drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Km 7d Alır Mıydınız?

Merhaba arkadaşlar,
Daha önce de bir kaç kez yazdığım gibi, KM 7D almayı düşünüyorum. Avrupada da fiyatlar geriledi. Kız kardeşim stajı bittiği için Şubat'ta Türkiye'ye geliyor. Ben de onun gelmesine yakın bir süreye bırakmıştım DSLR'e geçme işini. Aslında hayırlı mı oldu ne? KM'nin kapanacağını öğrendik. Buna rağmen
şimdi sorum şu.
KM 7D'yi 682 €'ya (Türkiye fiyato 1400€+KDV)
28-75, 2.8 lensi de 269 €'a getirtme şansım var.
Yani 951€'ya (hatta belki tax free geri ödemesi ile %12 daha bile az ödeyebilirim ki, rakam 835'lere gerileyebilir). Bu şartlar altında, iyi bir makine ve lens alırmıydınız? Yoksa Nikonian ya da Canonian mı olurdunuz. (Bu arada Canon 20 D body fiyatı 1100€, Nikon D200+18-70 kit 1699€, Bu kadar büyük farka değer mi?)
Tamer

Tarih: 20 Ocak 2006, 10:41 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili Drtamer D200 gerçekten iyi görünüyor (henüz deneme şansım olmadı) Ama 20D yi biraz kullandım. Bende 350D var ikisiyle de deneme çekimleri yaptım. Gövde kalitesi ve fonksiyonları yanında 350 D yanında oyuncak gibi ama emin ol üzerine çok iyi lensler takmadığın sürece fotoğraflar arasında bir fark göremezsin.

Bütçen uygunsa pahalı lensler alabileceksen eğer D200 alman uygun olur ama bir amatör için ortalama lensler yeterli diyorsan (ki ben öyle düşünüyorum) o zaman makinalara okadar para yatırmak gereksiz. Hele ki Dijital makinaların en babası bile en fazla 3 yıl gidiyor. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyorki hangi makinayı alırsan al en fazla 3 yıl sonra değiştirme ihtiyacı duyacaksın.

D7 parasının hakkını fazlasıyla veren bir makina, yurt dışından alacağına göre uygun fiyata orjinal Minolta lensler de alabilirsin. KM kapanmıyor, sadece DSLR ve Lens üretimini Sony adı altında yapacak. Bu yüzden Türkiyede artık servis ve lens bulma şansının artacağını düşünüyorum

Benim tavsiyem eğer vaktin varsa 10-15 gün daha fiyatların oturmasını beklemen. Kolay gelsin

Tarih: 20 Ocak 2006, 13:26 - İp: 85.***.**5.148
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Fotoman,
Önerilerin ve cevabın için teşekkürler. Belirttiğin gibi 15 gün kadar daha beklemek mantıklı olacak. 7D benim gibi hayatında SLR kullanmamış ama SLR-like (Minolta A1) kullanıcısı olan, fotografçılık konusunda okumaya ve kendini geliştirmeye çalışan biri için yeter de artar bile. Ama hala kendimi özellikle optik fiziği gibi çönemli konularda çok yetersiz hissediyorum. SLR ile de özellikle başlarda exposure ve beyaz ayarı konularında problem yaşarmışım gibi geliyor. Bakalım alacağız ve alışacağız.

Engin abi, tekno, ilker, omerbey, ve pazarbey sizlerin de KM severler olarak fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.
Tamer

Tarih: 20 Ocak 2006, 13:55 - İp: 193.***.**2.10
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Minolta A-1 bir sürü manuel ayarı olan harika bir makinadır. Ondan sonra DSLR'ye geçtiğinde fazla bocalayacağını sanmıyorum.

Bende A200'de var yüksek İSO ve Lens değiştirmek dışında DSLR'lerden çok farkı yok. Hatta 350D'den daha komplike bir makina. A200'de Spot ölçüm var, 350D'de yok mesela, eksikliğini çok hissediyorum.

Bu arada artık Türkiyede'yim. Ankara'ya yolunuz düşerse beklerim

Tarih: 20 Ocak 2006, 14:19 - İp: 85.***.**5.148
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

ben de aynı fikirdeyim.
biraz daha fiyatların.. düşmesini bekleyin. yükselecek gibi olursa alın.

28-75 lens standart çekimler için biraz uzun kalabilir.sizi biraz geri yürüteceğini söylemem lazım. portre çekimleri için çok uygun olacaktır. istediğiniz aralık o ise lensin çok iyi olduğunu duydum. tamron 28-75in çok iyi olduğunu biliyorum. o da herhalde çok benzerdir. bir süredir minoltanın yeni lenslerini tamron yapıyordu zaten.

bence olacaksanız canoncu olun. bu saatten sonra sony minolta, nikonun önünde olmaya başlayacaktır.

artı birkaç ikinci el yerden de prime lens fiyatı alırsanız onları da değerlendiririz.

