bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

K100d İle Sigma 17-70

aldım dün Sirkeci'den. Kafamda body + sigma 17-70 + 70-300 almak vardı. Ancak bu objektiflerin Pentax uyumlu olanları yoktu ellerinde. Dükkanda Pentax'ın 18-55 kiti ve Sigma 18-200'le deneme çekimleri yaptık. İnanamadım. Anormal bir keskinlik farkı vardı. Ki üstelik bu objektif sigmanın ne ex serisi ne de APO'su var. Tabii kendisinden daha üstün objektiflerle kıyaslama şansım olmadığı için "harika", "mükemmel" gibi sıfatlar kullanmıyorum ancak ilk izlenim olarak Pentax'ın kit objektifinden çok daha kaliteli olduğunu ve benim gibi birçok amatör için son derece yeterli olduğunu söyleyebilirim. Gelelim fiyatına. body + objektifi 12 ay taksitle 1845 YTL'ye aldım. body + 18-55 + 55-200'ün fiyatı ise 12 ay taksitle 1660 YTL idi. Çift objektifli seti almaktansa 185 YTL daha verip aynı odak aralığını tek bir objektifle üstelik daha kaliteli bir objektifle halletmek daha mantıklı geldi. Fazladan bir objektif taşıma derdinden de kurtulmuş oldum. Bu arada Hayyamdaki bütün dükkanları dolaştım. İkinci el objektif için Pentax'da çok fazla seçenek bulunamıyor gerçekten. Olanlar da 28-80 , 35-70 gibi APSC size için ne geniş açı ne de tele sağlamayan garip aralıklar. Ancak sıfır objektif için çözüm var. Makineyi aldığım yer, 15-20 gün beklemek kaydıyla gerek Pentax gerekse diğer üreticilerin Pentax mountlu hangi objektifini istersem temin edebileceğini söyledi. Bu arada iki sene önce aldığım kompakt Pentax'ımın uzaktan kumandasının K100d'yi de çalıştırması benim için güzel bir sürpriz oldu. Bunlar güzel tarafları. Ancak eve gelip makineyi denemeye başlayınca canımı sıkan bir gelişme oldu. Menülerde dolaşırken LCD ekran kendi kendine kapanıp makine çekim moduna geçiyor. Yarın götürüp değiştirmelerini isteyeceğim. Bakalım ne olacak. Şimdilik bu kadar. Fırsat buldukça çektiğim fotoğraflardan da yüklemeye çalışacağım.

#bitpire' tarafından 10.11.2006 17:31:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2006, 16:02 - İp: 217.***.**8.144
mbelenli
mbelenli (üye)
Bursa / Amatör

Sanırım K100D'nin fokus hızındaki sorunları *ist DS modelinden sırtına yük olarak bindi. *ist DS gün ışığında hızlı olmasına rağmen hafif loş ortamlarda odaklamada zorlanıyor. 100mm f2.8 macroyla bile bu sorunu yaşıyorum. Ancak söylediklerinize göre K100D'de böle bir sorun yok. "DS yavaştı acaba K100D hızlımı" sorusu buradan akla geliyor sanırım. K100D'nin DS-DL geçmişi olmasa böle bir sorunun birçok insanın aklına bile gelmeyeceğine eminim.

Tarih: 8 Kasım 2006, 18:02 - İp: 88.***.**4.102
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bitpire ve ral,makinalarınızı iyi günlerde kullanın.

Beyler sizce K10D body olarak ülkemizde garantili olarak hangi fiyata satılır??

Üzerine takılacak bir Sigma 18-200 ile sizin fotoğraflarınızdan daha yüksek kaliteye ulaşır mı??

Yani aynı lens için üst sınıf bir makinanın hissedilir bir etkisi olur mu?

Tarih: 8 Kasım 2006, 19:41 - İp: 88.***.**3.146
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar öyle diyonuz ama pentax sizinle aynı fikirde değil.Değilki şimdiye kadarki sisteminden vazgeçip ultrasonic motorlu objektiften motorlu sisteme geçti. Belki normal kullanım için önemli olmayabilir focus hızı ama hareketli objelerin çekiminde önemli.

