mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Karşılaştrma R1,eos20d,nikon D2x

ilk olarak r1 tabiki slr lıke
burda kı amaç yine son kullanıcı kaliteli görüntüyü araştırmak.

r1 dslr olmasa bile cmos sensör bu cihazlarla onu karşı karşıya getiriyor.

ve carl zeiss,foto makinenin gözü,göz ne görürse makine onu çeker,
bir foto makinesinin beyni sensör, gözü ise lensdir.

beyler r1 çok başarılı bu cihazlarla rahatlıkla belli seviyelerde boy ölçüşür...

fikirlerinize açığım.

Tarih: 25 Şubat 2006, 13:16 - İp: yok
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

R1 in Makro çekim örneklerinden bahsetmişsin . Nerden bakabiliriz makrolarına?

Tarih: 1 Mart 2006, 06:36 - İp: 85.***.**7.141
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

bence r1 iyi bir makine ama ben herzaman performans+fiyat derim ki, ozaman r1 tercihim olmaz çünkü çok arada kalmış bir model slr ve like arası bir model belki sony nin yeni slr modelleri çok üstün modeller olabilir ama herzaman sony fiyatları biraz daha vfazladır bu bir gerçek, mimarca makinen hayırlı olsun ama bence bukadar da abartma r1 istediğin makineyle test edebilirsin ama sonuç sadece dpreview fotoları değil o sadece testin %30 u bence daha test edilecek özellikler çok, saygılar.

Tarih: 1 Mart 2006, 10:04 - İp: 81.***.**9.169
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili arkadaşım edebi!Şaşırman gayet doğal.Çünkü bende şimdiye kadar slr like bir makinanın slr bir makineyle mukayese edildiğini görmemiştim.Fakat R1 hepsinden farklı. Tüm bilinen kuralları silip süpürdü.Zaten Sony R1 in rakibi de nikon D50,eos 350D falan da değil.Makro çekim testinde kalite olarak eos 20D den daha başarılı fotoğraf kalitesi göstermiş durumda.Fotoğraf kalitesi vereceğim adreste de görüleceği üzere D2x ile başa baş.Bu sebeple R1 in rakibi yok diyorum.SLR makineleri kötülemek değil maksadım.SLR makinelerin aynı performansı göstermeleri için ya çok üst model olmaları gerekir,ya da kit lensi hariç tutuyorum pahalı bir lens takmaları gerekir.Bazı arkadaşların dediklerine şiddetle katılıyorum ancak bir şartla.SLR fot.makineleri para harcanılası makinelerdir ve ancak bu şekilde tam manasıyla performans gösterebilirler.Yoksa kit lens ile bu rekabetin hele ki R1 in altından kalkmaları zor. Adresi veriyorum:eos 20D,R1,D2X testi için;
www.imaging-resource.com/PRODS/R1/R1A13.HTM
ayrıca www.lam.ws/reviews/cameras/sony/DSC-R1/ adresinden de muhteşem R1 gece çekimine bakabilirsiniz.Sony R1 fanatiği olduğumu falan sanmasın kimse.Ama yiğidi öldürün hakkını yemeyin.Kusur bulmak zor ama keşke olsaydı diyebileceğim 3 husus var.
1. Enstantane keşke 1/8000 olsaydı,
2. Mükemmel lensi keşke 120mm yerine 200mm olsaydı,
3. 1600 de kabul edilebilir,fakat 3200 de biraz fazla gren(noise) veriyor.Okadarı da olur denebilecek tarzda...
Bunun dışında mimarca arkadaşa tamamiyle katılıyorum. Herkeze saygılar...

Tarih: 1 Mart 2006, 11:43 - İp: 85.***.**3.27
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı arkadaşların sorunu şu.hala lens değiştirmekten bahsediyorlar.foto detayından keskinliğinden kimse bahsetmiyor.r1 in bir sitede karşılaştırmalı resimleri var bu dıger makınelerle eklicem birazdan.
nikon burun farkıyla onde canon a verılen para bu konsept te yazık bence.

osmanlı insanların sorunu şu: kabul etmek istemiyorlarrr.

