mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Karşılaştrma R1,eos20d,nikon D2x

ilk olarak r1 tabiki slr lıke
burda kı amaç yine son kullanıcı kaliteli görüntüyü araştırmak.

r1 dslr olmasa bile cmos sensör bu cihazlarla onu karşı karşıya getiriyor.

ve carl zeiss,foto makinenin gözü,göz ne görürse makine onu çeker,
bir foto makinesinin beyni sensör, gözü ise lensdir.

beyler r1 çok başarılı bu cihazlarla rahatlıkla belli seviyelerde boy ölçüşür...

fikirlerinize açığım.

Tarih: 25 Şubat 2006, 13:16 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili mimarca ve osmanlı;

Sizin bir Toyota Corolla veya Volkswagen Golf aracınız var. Lastikleriniz de en iyisi olmasa bile yol tutuşu fena olmayan Michelin veya Bridgestone marka. Örnek bu ya Ferrari'deki kit lastik de Çin malı dandik birşey. Şimdi siz diyorsunuz ki " Biz iddia ediyoruz Ferrariyi bol virajlı bir pistte geçeriz."
E geçersiniz tabii. Ferrari virajları ya çok yavaş döner ya da yoldan çıkar.
Ama Ferrari'yi alan adam da herhalde ona paraya kıyıp en kaliteli lastiği takmayı göze almıştır değil mi?
Üstelik sizin lastik değiştirme şansınız yok. Her koşulda o lastiği kullanmak zorundasınız. Ferrarisi olan adam ise duruma göre kar lastiği de takabilir, dört mevsim lastiği de takabilir, performans lastiği veya konfora dönük lastikler de takabilir. Sonsuz seçeneği var. Bilmem anlatabildim mi?

Sonuç olarak kit lastikle kullanacaksanız Ferrari'ye boşuna o kadar para vermeyin. Toyota alın ihtiyacınızı çok daha iyi karşılar. Ama her koşula göre lastik alacak bütçe ayırabiliyorsanız tabii ki Ferrari.

Tarih: 1 Mart 2006, 14:30 - İp: 213.***.**5.242
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

sevgili bitpire arkadaşım!Çok komik yazılar yazmışsın.Bende internetten indirdiğim bir sitede drag(kalkış)yarışında bir fiat bis'in dodge viper'a bilmem kaç boy fark attığına şahit olmuştum.Gördün mü bak sayende konu nerelere tezahür etti.Neyse konuya dönersek ben çok kişi biliyorum eos350D yada D70S 'in iyi olduğunu duyup kit lens ile alan ve bir daha da extra lens almayan!Mesela ben de bu aletleri beğeniyorum ve şahsen soracak olursan 350D gibi bir makine alsaydım lensini değiştirmezdim.Sony R1 de performans olarak Volkswagen passat ın içine f1 motoru konmuş araba benzetmesini yaparsam pek abes olmaz,öyle değil mi?

Tarih: 1 Mart 2006, 14:48 - İp: 85.***.**3.27
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

@bitpire

Haklısınız DSLR lar mutlaka çok daha esnek makineler ancak lenslere verilen para düşünülünce Ferrarinin lastiklerini değil motorunu değiştirmiş oluyorsunuz. Yani performans çok artar elbette ancak body/lens oranı maalesef ferrari/lastik oranından çok daha küçük. ferrarikasa/ferrarimotor oranına denk bence.

Sanırım zaten güzel 3-4 lensiyle efektif kullanılan bir DSLR'a kimsenin diyecek bir sözü yoktur. İtirazlar o Ferrari'yi kapısının önünde hava atmak için tutanlar ve Golf'üyle yerel yarış kazananlara laf sokanlara

Tarih: 1 Mart 2006, 15:00 - İp: 85.***.**4.93
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Çok eskilerden aklımda kalmış bir gazete haberi:

Fotoğrafda gözü bantlı genç bir hanım.. sanık durumundaki kimsenin kendisini bıçak zoruyla kaçırışını hakim'e anlatırken... sanık "sevenleri ayırma hakim bey" diyor...

Bu fotoğrafda gözü bantlı güzel hanım, eos20d... Adaletin temsilcisi, yüce yargıcımız nikon D2x.. r1 i anlatan devamı yorumu yazamıyorum...

Tarih: 1 Mart 2006, 15:21 - İp: 81.***.**8.188
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben asıl mete007 nin anlattığından hiç birşey anlamadım.Daha anlaşılır yazarsa konuya hakim olacağım.Ama yargıcın doğru seçildiği de bir gerçek.Ancak eos 20D ile aynı familyadan olduğundan tarafsız bir yargılama olacağını sanmıyorum.Duruşmanın tarafsız bir karar verilebilmesi için dpreview da yapılmasını arz ederim.Söz savcının...

Tarih: 1 Mart 2006, 15:32 - İp: 85.***.**3.27
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

mete ne demek istede fi allah aşkına hiç bişi anlamandım...

Tarih: 1 Mart 2006, 15:39 - İp: 85.***.**2.11
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili mimarca R1 i kaça satın aldığını söylermisin?Kullanma kılavuzu çıkmadı demişsin kutudan...
Acaba yurtdışından mı aldın?Merak ettim şimdi

Tarih: 1 Mart 2006, 15:44 - İp: 85.***.**3.27
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

gelelim bitpirenin ferrari benzetmesine.
öncelikle alman malı golf marka araba kullandıgımı belırtmek ısterım.carl zeiss ın da alman mühendislik harikası olduğunu onutmayalım.

gayet memnunum lassa yerli lastik kullanıyorum gayet te memnunum.

bitpire bir kere saydığın o lastikleri o marka arabayı saklama bulundurmak için kapalı garaja ıyı bakıma ıhtıyacın var bu arada golf e gore ferrari bakımı masrafı cok pahalıdır.

foto makinesi ile alakasına gelince aynı lastik stoğu gibi lens stoğu büyük yüktür tasıma acısından buyuk masraftır cebımız acısından...kitler zamanla tozlanır bakım ıyı yapılmalı.

sonuç:ben bir lastiği yaz,kış kullanmak isterim
benim lastiğim kesinlikle sony r1

Tarih: 1 Mart 2006, 15:47 - İp: 85.***.**2.11
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı dogubanktan 1.400ytl 2 yıl garantılı(sanayı bakanlıgı onaylı) altunızade sony den aldım kılavuz...

Tarih: 1 Mart 2006, 15:50 - İp: 85.***.**2.11
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

trıpod canta hedıye 350 pesın 1080 5 taksıt

Tarih: 1 Mart 2006, 15:58 - İp: 85.***.**2.11