Tarih: 9 Kasım 2006, 00:36 - İp: 85.***.**1.51
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pazarbey,

Sen esas soruya gel: Hic son 20 yil icinde uretilmis filmli SLR makina kullandin mi?

Ban oyle geliyorki kullanmamissin. Kullanmis olsaydin SLRlarin USM, HSM, SSM vs. olmadan da sana fazla fazla yetecek kadar hizli calistiklarini bilirdin.

Tarih: 9 Kasım 2006, 02:03 - İp: 88.***.**2.166
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Daaa,
Zenith kullandım.Arkadaşımın zenithi.
Bana hız lazım.Öyle diyorsunuz ama kuş vb hariketli çekimlerde yetmiyor işte.
Kompaklarla örnek vereyim.S2 normalde çok hızlı.Ama böyle çekimlerrde yetmiyor.Hatta 9500 ona nazaran çok daha hızlı. 9500 ü kullanmamış olsam s2 bana çok hızlı ve yeterli görünebilirdi.Ama 9500 den sonra o kadarda hızlı olmadığını anlıyorsun.

Tarih: 9 Kasım 2006, 07:24 - İp: 85.***.**1.51
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pazarbey,

Sorumu duzeltiyorum:

Son 20 yilin teknolojisi ile uretilmis filmli SLR kullandin mi? Yani herhangibir oto fokus Minolta, Canon, Nikon, Pentax veya Olympus kullandin mi?

Tarih: 9 Kasım 2006, 10:35 - İp: 85.***.**8.9
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pazarbeycim,

Daha detayli anlatayim:

AFsi olmamasi sebebiyle Zenit muhabbetini simdilik konu disi birakalim istersen.

S2, 9500 ve bilimum compakt: Bu makinalarin ayrik bir fokus sensoru duzenekleri yoktur. Oncelikle sensorden butun goruntuyu toptan almasi ve ilgili bolgelerde "image processing" uygulayip keskinligi olcemesi, sonrasindaysa fokus motorunu kumanda etmesi gerekir. En keskin goruntuye ulasilinlincaya bu dongu tekrar edilir.

Sensorden goruntunun tamaminin transferi baslibasina zaman kaybidir, sonrasinda yapilan "image processing" cabasi.

Son 20 yilin teknolojisi ile uretilmis AF SLRlarda ayrik fokus sensorleri vardir, bunlar dogrudan uzerlerine dusen goruntu parcasini cok basit bir analize tabi tutup fokus motorunu yonlendirirler, dolayisi ile cok daha hizlidirlar.

Tarih: 9 Kasım 2006, 11:05 - İp: 85.***.**8.9
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

ral akşam evde denedim. makineyi evin bir ucuna koydum. Ben de öbür ucuna gidip kumandayla çektim. Ölçtüm 10 metre. Ev bittiği için daha fazlasını ölçemedim.

osmanlı teşekkürler. k100d ve k10d'nin sensörü farklı olduğu için birşey söylemek zor. Ancak yine de mucize bir teknoloji geliştirmiş olduklarını düşünmediğimden pixel boyutu daha büyük olduğu için k100d'nin daha kaliteli fotoğraf üreteceğini düşünüyorum.

Pazarbey ilk fırsatta uçan kuşu çekeceğim senin için. Ben de merak ettim.

Tarih: 9 Kasım 2006, 11:44 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

200 mm, 1.6 sn. f:6.7 elde çekim.

Tarih: 9 Kasım 2006, 12:00 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi "bu fotoğraf net olmamış" diye yorumlar gelmeden önce ben bir açıklama yapayım. Bu fotoğraf makine veya objektifin testi değildir. Kendime uyguladığım bir Parkison testidir. Fotoğraf sadece Parkinson hastası olmadığımı ispatlıyor.

Tarih: 9 Kasım 2006, 14:17 - İp: 213.***.**5.242