utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

K10d' Mde Problem Var..

Arkadaşlar,

Kullandığım K10D ürünümde şöyle bir problem var;
Makinemle Tav modunda çekim yaparken kimi resimler çok karanlık kimi resimler ise çıkması gerektiği gibi çıkıyor.

Her ne kadar kullanmayı az çok çözdüğümü düşünsemde bu sorun karşısında birşey yapamadım, öncelikle belki firmware' den kaynaklandığını düşünüp firmware güncellemesi yaptım lakin ne fayda.

Tam olarak sorunu aktarabilmek için bir kez daha kendimce izah etmeye çalışacağım durumu, düşünün ki bir kare resim çekiyorum ve çektiğim resimde problem yok daha sonra hiç bir ayara dokunmadan ortam değiştirmeden tekrar çektiğimde kapkara bir resimle karşılaşıyorum.

Son 1 aydır bu durumla karşılaştım bu arada. Bu konuda fikri olan varsa benimle paylaşabilir mi?
Yardım ve desteğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla.

Tarih: 18 Mart 2008, 13:01 - İp: 85.***.**6.147
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok çok özür dilerim, geç cevap verdiğim için.
Açıkçası onca denememe rağmen sonuç ne yazık ki çok farklı değil.
Makinemi aldığımdan beri Tav modunda kullanıyorum ve pozlama sorunu ile özellikle son 1 aydır karşılaşıyorum.( bu arada ortalama 4 aydır kullanıyorum)
Israrla hiç bir ayar,mekan hatta ve hatta elimi bile oynatmadan çektiğim karelerde bir önceki kare normalken bir sonraki karede pozlama sorunu yaşıyorum.
Anladığım kadarı ile benim bilgi eksikliğimden kaynaklanan bir problem söz konusu, fakat burada da şu devreye giriyor, ilk kullanmaya başladığım dönemde ısrarla belirtiyorum hiç böyle bir sorun ile karşılaşmadım dolayısı ile şimdi yaşadığım problemin teknik bir problemden kaynaklanıyor olabilir mi diyede düşünüyorum.
Bu arada yardımını esirgemeyen tüm büyüklerime sevgi ve saygılar.

Umarım bir fikir edinebilmişsinizdir sn. lazut.

Tarih: 26 Mart 2008, 15:58 - İp: 85.***.**6.147
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

Sürekli olarak Tav modunu kullanmanızın belli bir sebebi varmı? Sadece konser, disko gibi yerlerdemi çekim yapıyorsunuz?

Tarih: 26 Mart 2008, 17:50 - İp: 88.***.**2.188
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. fhakguder açıkçası özel bir nedeni yok,
Tav modu özellikle bahsettiğiniz ortamlar içinmi geçerli mi inanın bilmiyorum..
Ama buradaki sorun mekan ya da çekim modu ile mi alakalı onu tespit etmeliyiz sanırım.

Saygılarımla.

Tarih: 26 Mart 2008, 21:41 - İp: 88.***.**3.188
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

kararsız ışık koşullarında(disko konser gibi bir anda çok aydınlık sonra ani karanlık) veya hareketli objelerin tele obj. ile çekimlerinde (örn. koşan bir yabani hayvanın hareketini dondurup çekmek) faydalı olabilecek Bir mod Tav modu. Ancak gündelik kullanım için uygun değil. Çünkü iso ayarını makine yapıyor. AV modu veya M modunu kullanmanız daha uygun olur.

Tarih: 26 Mart 2008, 23:05 - İp: 78.***.**3.163
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. fhakguder,
Bu tavsiyede bulunan 2. kişisiniz dolayısı ile tecrübelerinizi yabana atmak istemiyorum.
Belki de dediğiniz gibi denemeler gerçekleştirmek en doğrusu.
Yardımınız için sonsuz teşekkürler.

Saygılarımla.

Tarih: 26 Mart 2008, 23:32 - İp: 88.***.**3.188
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Eğer netleme noktası auto'da ise makina her seferinde değişik noktaya netleyebilir. makinanın menüsünde ışık ölçümünü netlik noktasını baz al diye bir yer ver(makina şu anda yanımda değil ingilizcesini yazamıyorum) )onu aktif etmişseniz, Her netleme noktası değişiminde ışık da değişeceğinden pozlama farklılıkları olabilir. Custom settings menüsünü resetleyip netleme noktasını merkeze alıp birde öyle deneyin. İnşallah arızası yoktur.

Tarih: 27 Mart 2008, 18:07 - İp: 88.***.**4.200
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar bir de örnek bir foto istesek mi? Hatta bozuk fotoğrqafın exif bilgilerini..Belki de hocamın tam anlatamadığı bir durum vardır..Bunu exifinde görebilirz

Tarih: 27 Mart 2008, 18:45 - İp: 88.***.**8.198
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli arkadaşlar,

Pozlama sorunu yaşadığım tüm kareleri silmiştim ama tekrar tekrar çekerek size göndermeye çalışacağım.
Ayrıca drk_m yardımın için çok teşekkür ederim, Custom settings' dede sıfırlama yapmıştım ama dediğim gibi belki benim yapamadığım bir şey var, belki de bir şeyi eksik yapıyorum.

En kısa zamanda bir kaç kare çekip eklemeye çalışacağım.
Saygılarımla.

Tarih: 28 Mart 2008, 15:01 - İp: 85.***.**6.147
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

tav modu bence biraz zordur. makinaninizi AV modda kullanmanizi oneririm.. diger modlar pozlamayi duzeltemeyecek kadar esneklik vermeyebilir makinaniza.

eger diyafram enstantane gibi kavramlarla araniz yoksa green modda deneyin. eger yanlislik varsa o modda da yapacaktir.

Tarih: 28 Mart 2008, 15:36 - İp: 193.***.**3.160
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

sdtyrdkn buradaki bir çok ağabeyim de senin gibi düşünüyor,
Sanırım ben olaya yanlış yerden başladım
Hemen bahsettiğiniz çekim üzerine yoğunlaşıp belki bilgimi daha da ilerlettikten sonra Tav moduna geçiş yapmam gerektiğini öğrendim
Aslında dediğiniz mantıklı, yani donanımsal bir problem varsa green mod' dada kendini belli edecektir.
Yorumun ve yardımın için teşekkür ederim.

Selamlarımla..

Tarih: 28 Mart 2008, 17:55 - İp: 85.***.**6.147