slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

Hangi Makineyi Almalıyım

Fotoğrafçılığa epeyden hevesim vardı, ama doğru düzgün makinem yoktu hem basit digitallerim oldu ama artık SLR makinelere geçmenin vakti geldi, açıkcası 2-3 model dışında inceleme çekim yapma görme fırsatım olmadı, yeterince bilgimde yok (hangi ayar ne işe yarar ne kadar olmalı, nasıl çekmeli, bakım onarım vb.) kısacası yeni başlamak istiyorum ama hangi makineyi alacağıma karar veremedim ve sizlerinde değerli fikirlerini almak istiyorum, dediğim gibi Canon Eos 400d dışında hiç bir makineyi inceleme fırsatım olmadı zaten onuda 1 saat görebildim ve elime aldım. acaba bana hangi modeli tavsiye edersiniz, Makine daha çok manzara, makro, spor, vb yerlerde kullanacağım, portre çekimi daha arka planda kalıcak benim için, sürekli Motosikletle anadoluyu ve görülmemiş yerlere gittiğim için buraları ölümsüzleştirmek istiyorum, ort 1.400 ytl bütçe ayırdım bu iş için, hangi marka-modeli nerden almalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum yeni başlamak isteyen biri olarak.

Şimdiden Teşekkürler, Görüşmek Üzere

Tarih: 25 Kasım 2007, 17:55 - İp: 88.***.**6.151
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

18-250 lens yenimi çıktı acaba ?

Tarih: 27 Kasım 2007, 15:43 - İp: 88.***.**4.168
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ayrıca slr garantili alınmaz diyen arkadaşlara katılmıyorum çünkü yüzde elli sansın var arıza olayında hatta nikon alırsan yüzde 80 bile sanslı olabilirsin. Diyelimki arıza yaptı bu arızanın giderilmesi için garantiye verdiğin paranın onda birine işini halledersin.

Tarih: 27 Kasım 2007, 15:46 - İp: 88.***.**4.168
scandar
scandar (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar selamlar öncelikle,

ben tıpkı sLaVeZeRo gibi aynı soruyu zoracağım size ama, bir farkla,

ben uzun uğraşlar sonucu fiziksel yapısı hoşuma gitmediği için Canon Eos 400d u elemiştim. Göve olarak ele alınca Pentax k10D nin bariz bir havası var gibi gelmişti

ama biraz daha araştırdıktan sonra bu kez de Pentax ın lensi zor bulunur vs. nedenlerle Nikon D80 in daha iyi bir tercih olabileceği yerleşti kafama,

ancak halen ikilem içindeyim, yani bizim gibi yeni başlayacak aşırı amatörler için çokta önemli midir, makinanın markası, lensin kalitesi filan....

bir de olurda pentax alırsam bununla uyumlu olacak özellikle macro lenslerin bulunabilirliği nasıldır?

teşekkürler...

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:48 - İp: 88.***.**1.152
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

@sLaVeZeRo arkadaş..

1400 Lira bütçe ayırdıysan naçizane sana Nikon D80 i(kit lensiyle) tavsiye ederim. İST/Hayyamdan spot bu fiyata alabilirsin.
Nikon D80 Body 1000$ spot
Kit lensten daha iyi bir lenste düşünürsen
Tamron 17-50 mm f2.8 480$ spot

Canon 400D de güzel makina.(Kit lensiyle spot 1000$. Fakat kit lensi iyi değil)
400D nin vizörü küçük,spot ölçüm ayarı yok (Kontrastin cok yuksek oldugu, isik ayarinin belli bir yere veya nesneye gore yapilmasi gerektigi durumlarda kullanilir spot-olcum.)Ki bu spot ölçüm dslr lerde önemli.

Canon diyorsan Eos 30D veya bütçede sorun yoksa Eos 40D modellerini düşün.

Bence Nikon D80 400d den üstün bir makina.

