slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

Hangi Makineyi Almalıyım

Fotoğrafçılığa epeyden hevesim vardı, ama doğru düzgün makinem yoktu hem basit digitallerim oldu ama artık SLR makinelere geçmenin vakti geldi, açıkcası 2-3 model dışında inceleme çekim yapma görme fırsatım olmadı, yeterince bilgimde yok (hangi ayar ne işe yarar ne kadar olmalı, nasıl çekmeli, bakım onarım vb.) kısacası yeni başlamak istiyorum ama hangi makineyi alacağıma karar veremedim ve sizlerinde değerli fikirlerini almak istiyorum, dediğim gibi Canon Eos 400d dışında hiç bir makineyi inceleme fırsatım olmadı zaten onuda 1 saat görebildim ve elime aldım. acaba bana hangi modeli tavsiye edersiniz, Makine daha çok manzara, makro, spor, vb yerlerde kullanacağım, portre çekimi daha arka planda kalıcak benim için, sürekli Motosikletle anadoluyu ve görülmemiş yerlere gittiğim için buraları ölümsüzleştirmek istiyorum, ort 1.400 ytl bütçe ayırdım bu iş için, hangi marka-modeli nerden almalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum yeni başlamak isteyen biri olarak.

Şimdiden Teşekkürler, Görüşmek Üzere

Tarih: 25 Kasım 2007, 17:55 - İp: 88.***.**6.151
ottoman10
ottoman10 (üye)
Manisa / Firma

bence nikon D200 bide nikon 18/250 geniş kadraj aldınmı senden iyisi yoktur ama pahalıya gelir ama düşüncemi değerlendir

#ottoman10' tarafından 26.11.2007 00:29:29 tarihinde düzenlendi.

#ottoman10' tarafından 26.11.2007 00:29:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2007, 00:28 - İp: 88.***.**7.113
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

D200 şüphesiz üstün bir makine heleki 18-250 lensle beraber, ama heralanda olduğu gibi gene maddiyatın gözü körolsun makine süper ama fiyatıda daha süper, ilerdeki hedeflerimden biri ama şuanda belirttiğim bütçenin dışına çıkamıyorum, tavsiyeniz için tekrar teşekkürler, düşüneceğim.

Canon Eos 400D araştırdım ve okuduğum kadarıyla iyi bir makineymiş, sanırım seçimimi ondan yana kullanacağım, tab, başka markalara modellere açığım bekliyorum.

Tarih: 26 Kasım 2007, 08:42 - İp: 212.***.**1.130
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

bugün canon eos400d yi detaylı bir inceleme fırsatım oldu, gerçi ne kadar anlıyorumki, işte 5-10 fotoğraf çektim, çekilenlere baktım şöyle düğmelerinin kullanımı falan rahat geldi, ama dediğim gibi fazla hatta hiç bilgim yok, spot mu alayım garantlili, body,kit lens bunların hangisini alayım hangisini almayayım, yada eos400d body+güzel bir lense ne dersiniz, her fikire açığım,

Tarih: 26 Kasım 2007, 14:21 - İp: 212.***.**1.130
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Canon ya da başka marka makina alacaksanız garantili almakta daima fayda var. Canon 400D'nin kit lensinden hiç kimse memnun değil o nedenle body + iyi bir lens alın üzerindeki 18 -55 kit lense para vermeyin derim.

Tarih: 26 Kasım 2007, 16:07 - İp: 81.***.**9.142
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, kulaktan duyma bilgilerle makine tavsiyesinde bulununca insanları birazda yanlış yönlendiriyorsunuz.

DLSR ye geçiş yapmak isteyen ama kısıtlı bütçesi olan arkadaşımıza Hem Nikon D200 tavsiyesinde bulunmuşunuz hemde D200 ün yanına 18-250 objektif demişsiniz. Tezat üzerine tezat.

sLaVeZeRo, Eğer canon 400D yi beğendiysen almanda hiç bir sakınca yok. Ben daha önce 400D incelemesi yapmıştım. Marka ve model olarak başka makinelerde tavsiye edebilirim ama önemli olan beğendiğin makine üzerine yoğunlaşmandır.

