bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

K100d İle Sigma 17-70

aldım dün Sirkeci'den. Kafamda body + sigma 17-70 + 70-300 almak vardı. Ancak bu objektiflerin Pentax uyumlu olanları yoktu ellerinde. Dükkanda Pentax'ın 18-55 kiti ve Sigma 18-200'le deneme çekimleri yaptık. İnanamadım. Anormal bir keskinlik farkı vardı. Ki üstelik bu objektif sigmanın ne ex serisi ne de APO'su var. Tabii kendisinden daha üstün objektiflerle kıyaslama şansım olmadığı için "harika", "mükemmel" gibi sıfatlar kullanmıyorum ancak ilk izlenim olarak Pentax'ın kit objektifinden çok daha kaliteli olduğunu ve benim gibi birçok amatör için son derece yeterli olduğunu söyleyebilirim. Gelelim fiyatına. body + objektifi 12 ay taksitle 1845 YTL'ye aldım. body + 18-55 + 55-200'ün fiyatı ise 12 ay taksitle 1660 YTL idi. Çift objektifli seti almaktansa 185 YTL daha verip aynı odak aralığını tek bir objektifle üstelik daha kaliteli bir objektifle halletmek daha mantıklı geldi. Fazladan bir objektif taşıma derdinden de kurtulmuş oldum. Bu arada Hayyamdaki bütün dükkanları dolaştım. İkinci el objektif için Pentax'da çok fazla seçenek bulunamıyor gerçekten. Olanlar da 28-80 , 35-70 gibi APSC size için ne geniş açı ne de tele sağlamayan garip aralıklar. Ancak sıfır objektif için çözüm var. Makineyi aldığım yer, 15-20 gün beklemek kaydıyla gerek Pentax gerekse diğer üreticilerin Pentax mountlu hangi objektifini istersem temin edebileceğini söyledi. Bu arada iki sene önce aldığım kompakt Pentax'ımın uzaktan kumandasının K100d'yi de çalıştırması benim için güzel bir sürpriz oldu. Bunlar güzel tarafları. Ancak eve gelip makineyi denemeye başlayınca canımı sıkan bir gelişme oldu. Menülerde dolaşırken LCD ekran kendi kendine kapanıp makine çekim moduna geçiyor. Yarın götürüp değiştirmelerini isteyeceğim. Bakalım ne olacak. Şimdilik bu kadar. Fırsat buldukça çektiğim fotoğraflardan da yüklemeye çalışacağım.

#bitpire' tarafından 10.11.2006 17:31:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2006, 16:02 - İp: 217.***.**8.144
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire e katılıyorum , bende alırken 350d nin kit objektili ile deneleme çekimleri yapmıştık. pentaxın 18-55nin çok daha keskin olduğunu görmüştüm. ancak eminim ki fark o kadar değil.belikide fark yoktur. çünkü insan aynı marka kamera ve objektifle bile arka arkaya yaptığı çekimlerde çok şey değişebiliyor.ancak pentaxın 50-200 ünün 18-55 inden daha keskin fotolar verdiğini kesin söyliyebilirim .ancak sanki 18-55 in af si daha hızlı

Tarih: 7 Kasım 2006, 18:01 - İp: 88.***.**8.42
alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

hocalarım yıllardır bu isteğimi geri plana attım..amyeter artık..çalışıp alacagım objektiflerimi...yapmayın

Tarih: 7 Kasım 2006, 23:22 - İp: 88.***.**3.140
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Yav bitpire nasıl bu makinanın focus hızı.İyimi kötümü.Cevap versene yahu. Çabuk ol.

Tarih: 8 Kasım 2006, 00:01 - İp: 85.***.**1.51
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

k100d nin focus hızı ile ilgili şunları söyliyebilirim. alırken açık mekanda canon 350d ile denemiştim aynı gibi gelmişti.düşük ışık koşullarında karşılaştırmadım.arkadaşımda nikon 70s var bir iki kere denedim sanki pentax biraz daha hızlı. fotoğraf çekerken insanı rahatsız edecek bir yavaşlık hissetmedim şu ana kadar .tabi loş ortamlarda hız biraz azalıyor. zifiri karanlıkta .yardımcı ışığı sayesinde focus çok rahat yapıyor.yani diğer makineler ile çok karşılaştıramadım.bu konuya çok fazla önem veren arkadaşlar makineyi alırken her koşulda denesinler.