#erdenbay' tarafından 27.11.2007 21:07:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2007, 20:50 - İp: 88.***.**1.105
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

ilk makinem olacak, peki spot almamım sakıncası olurmu, mesela Hayyamda bu işlerin en iyileri vardır atıyorum adam 10-15 yıldır ordadır ve herkes tanır ve iyi bir satıcıdır, isim yada dükkan söyleyebilirmisiniz acaba, spotlarla alakalı fazla bilgim yok, garantilimi oluyorlar ya da dükkan kendimi garanti veriyor acaba, aklıma canon 400d girdi bir kere sebebinide bilmiyorum ama Nikonda çok güzel, sanırım ilk makinemi kit lensle alıcam sonrasında ihtiyacıma göre lens değiştireceğim. ancak dediğim gibi spota ne kadar güvenebiliriz, yada hayyamda isim yapmışlar kimlerdir güvenilir olarak.

Bilgiler için çok teşekkür ediyorum, benim gibi çok soru soran birine karşı tüm sorularımı cevaplıyorsunuz teşekkürler.

Tarih: 28 Kasım 2007, 07:53 - İp: 212.***.**1.130
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

sLaVeZeRo, bizim spot dediğimiz ürünler fabrikadan garantili (sağlam) çıkıp ülkemize kaçak gelen ürümler. Vergi ve gümrük olmadığı için daha ucuza satılıyor. aradaki farklara bakmak lazım. Eğer fark çok ise bu riski göze almya değebilir. Spot ürünler için 15 gün gibi dükkan garantisi veriyorlar. Onun ötesinde kimse garanti veremez, bizlerde dahil.

Hayyamda Metrofoto, Macrofoto, klasfoto bildiğim iyi yerler.

Tarih: 28 Kasım 2007, 10:55 - İp: 212.***.**0.50
zarazara
zarazara (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

kesinlikle canon 30d...

Tarih: 28 Kasım 2007, 11:22 - İp: 213.***.**7.234
zutu
zutu (üye)
İstanbul / Amatör

#zutu' tarafından 28.11.2007 11:33:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2007, 11:32 - İp: 85.***.**9.241
slavezero
slavezero (üye)
İstanbul / Meraklı

klasfotonun sitesinden baktım 400d yi 1350 ytl ye veriyor (Erkayalar Garantili) fiyat iyi gibi görünüyor, 30d gerçekten üstün bir makine ama fiyatı 2500 ytl civarı olduğu için bütçemi bir hayli aşıyor, Sanırım ne alacağıma hemen hemen karar verdim sizlerinde fikirleriyle. Canon Eos400d de karar kıldım, ama kafamda; kit lenslemi yoksa ayrı bir lenslemi almalı, nerden almalı, garantilimi spotmu almalı gibi sorular var. (çoğunlukla manzara-gün batımı-makro çekimi yapacağım) buna uygun lensler önerebilirmisiniz.

Tarih: 28 Kasım 2007, 11:41 - İp: 212.***.**1.130
zutu
zutu (üye)
İstanbul / Amatör

Klasfoto çok tavsiye ettiğim bir firma değil. Macro foto daha iyi olabilir. Veya doğubank'da dolaş.

Çünkü ben Klasfoto arayarak fiyat almıştım. D80 için 1000$, cumartesi gelip alacağım bana bir tane ayırırmısınız demiştim. Onlarda genelde bulunuyor buyrun demişlerdi. Metin ve diğer genç çocuk Emre mi neydi. Cumartesi sabah 10:00 girdim mağaza, sadece söylediğim d80 alacağım. Bana 1050$ dediler. Zam mı geldi dediğimde yooo dediler. E fiyat aldım ya Metin bey, hatırlamadı. Nasıl hatırlamazsın vs derken anladım ki, ne geçirirsek. Sonra fiyat değişti ama güven kalmadı ki!

Selametle dedim çıktım.

Tarih: 28 Kasım 2007, 11:50 - İp: 85.***.**9.241