sea_gull3
sea_gull3 (üye)
Kocaeli / Amatör

K10d de Vizörden Lcd Ekrana Geçmek

k10dyı yeni aldım arkadaşlar
lcd ekrandan bakıp fotoğraf çekmek istiyorum
ama bir türlü vizorden lcdye gecemedim bunu nasıl becericem lütfen yardım şimdiden çok teşekkürler..

Tarih: 2 Temmuz 2007, 13:53 - İp: 85.***.**1.93
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Lcd ekrandan bakıp fotoğraf çekemezsin. Sadece vizörden bakabilirsin. Çektikten sonra çektiğin fotoğrafı lcd den görebilirsin ancak. Çekim anında göremezsin.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 14:12 - İp: 85.***.**9.7
redex
redex (üye)
İstanbul / Amatör

SLR makinaların bir özelliği olarak LCD ekrandan bakarak çekim yapamazsın (sadece olympus un bir modelinde böle bir imkan vardı ama çok başarılı olamadı) Vizörden optik olarak çekeceğin kareyi görerek çekersin.

Kompakt sınıfı makinalarda ise vizöre baksan bile vizörde de ekran vardır ve görüntü hem LCD ekranda hemde vizörde dijitaldir. Asla tam olarak ne çekeceğini değil dijital olarak işlenmiş görüntüyü sana verir.

Yeni bu işe başlayan biri olarak çok büyük hayal kırılığı yaşabilirsin ama optik vizöre bir süre alıştıktan sonra Kompakt bir makina ile çekim yapmaya kalksan bile çok itici ve rahatsız edici geleceğinden emin olabilirsin.

Eşimin kompakt makinasından fotoğraf çekeceğim zaman alışkanlıkla gözüm vizöre gidiyor ve gördüğüm görüntü sonrasında makinayı fırlatıp atasım geliyor.

Bu nedenle alışmaya çalış ve sonunda çekeceğin görüntüyü hiç bir dijital işleme olmaksınızn görüp çektiğini bil.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 14:52 - İp: 88.***.**6.195
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

D80 ilk elime geçtiğinde aynı soruyu bende sorup sonrada çok utanmıştım.
Öğrendik lcd ekrandan canlı ön izleme yapılamadığını şimdilik.
(Bazıları hariç)

Tarih: 2 Temmuz 2007, 15:34 - İp: 88.***.**1.52
  • 1