400D nin kit objektifi başlangıç için iş görebilir ama daha iyi bir objektife ihtiyacın olacak.

Tarih: 26 Kasım 2007, 17:05 - İp: 212.***.**0.50
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

peki 400d yi body olarak aldım sayalım, yanındaki kiti almamayı düşünüyorum biraz daha zorlayıp orta bir lens alsam iyi olucak, kiti alınca zaten bir müddet sonra yetmicek, o yüzden baştan iyi alayım diyorum, acaba yanında hangi lensi önerirsiniz, (manzara ve makro çekimlerinde kullanacağım daha çok) kısacası lenslerle alakalıda fazla bilgi geniş açılımı karomu telemi hiç bir fikrim yok, yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Tarih: 26 Kasım 2007, 17:16 - İp: 212.***.**1.130
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle makineyi body aldığınızda ne kadar ucuza gelecek. Makineler kit objektifle satıldığında kit objektif ucuza gelir. Eğer arada fazla fiyat farkı yoksa tavsiyem kit objektifle birlikte almanız. Makineyi kullanmaya başlayınca ihtiyaçlarınızı daha iyi anlıyacaksınız. Çünki size başlamadan macro veya geniş açı tavsiye etmem doğru olmaz.

Örneğin ben geniş açılı çekimleri severim. Benim objektifim Sigma 10-20 ama genel kullanım için ideal değil. Kendi ihtiyaçlarınızı aslında kendiniz belirleyecekasiniz.

Yinede genel kullanım için Sigma 17-70 tavsiye edebilirm, ayrıca bu objektif üzerinde çok mükemmel olmasada macro özelliğide var. Tamron 17-50 yi de listene ekleyebilirsin. Sigma 17-70 e göre daha iyi bir objektiftir.

#xtolga' tarafından 26.11.2007 17:41:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2007, 17:38 - İp: 212.***.**0.50
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

xtolga dogru bilgiler vermis. ben su an 400d + tamron 17-50 kullaniyorum. cok kaliteli sonuclar veriyor. kit-lens'i öyle yada böyle bir süre sonra degistireceksin. bu yüzden onu satmak icin ugrasmak yerine, bastan iyi bir lens almak daha karli olur.

tavsiyem, 400d + tamron 17-50 baslangic icin cok iyi bir secenek olur.

Tarih: 26 Kasım 2007, 18:15 - İp: 91.***.**9.72
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, peki Eos400D body+kit en ucuza garantili olarak nerden alabilirim, sanırım başlangıç için ayrı bir lens düşünmüyorum, kit ile beraber alayım diyorum sonra dediğiniz gibi ihtiyaçlarıma uygun bir lens alırım herhalde, eveett, en ucuz garantili 400dkit i nerden alabilirim acaba, hayyamda sanırım garantileri yok (tam bilmiyorum olabilirde) galiba, onun için garantili düşünüyorum.

Tarih: 27 Kasım 2007, 11:29 - İp: 212.***.**1.130
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

benim de çorbada tuzum olsun bari.Media marktta 400d nin garantili fiyatı 1480 YTL kit lensle beraber.spotta ise bu 900-1000 ytl ye kadar düşüyor ki benim seçimim de bu gidişle spot olacak.

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki kit lens günlük kullanım için kullanılabilir sonuçta ortalama olarak 150 YTL lik lens.kirlense çizilse üzülmeye değmez.Arkadaşların dediği 17-50mm Tamron ile 17-70mm Sigma şu an çok tercih edilen 2 lens.Galeri de bu lenslerle çekilen fotografları da inceleme sansın olur.

illaki garantili alayım diyorsan Pentax K10d 1600 YTL kit lensle birlikte media markt.ta.

Tarih: 27 Kasım 2007, 14:37 - İp: 88.***.**9.102