bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

K100d İle Sigma 17-70

aldım dün Sirkeci'den. Kafamda body + sigma 17-70 + 70-300 almak vardı. Ancak bu objektiflerin Pentax uyumlu olanları yoktu ellerinde. Dükkanda Pentax'ın 18-55 kiti ve Sigma 18-200'le deneme çekimleri yaptık. İnanamadım. Anormal bir keskinlik farkı vardı. Ki üstelik bu objektif sigmanın ne ex serisi ne de APO'su var. Tabii kendisinden daha üstün objektiflerle kıyaslama şansım olmadığı için "harika", "mükemmel" gibi sıfatlar kullanmıyorum ancak ilk izlenim olarak Pentax'ın kit objektifinden çok daha kaliteli olduğunu ve benim gibi birçok amatör için son derece yeterli olduğunu söyleyebilirim. Gelelim fiyatına. body + objektifi 12 ay taksitle 1845 YTL'ye aldım. body + 18-55 + 55-200'ün fiyatı ise 12 ay taksitle 1660 YTL idi. Çift objektifli seti almaktansa 185 YTL daha verip aynı odak aralığını tek bir objektifle üstelik daha kaliteli bir objektifle halletmek daha mantıklı geldi. Fazladan bir objektif taşıma derdinden de kurtulmuş oldum. Bu arada Hayyamdaki bütün dükkanları dolaştım. İkinci el objektif için Pentax'da çok fazla seçenek bulunamıyor gerçekten. Olanlar da 28-80 , 35-70 gibi APSC size için ne geniş açı ne de tele sağlamayan garip aralıklar. Ancak sıfır objektif için çözüm var. Makineyi aldığım yer, 15-20 gün beklemek kaydıyla gerek Pentax gerekse diğer üreticilerin Pentax mountlu hangi objektifini istersem temin edebileceğini söyledi. Bu arada iki sene önce aldığım kompakt Pentax'ımın uzaktan kumandasının K100d'yi de çalıştırması benim için güzel bir sürpriz oldu. Bunlar güzel tarafları. Ancak eve gelip makineyi denemeye başlayınca canımı sıkan bir gelişme oldu. Menülerde dolaşırken LCD ekran kendi kendine kapanıp makine çekim moduna geçiyor. Yarın götürüp değiştirmelerini isteyeceğim. Bakalım ne olacak. Şimdilik bu kadar. Fırsat buldukça çektiğim fotoğraflardan da yüklemeye çalışacağım.

#bitpire' tarafından 10.11.2006 17:31:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2006, 16:02 - İp: 217.***.**8.144
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bitpire,

Manuel fokus modunda da olusuyor mu bu hata?

Tarih: 7 Kasım 2006, 11:23 - İp: 85.***.**8.9
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel soru. Denemedim. Fokus mekanizmasından şüphelendin galiba. Neyse birazdan çıkıyorum. Akkoyun karakoyun belli olacak.

Tarih: 7 Kasım 2006, 11:29 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

K100D yeni bir makina ve SR da yeni bir sistem. SR, govdenin lensten odak mesafesini istemesini zorunlu kiliyor (ki boylece sensoru ne kadar sallayacagini bilebilsin). Bir de SR'i kapatip dene istersen.

Tarih: 7 Kasım 2006, 11:51 - İp: 85.***.**8.9
gurbuz_tr
gurbuz_tr (üye)
Ordu / Amatör

Sorun çözüldü mü,biz de merakla bekliyoruz..Öyle ya,tam da Pentax'ın bu kadar cazip fiyatına karşın servis hizmetleri konusunda kuşkular varken!
Umarım herşey iyi sonuçlanır..

Tarih: 7 Kasım 2006, 15:12 - İp: 85.***.**8.124
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Evet sorunun ne olduğu anlaşılamamakla beraber lensten olduğu kesinleşti. Lensi değiştirdiler ve sorun çözüldü.

Tarih: 7 Kasım 2006, 16:22 - İp: 213.***.**5.242
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Geçmiş olsun, hayırlı olsun. Lensten ellerinde daha olup olmadığından haberin var mı peki, bu hafta almayı düşünüyorum da.

Tarih: 7 Kasım 2006, 16:52 - İp: 85.***.**3.117
alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

bitpire...hocam babam emekliolcakta.20sinde para geliyor:onu bekliyorum..anladınmıııı

Tarih: 7 Kasım 2006, 16:56 - İp: 88.***.**4.151
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

strahd ellerinde yoktu. Reproset'e (sigmanın ithalatçısı) telefon ettiler. Orada olduğunu öğrenince bizzat gidip reprosette değiştirdim. Ama sonuçta o lens var piyasada.

Alper yapma. Yeme adamcağızın emekli ikramiyesini. Çalış kendin al.

Tarih: 7 Kasım 2006, 17:09 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Alper,

Bitpire'nin tavsiyesini dinle bence.

Tarih: 7 Kasım 2006, 17:28 - İp: 85.***.**8.9
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada lens konusunda benim ilk izlenimlerime göre karar vermekte acele etmeyin. Dükkanda üç,beş fotoğraf çekerek vardığım izlenimler onlar. Arızayla boğuşmaktan daha doğru dürüst fotoğraf çekemedim. Fotoğraf çektikçe daha fazla bilgi veririm.

Tarih: 7 Kasım 2006, 17:32 - İp: 213.***.**5.242