hypnoz
hypnoz (üye)
Çorum / Amatör

Fuji S9500--panasonic Fz30

arkadaslar fuji için siparişimi vermiştim fakat bir arkadaşım panasonicte bulunan MEGA Optical Image Stabilizer ve lens açısının farkını dikkate almam gerektiğini fujide zoomlu çekımde sıkıntı yasayacağımı soyledı..sizce durum nedir.tşk.bu gece itibariyle siparişimi değiştirme şansım var.

Tarih: 7 Aralık 2005, 17:51 - İp: yok
eerdogan
eerdogan (üye)
İstanbul / Amatör

Muhtemeldirki bu işite benden çok daha bilgili arkadaşalrım cevaplayacaklardır sizi,özellikle şu sıralarda s9500 testi yapan sayın pazarbey yardımcı olacaktır,ancak bende sizin gibi yaklaşık 4 makina arasında kaldım ve sonunda ki yaklaşık 3 ay düşünüp araştırdıktan sonra s9500 de karar kıldım.Nasip olursa cuma günü makinama kavuşacağım...
saygılarımla;
dr.ertuğrul erdoğan

Tarih: 7 Aralık 2005, 17:57 - İp: 81.***.**2.13
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kıymetli hypnoz;
ben 9500 ü şu anda test ediyorum.Gerçekten çok iyi bir makina.Ancak panasonicile bağlantısı olan burkay gönderebileceklerini söylemesine rağmen hala bir hareket yok.Pekçok arkadaş bu iki makina arasında kaldı.
BEn özellikle dediğin full telede sallanma konusunda denemeler yaptım.Bulutlu ve güneşli havalarda çiktim.Kanaatim 300 mm de 9500 de 80 ıso da sallanma olmadığını düşünüyorum.
Şu an ben s2 kullanıyorum.s2 fz 30 gbi 36 mm den başlıyor. 420 mmde bitiyor sanırım.Bu dar açı olduğu için içerideki çekimlerde sorun çıkarıyor.Ama muhakkakki daha fazla yakınlaştırıyor.fuji ise 28 mm den başlıyor. 300 mm de bitiyor.İçerde yapılan çekimlerde geniş açı olması nedeni ile çok rahat.Fakat 420 mm gibi yakınlaştırmıyor.
Artık bu ikisi arasında tercih yapacaksın.
imaj satabilizer çok güzel bir özellik. Bence gerekli.Ancak tek başına yeterli değil.Fujide karşılığında anti bluur kullanıyor.Ancak buda tek başına yeterli olmuuyor.Her iksinin varlığı gerekli.Fakat ikisinden birini tercih etmek gerekiyor.
s2 de ıs var.Fakat kışın hareketli ciszimleri çekerken ıs olmasına rağmen büyük sıkıntı yaşıyorum.anti bluur buna çözüm.Yani ısoyu yükseltmek.böylece enstantane hızı artıyor ve hareket eden cisimler yakalanıyor.
bu konudada tercihini yapmak zorundasın.

Tarih: 7 Aralık 2005, 18:24 - İp: 85.***.**0.232
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

özellikle full tele ile çekilen pekçok fotoğraf ekledim. diğer test konusunda bakabilirsin.

Tarih: 7 Aralık 2005, 18:33 - İp: 85.***.**0.232
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Coolpix 8800'ü de alternatifleriniz içine alın. Olympus C-8080 gibi çok kaliteli çekimler yapan ve noise sorunu çok az olan bir makina. Ayrıca, son dönemlerde yaşanan rekabetten ötürü bu sınıftaki diğer makinalar fiyatına (1200-1300YTL) nakit olarak verenler bulabilirsiniz.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:51 - İp: 81.***.**0.223
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Herkese merhabalar. Arkadaşlar, geçen pazar günü Madama Butterfly Operası'nda başrollerden birini oynayan bir arkadaşımın davetiyle, bu operayı izlemeye gittim. Ancak makinamı da yanımda götürünce, oyunu izlemekten çok fotoğraf çektim. (yaklaşık 200 kare...) Şansıma en arka sıradaydım ve bir önüm boştu, ancak her iki yanım doluydu. Her ne kadar tripod götürmüş olsam da, ön koltuk arası çok sıkışık olduğu için, bu tripodu çok seyrek olarak, ayaklarını açmadan monopod gibi kullanmaya çalıştım. Ancak hareket kabiliyetimi çok kısıtladığı için, çoğu resmi elde çekmek zorunda kaldım. Makinayı genelde "P" modunda kullandım. ISO'yu otomatiğe ayarladım. Arada sırada beyaz dengesiyle oynadım. Fotoğraflar genelde 200-430mm arasında çekildi. Kendimce iyi bulduklarımı paylaşmaya karar verdim. Fakat resimler çok büyük olduğu için, biraz ufaltarak yollamak zorunda kadım. Ancak, "exif" bilgileri korunmuştur, daha detaylı bilgi isteyenler bir "exif gösterici" program yardımıyla değerleri görebilirler. Bu fotoğrafların, "hangi makinayı alayım?" konusunda karar aşamasında olan arkadaşlara, MegaOIS'in faydaları ve Panasonic FZ20'nin noise değerleri hakkında yardımcı olacağını düşünüyorum.

Fotoğrafları görmek için lütfen TIKLAYIN!

Saygılarımla...

Tarih: 8 Aralık 2005, 00:29 - İp: 85.***.**3.255
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

@droral; Panasonic FZ20 bence çok iyi bir iş çıkarmış. Netlik, renkler ve detay, o şartlarda, flaşssız, çok iyi. Bir model üstü Panasonic FZ30 herhalde bundan daha iyidir diye düşünüyorum mantıken ve söylenenlerin tersine korkulacak bir durum olmadığını ve tavsiye edilebilir bir makina olduğu düşüncesini doğuruyor bende...

Tarih: 8 Aralık 2005, 00:41 - İp: 81.***.**4.69
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba Tekno, düşüncelerinde kesinlikle haklısın. Yabancı forumlarda her iki makineyi (FZ20 ve FZ30) kullananlar da FZ30'un, özellikle noise ve hız yönünden , FZ20'den daha iyi olduğu konusunda hemfikirler.

Tarih: 8 Aralık 2005, 16:28 - İp: 85.***.**3.255
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

FZ-30 zaten FZ-20 nin yerine geçecek. Üretim bitti.

Tarih: 8 Aralık 2005, 18:42 - İp: 81.***.**2.84
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili pazarbey,
Taşınmak kadar zor bir şey düşünemiyorum hayatta....Ve hala da taşınıyorum panasonicten arkadaşlarla görüşemedim henüz...

Sayın Oral,
Buyrun gelin cumartesi bir çay içelim sizinle...

#burkay' tarafyndan 09.12.2005 19:05:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2005, 19:05 - İp: 85.***.**7.4
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Murat Bey, tamamenmi Ankara ya taşınıyorsunuz? Çorum terk mi?

Tarih: 9 Aralık 2005, 22:42 - İp: 85.***.**7.204