Tarih: 8 Kasım 2006, 09:35 - İp: 88.***.**8.42
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey;

ralin dediği gibi ışık yeterliyse deklanşöre dokunduğun anda fokusluyor. Loş ışıkta 1-2 bızzt bıızt yapıyor ve fokusluyor. Zifiri karanlıkta da odak noktan flaş menzilindeyse yardımcı ışık gönderip yine fokusluyor. Tabii düz duvara fokuslayamıyor. Ben de diğerleriyle kıyaslamadığım için kesin birşey diyemem ama hiç rahatsız edici bir yavaşlık hissetmedim. Benim için Canon'un 3/10 saniyede fokusladığı yeri k100d'nin 5/10 saniyede fokuslaması kayda değer bir farklılık değil. Kafayı illa birşeylere takmak istersen muhakkak takacak birşeyler buluyorsun. Ben eminim ki piyasadaki bütün giriş seviyesi dslr'ler birçoğumuzun ihtiyaçlarına fazla fazla cevap veriyorlardır. Bana göre şu anda fayda maliyet oranı en yüksek dslr k100d olduğu için onu tercih ettim. Bir de pentaxın en kullanıcı dostu marka olması nedeniyle duygusal bir yakınlığım olduğunu inkar etmiyorum.
30 sene önce ürettiği objektiflerini bugün ürettiği dslr'lerinde kullanabiliyorsun. İki sene önce kompakt dijitalim için aldığım uzaktan kumandayı k100d'de kullanabiliyorum. Müşterisine bu kadar değer veren başka marka var mı?

Tarih: 8 Kasım 2006, 14:13 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pazarbey habire fokus hizini soruyor, birileri veya bilmem hangi site demis biryerlerde "yavas" diye. Canon %5 daha hizli calissa Pentax icin "yavas" diyorlar. Ama esas soru o %5 veya %10 o kadar onemli mi? Yaris mi bu?

Madem fokus hizi bu kadar onemli Pazarbe6y icin, Canon 400D ile Pentax K100D arasindaki fiyat farkini F4luk degil F2.8lik lense yatirsin, iste o zaman gorur %50 hatta %70 hiz farkini.

Dahasi ben Pazarbey'in eline son 20 sene icinde uretilmis filmli SLR makina da almadigini dusunuyorum. Benim elimde Canon EOS 850 var, 50mm F1.7 lensle beraber. Bu makinanin uzerinde sadece 1 (yaziyla "bir") AF sensoru var. Iddia ediyorum bugunku kompaktlarin hepsinden daha hizli ve sorunsuz fokusluyor. Aradan 20 yil gecmis, sensor sayisi bilmem kac olmus, elektronik devreler bilmem kac kere daha hizlanmis ve hassaslasmis vs. kim nasil dusunebilirki Pentax K100D gibi bir makinanin fokuslama hizi normal kosullarda insanin algilayabilecegi kadar dusuk olsun.

Tarih: 8 Kasım 2006, 14:43 - İp: 85.***.**8.9
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Kesinlikle katılıyorum antika. Bu testleri yapan adamlar gerçek hayatta hiçbir zaman farkedemeyeceğimiz detayları çok önemli sorunlar gibi yansıtıp içimize kurt düşürüyorlar. Yakında fotoğrafları mikroskop altında inceleyip "Pentax'ın fotoğraflarına mikroskopla bakıldığında bilmem ne görülüyor" gibi yorumlar yaparlarsa şaşırmam.

Tarih: 8 Kasım 2006, 15:02 - İp: 213.***.**5.242
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire... kumanda kızılötesi değil mi?...öyle ise . algılama mesafesi nasıl.teknik verilere göre 5mt deniyor. sence kullanışlı mı ?
teşekkürler..

Tarih: 8 Kasım 2006, 17:02 - İp: 88.***.**8.42
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

ral herhalde kızılötesidir. Bilmiyorum. Kastettiğin kablo ise kablosuz. Ben tripodda uzun pozlama yaptığım çekimlerde deklanşöre basarken de titreşim olabileceği için genellikle uzaktan kumandayı kullanıyorum. O açıdan çok kullanışlı. Bazen de kendimi de dahil ettiğim fotoğrafları uzaktan kumandayla çekiyorum. Algılama mesafesini tam olarak ölçmedim. Bir ara ölçer yazarım.

Tarih: 8 Kasım 2006, 17:25 - İp: 213.***.**5.242
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

"Pentax'ın fotoğraflarına mikroskopla bakıldığında bilmem ne görülüyor" katılıyorum bu lafa bende su objektif kapagını kapatıp uzun pozlayanlara kılım..

Tarih: 8 Kasım 2006, 17:43 - İp: 88.***.**0.58