Tarih: 1 Mart 2006, 12:19 - İp: 85.***.**2.11
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

mimarca yanlış anlamışsın bence kimse sony r1 in fotoğraf kalitesini kötülemiyor sadece dslr makinelere göre esnek değil onu vurguluyorlar(sabit lensli olduğu için)
örnekleri bende inceledim r1 in fotoğrafları çok güzel, bastırdığında çok güzel sonuçlar alınabilir hemde 10 mp.

ama şöyle düşün 600mm lik bir tele lense ihtiyacın olduğunda napacaksın?örnekler artırılabilir.

şimdi avrupadaki dslr makinelerin fiyatlarını yazıyorum canon 350 xt 599 euroya düştü,nikon d50 470 euro,konicaminolta 5d 450 euro.
sorun şu ki sony çok iyi bir makina ama pahalı(dslr like deniyor video özelliği yok!).Bence r1 bir geçiş dönemi makinesi,sony minolta ortaklığıyla çok daha iyi şeyler bekleyebiliriz.

Tarih: 1 Mart 2006, 12:38 - İp: 81.***.**0.3
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Merhaba Osmanlı ve Mimarca, özellikle henüz tam olarak karşılatırma sayılacak fotografları gördüğümü söyleyemem. onu için r1 in performansı konusunda birşey diyemeyeceğim. Osmanli, verdiğin linklerden biri çalışmıyor. diğerinde ise canon 5d ve 350d ile yapılan karşılatırma var. saha fazla örnek foto yok mu?
Özellikle makro demiştim ama makro örneğini göremedim hala

Tarih: 1 Mart 2006, 12:40 - İp: 85.***.**3.1
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Çok haklısın mimarca.Hadi diyelim ki R1 örneğin eos 20D den daha kötü sonuçlara imza atıyor(değilde neyse).Şimdi herkezin ortak kanısıdır ki f828 ile R1 arasında uçurum vardır senin de dediğin gibi keskinlik vb. konularda...
Yani demek istediğim Sony isim olarak bir model yükseltmiş olabilir R1 ile ama kalite anlamında birkaç sınıf birden atlamıştır.SLR cıların paçası nasıl tutuşmuyor anlamıyorum.R1 enselerine bu kadar sokulmuşken Sony eğer R2 diye bir modeli seneye çıkaracak olursa tahminimce slr cı arkadaşların gözleri fal taşı gibi açılacaktır.Zaten R2 piyasaya bu fiyat yaklaşımıyla sunulura,kimse bir daha slr makine almaz.SLR piyasası diye birşey kalmaz çünkü...

Tarih: 1 Mart 2006, 12:44 - İp: 85.***.**3.27
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

edebi sony r1 ile 97*64mm lik bir alanın 25 cm uzaklıktan macrosunu çekebilirsin.yani 10 cm e 6 cm lik bir nesneyi çekebilirsin ki buda hayli büyük bir alan sayılır bence,
kendi makinem olduğu için örnek veriyorum konicaminolta a200 ise 13 cm uzaklıktan 54*60mm lik bir alanın macrosunu çekebiliyor.sony den daha küçük şeylerin macrosunu çekebilirsiniz a200 ile.

Tarih: 1 Mart 2006, 12:49 - İp: 81.***.**0.3
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

20D,E-500 VE R1 in iso testlerinin olduğu bir test var.Bu test de 1600 isoda eos 20D nin hafif bir üstünlüğü var R1e Ancak kullanmış olduğu lens 17-85mm lik bir lesdir.Yani 18-55 mm lik bir lens ile herhalde R1 in karşısına çıkmakta zorlandı.Yukarıda da yazmış olduğum gibi şimdi vereceğim adreste canon un üstünlük sağlamış olması normal.Çünkü teste kaliteli bir lens ile katılmış bulunmakta.Ayrıca kit lens ile yani 14-45 mm ile teste katılan olympus E-500 le Sony R1 kafa kafa ya gitmekde...
www.dcresource.com

Tarih: 1 Mart 2006, 12:53 - İp: 85.***.**3.27
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Magnat, eğer dediğin gibiyse makro sonuçlarında a200 benim için daha önde olur...

Tarih: 1 Mart 2006, 12:59 - İp: 85.***.**3.1