utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

K10d' Mde Problem Var..

Arkadaşlar,

Kullandığım K10D ürünümde şöyle bir problem var;
Makinemle Tav modunda çekim yaparken kimi resimler çok karanlık kimi resimler ise çıkması gerektiği gibi çıkıyor.

Her ne kadar kullanmayı az çok çözdüğümü düşünsemde bu sorun karşısında birşey yapamadım, öncelikle belki firmware' den kaynaklandığını düşünüp firmware güncellemesi yaptım lakin ne fayda.

Tam olarak sorunu aktarabilmek için bir kez daha kendimce izah etmeye çalışacağım durumu, düşünün ki bir kare resim çekiyorum ve çektiğim resimde problem yok daha sonra hiç bir ayara dokunmadan ortam değiştirmeden tekrar çektiğimde kapkara bir resimle karşılaşıyorum.

Son 1 aydır bu durumla karşılaştım bu arada. Bu konuda fikri olan varsa benimle paylaşabilir mi?
Yardım ve desteğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla.

Tarih: 18 Mart 2008, 13:01 - İp: 85.***.**6.147
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli arkadaş ve ağabeylerim;

Öncelikle yaşadığım sorunu tayin edebilmeniz adına buraya çektiğim ve problem yaşadığım bir kaç kareyi ekleyemediğim için özür dilerim. Sizlerin tavsiyesi üzerine makinemi yeşil mod’ da kullanıyor olmama rağmen aynı problemle karşılaştığım için yetkili teknik servise götürmeye karar verdim. Sağolsun Elitel Elektronik’ te bulunan Nazmi Bey çok ilgili ve alakadardı.

Nazmi Bey’ in kanaatine göre cihazın menü ayarları ya da kullanıma dair herhangi bir sorunu mevcut değil fakat diyafram ile alakalı bir problem söz konusu, makine kendine verilen değerleri algılıyor olmasına rağmen uygulamıyormuş. Objektiften kaynaklanabilir olma ihtimaline karşın objektif değişikliği denemesine bulundu fakat nafile, sorun diyafram problemi gibi duruyor.

Tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını çözeceklerdir, şu an için bekleme konumundayım, ayrıntılardan sizleri haberdar ederim.

Selam ve saygılarımla.

Tarih: 13 Nisan 2008, 11:03 - İp: 85.***.**2.244
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

buyuk ihtimalle spot olcum modunda kalmıs olabilir makine.

Tarih: 16 Nisan 2008, 23:44 - İp: 78.***.**4.43
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili gaijin ve diğer yardımcı olan ark.larım;

Enteresan bir şekilde bu sabah aklıma makinemle ilgili bir gariplik geldi ve sizinle paylaşmak istiyorum.
Makinem şu anda serviste ama yinede garip geliyor, gerçi az sonra söyleceğim şeyi Nazmi Bey ilede paylaştım ama sizinde fikirlerinizi almak isterim açıkçası,
Makinemde yaşadığım problemi hafıza kartımı değiştirdiğimden beri yaşıyorum. 2 GB kapasiteli bir hafıza kartım vardı ve farklı bir cihazda kullanmak için onu makinemden çıkarttım yerine 1 GB ADATA marka bir SD kart kullanmaya başladım ve çok enteresan bir şekilde ben bu hafıza kartını ne zaman makinemde kullanmaya başladıysam bu sorunu yaşamaya başladım.

Daha önce bu ayrıntıyı es geçmiştim ama şimdi aklıma gelince sizinle paylaşmak istedim.
Belki bu söylediğim şey çok spesifik ve alakasız bir öngörü ama en azından bu tür konulara hakim olanlar varsa içimizde yorumlayabilirler mi?
Herhangi bir şekilde fiziksel olarak böyle bir şey olması mümkün müdür sizce?
Tekrar tekrar teşekkürler yardımlarınız için.

Sevgi ve saygılarımla..

Tarih: 19 Nisan 2008, 11:17 - İp: 88.***.**9.142
erex
erex (üye)
İstanbul / Amatör

Utopya34, özellikle Tav çektiğine göre, bildiğin gibi bu makina (ki başka makinalarda olmayan bir özellik) Tav modunda Auto Iso ya geçer.

Problemin, büyük ihtimalle ISO nun AUTO aralğının dar olmasından kaynaklanıyor olabilir. AUTO ISO aralığını 100-800 aralığına ayarlarsan problemi çözersin sanırım.

Bu durumda A ve T değerleri 800 iso dan fazla gerektirmedikçe problem yaşamazsın. istersen 100-1600 de yapabilirsin tabi, fakat 800 üzerindeki iso ların noise larına katlanacaksan.

Umarım faydası olur. Makinanı güle güle kullan.

Tarih: 20 Nisan 2008, 14:44 - İp: 78.***.**9.57
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli arkadaşlar ve büyüklerim,
Makinemi geçtiğimiz hafta sonu itibariyle aldım ve şu an için bir problem görünmüyor,
Diyafram ile alakalı bir problemi giderdiklerini söyledi Elitel' de bulunan Nazmi Bey,
Umarım tekrarlamaz, herkese ilgi ve yardımları için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 09:31 - İp: 85.***.**6.147
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sorunun halloolmasına çok sevindim ütopya ..Güle güle kullanman dileği ile

Tarih: 24 Mayıs 2008, 22:10 - İp: 88.***.**9.122