.

Sevgili nbaba dediğiniz gibi gönül bağım ağırbasarsa KM 7D bu ay elimde olur kısmetse. Böylece dünyadaki ilk AS özellikli makina (A1) yanında ilk AS özellikli DSLR sahibi olacağım.

Tamer

Tarih: 21 Ocak 2006, 21:53 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

"masallah valla tamer.. inanilmaz tatli ve sevimli bir bebek.. allah bagislasin.. "

Pardon yeni gördüm. Teşekkürler İlker. Allah hepimizin çocuklarını bağışlasın.
Tamer

Tarih: 21 Ocak 2006, 21:56 - İp: 193.***.**2.10
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @drtamer, kocaman bir MAAŞALLAH.

(geç kaldım sanırım, göremedim ama görmüş gibi davranayım bari )

Tercihlerinde hep mutlu kalmanı dilerim.

Sevgi ve saygılarımla...

Tarih: 23 Ocak 2006, 20:22 - İp: 81.***.**2.5
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

teşekkürler tekno

Tarih: 23 Ocak 2006, 21:33 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cok dogru bir karar aliyorsun bence tamer.. 900 euro'ya 28-75 ile beraber almak cok ama cok mantikli..
ve kesinlikle, bir d200, 7d ile 28-75'in uc kati degil..

....
ah keske, hepimizin firsati olsaydi da, d2x'leri bile cekebiliyor olsaydik..

Tarih: 23 Ocak 2006, 22:19 - İp: 62.***.**2.10
cagriso
cagriso (üye)
İçel / Amatör

al gitsin noolcak yaw kaçırma bence

Tarih: 24 Ocak 2006, 19:20 - İp: 85.***.**9.124
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

7d almayı düşünenler şuna baksın:

link

çok iyi bir paket. getirtebilme/getirebilme imkanım olsa ben almaya çalışırdı. zaten o durumda da buraya link koymazdım

eğer bir arkadaş alacak olursa flaşı ve 28-75 i hemen alabilirim.

#omerbey' tarafyndan 24.01.2006 23:01:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2006, 22:32 - İp: 88.***.**0.132
cagriso
cagriso (üye)
İçel / Amatör

link yanlış mı bende açılmadı

Tarih: 24 Ocak 2006, 23:02 - İp: 85.***.**8.52
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

link doğru ve çalışıyor.
body haricinin düşmeyecek ikinci el fiyatlarının toplamı 1500 dolar civarı.

alamadığım için çok yanıyorum. buradan biri alsın bari..

Tarih: 26 Ocak 2006, 22:29 - İp: 85.***.**6.176