utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

K10d’ Mde Problem Var..

Arkadaşlar,

Kullandığım K10D ürünümde şöyle bir problem var;
Makinemle Tav modunda çekim yaparken kimi resimler çok karanlık kimi resimler ise çıkması gerektiği gibi çıkıyor.

Her ne kadar kullanmayı az çok çözdüğümü düşünsemde bu sorun karşısında birşey yapamadım, öncelikle belki firmware' den kaynaklandığını düşünüp firmware güncellemesi yaptım lakin ne fayda.

Tam olarak sorunu aktarabilmek için bir kez daha kendimce izah etmeye çalışacağım durumu, düşünün ki bir kare resim çekiyorum ve çektiğim resimde problem yok daha sonra hiç bir ayara dokunmadan ortam değiştirmeden tekrar çektiğimde kapkara bir resimle karşılaşıyorum.

Son 1 aydır bu durumla karşılaştım bu arada. Bu konuda fikri olan varsa benimle paylaşabilir mi?
Yardım ve desteğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla.

Tarih: 18 Mart 2008, 13:01 - İp: 85.***.**6.147
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ilk kezmi d-slr kullanıyorsunuz?bracket,multi-exp gibi özellikler açık olabilir

Tarih: 18 Mart 2008, 13:09 - İp: 85.***.**2.162
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Evet ilk kez kullanıyorum, açıkçası bahsettiğiniz özellikler konusunda çok ayrıntılı bilgim yok..
Sizce tüm ayarları değiştirmeme rağmen 2. pozda aynı ışığa sahip ortamda fotoğraf karanlık çıkabilir mi?
Teşekkür ederim yardımınız için ayrıca..

Tarih: 18 Mart 2008, 13:16 - İp: 85.***.**6.147
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Arasıra benimde başıma geliyor,ne zamandır yaşamamıştım.bu hafta sonu Av mod haricinde kullandım arka arkaya çektiğim bazı fotolarda ciddi aşırı pozlamalar oldu.
sanırım diyafram açma kapama sorunu oluyor .sık sık optik önizleme yapıp ,kontrol ediyorum.

Tarih: 18 Mart 2008, 14:16 - İp: 85.***.**9.67
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Önerebileceğiniz bir çözüm var mı bu konuda?
Her resmi çektikten sonra "umarım bu sefer karanlık çıkmamıştır" diye içinizden dua etmek hoş değil çünkü
Şaka bir yanada cidden artık sıkıntı vermeye başladı,
Acaba servise mi götürmeliyim?
Bu sorunla karşılaşan oldu mu daha önce bu arada?
Teşekkürler..

Tarih: 18 Mart 2008, 14:58 - İp: 85.***.**6.147
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sorun değil pozlama,poz ölçüm vb. biraz pratik yapmalısınız.Spot ölçümde Yeri birkaç santim değişen Bir fener bile makinayı 6-7 stop yanılabilir.Sol üstte ayar tekerleğinin altındaki ölçüm modunu yeşilde tutun başlangıçta.

Makinaya en hakim olacağınız modlar,

AV ve TV,M modlarıdır.Neotinal Geo. dergisinin yeni başlayanlar için 4 cd lik seti var bir yerden bulup hepsini geçerseniz işiniz çok kolay olur.

Tarih: 18 Mart 2008, 15:12 - İp: 85.***.**2.162
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Onixon;
Teşekkür ederim aydınlatıcı bilgilerin için.
En kısa zamanda bahsettiğiniz seti edinmeye çalışacağım.
Bu arada makinemi daha fazla kurcalamam gerektiğinide öğrenmiş oldum.

Tarih: 18 Mart 2008, 15:27 - İp: 85.***.**6.147
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Ütopya34. Makinenin sol üstteki tekerleğinin hemen altında üç adet Işık ölçme tercihi var. Bunlardan yeşil olan kadrajına giren 11 değişik noktadan ışığı ölçer ve ortalamasını alarak sana bir değer verir. Manzara vb fotoğraf çekerken genellikle bunu kullanırız.
İkincisi bir yuvarlak içinde nokta olan. Merkez ağırlıklı ölçüm. Merkezi esas alıp dışarıya doğru açılan bölgeyi de ikinci derecede dikkate alarak ölçüm yapar. örneğin portre çekimlerinde en önemli bölge yüzdür. Yüyü merkeze aldığımızda makine öncelikle yüzdeki ışığı öncelikli kabul ederek ışığı ölçer.
En soldaki ise nokta ölçümdür. Tam da odakladığımız noktadaki ışığı ölçer. Senin makine galiba bu modda idi. Nokta modunda aynı kareyi çekerken eğer makine tripoda bağlı değilse biaz sağında solunda yukarısında veya aşağısında farklı bir noktayı seçersen ve oradaki ışık değeri farklı ise makine bu kez o noktadaki ışığı tüm kadraj için aynı olduğunu kabul ederek ölçer. Sonuçta pozlandırma yanlış olur.
Burada kural ya 11 noktalı seçimi tercih etmek veya durumu bilerek Ev değerinden artış vaya azalış yaparak doğru ışık değerine ulaşmaya çalışmaktan geçiyor.
Tüm çabalarına rağmen bunu engelleyemeyeceğin durumlar da olacaktır. Bu olumsuzlukları gidermek için çeşitli filtreler vardır. Bunlardan da yararlanabilirsin. Ancak herbir iyi filtre en az 100 dolar yazar. Yani makine almakla masraf kapıları tamamen kapanmıyor. Daha yeni açılıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Selamlar.

#camoka' tarafından 18.03.2008 17:15:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2008, 17:00 - İp: 88.***.**9.94
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Sana bir önerim daha olacak. Makineni nokta ölçüm moduna getir. Deklanşöre yarım bastığında ışığı ölçer sen de bunu görebilirsin. Sonra makineyi ışık değeri farklı olan noktalara hedefleyerek her seferinde ışık değerini oku. Bunun ışık değeri farklı olan her noktadan farklı değer okuyacağını göreceksin. Ancak benzer yerlere yönlendirdiğinde ise aynı değeri okuduğunu göreceksin. Her ölçüm o noktadan yansıyan ışığın değerine göre yapılıyor.

Tarih: 18 Mart 2008, 17:11 - İp: 88.***.**9.94
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli Camoka ağabeyim,

Çok değerli bilgileriniz için sonsuz teşekkürler.
Söylediklerinizi harfiyen uygulayacağıma emin olabilirsiniz.
Bu arada aldığım sonuçlarıda sizinle paylaşmak isterim.
Saygılarımla..

Tarih: 18 Mart 2008, 17:25 - İp: 85.***.**6.147
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

sevgili ütopya sonuç ne oldu..merak ettim..

Tarih: 25 Mart 2008, 20:36 - İp: 212.***.**2.150