Tarih: 20 Ocak 2006, 14:31 - İp: 85.***.**3.157
eacinci
eacinci (üye)
İstanbul / Amatör

tamercim, bence fiyat çok çokkk güzel... burada o parayla uyduruk bir compact alabiliyorsun.. en azından al ve kullan memnun kalmayıp bir kenara bile koysan en azından yedeğinde gene KM 7D gibi canavar bir dslr olacak...
eee benden de başka bi öneri beklemezsin zaten
sevgiler....kolay gelsin........ [>:D

Tarih: 20 Ocak 2006, 15:10 - İp: 81.***.**0.227
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

"Bu arada artık Türkiyede'yim. Ankara'ya yolunuz düşerse beklerim "

Sevgili fotoman davetin için teşekkürler. Aslında bu akşam Ankara uçağı kalkabilseydi hafta sonu bir toplantı için orada olacaktım ama, hava muhalefetınden dolayı maalesef gelemiyorum. İnşallah bir dahaki sefere.

"28-75 lens standart çekimler için biraz uzun kalabilir.sizi biraz geri yürüteceğini söylemem lazım. portre çekimleri için çok uygun olacaktır"

Sevgili omerbey,
Temel amacım portre olduğu için şimdilik bunla başlamayı daha sonra kit lensi (doğa fotoları için geniş apertüre pek ihtiyaç olmuyor) ve tele objektifleri eklemeyi planladım.

Sevgili Engin Abi,
Desteğiniz içimn teşekkürler. Aslında bu gibi durumlarda herhalde içgüdülerimiz doğruyu söylüyor da, yine de insanoğlu doğru mu yapıyorum diye arkadaşlarından da onay bekliyor. Teşekkürler.
Tamer

Tarih: 20 Ocak 2006, 15:28 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence fiyati harika tamer.. hatta dur ben de cekeyim, ne kadar olmus diye burada..
.....
inanilmaz bir durum gercekten de.. su adreste, 7d'yi 17-35 lensiyle beraber ve 1 gb kart hediyesi varmis minoltanin.. ayrica grip de hediye olarak veriliyor..
yani fiyati d70 ile 18-70'den daha ucuz..
...
bu arada body fiyati da 599 pound'a gerilemis.. (tabii yanlis anlasilma olmasin, belki fiyatlar daha onceden dusmustu.. yani sony ile alakasi yoktur..)
.........
28-75 ile kit olarak alininca da 890 pound fiyat..

yani 951 euro cok asiri ucuz kaliyor..
.....ayrica canon 20d ile 17-85 de 1060 pound'a kadar dusmus.. 100 pound cashback ile birlikte.. canon, bu ayin sonuna kadar 100 pound cashback veriyor..
ingiltereden aliyor olsaydin, 20d al derdim ama senin buldugun fiyatlar karsisinda 7d cok daha mantikli tamer..

bu arada, omerbey, gelecek ay, 7di modeli cikacak demisti.. internette soylentilerine de rastladim..
ama benim tahminim, nisan'da sony'nin cikaracagi..

.........................

tamer, bence 17-35 de almaya calis.. eger ki mantikli bir fiyata bulabilirsen tabii..
belki de 7d'yi 17-35 ile kit seklinde alip, ki fazla bir fiyat farki olusmuyor gorunuse gore.. ustune de 28-75 alabilirsin..
hatta d200 bile alabilecek gucte oldugunu dusunursek, bir tane de tele objektif alabilirsin.. cunku eminim, turkiyeden cok daha ucuza gelecektir fiyati..

Tarih: 20 Ocak 2006, 20:17 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili İlker,
Önerilerin için teşekkürler. Aslında senin önerdiğin site çok daha uygun 17-35, vertikal grip ve 1 GB CF dahil. Bu firma güvenilirlik açısından nasıldır? Resellerratings.com da bulamadım. Bir de İngiltereden Belçikaya gönderirler mi? İngiltere vergileri daha yüksekmiş gibi geldi, %17. Belçikaya tax-free belgeleri ile gönderirler mi? Gönderseler de Brüksel havaalanından alınabilir mi? Benim gördüğüm sitelerde 17-35 de 269 $ idi.
İlker D200 alabilecek güçtesin diyorsun. Evet ama, ben özel tababet yapan bir hekim değilim. Üniversitede öğretim üyesiyim. Yani ben de maaşa talim eden biriyim.
Tamer

#drtamer' tarafyndan 20.01.2006 22:19:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2006, 22:19 - İp: 193.***.**2.10
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili drtamer;
yurtdisi alisvers sitelerinden yapacaginiz alisverisler garantili degil..gumruge takilma ihtimalleri var..ama adamlar "garanti" olsun diye ürünün fiyatına %20-25 vergi koyuyorlar..
abd den tanidiklarim var.istersen sana abd fiyatina makineyi getirtebilirim...
kolay gelsin.saygilar..

Tarih: 20 Ocak 2006, 22:51 - İp: 85.***.**0.89
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

dadanagast, grip ve 1gb kingston kart durumunu bildiğim kadarıyla minolta uk uyguluyor. yani heryerde en azından kart verme durumları var. fiyatlar değişir tabii.

tamer bey, grip çok iyi bir şey değil bence. ama bedavaya geliyorsa alınır tabii

Tarih: 20 Ocak 2006, 22:55 - İp: 85.***.**3.157