drertan
drertan (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Almak Bir İşkenceye Dönüştü

HERKESE MERHABALAR… Aylardır araştırmaktayım bir tane dslr almak için fakat kafam her geçen gün dahada karışıyor. Bir üye tarafından bir bölüm açılmış dslr alıcam yardım diye bir başka üyede vermiş olduğu cevap çok hoşuma gitti açıkcası : sakın bu forumlara fazla dalmayasın bı daha çıkamasın … Hemen hemen bütün dslr ile ilgili formları okudum, kimi nikon canon diyorda başka bir şey demiyor, kimiside sony ve pentax diyor (en önemlisi sarsıntı önleyici özelliğinden dolayı). Aslında herkesin söylediği doğru hepsi birbirinden güzel makinalar, her birinin birbirinden üstün olduğu yönleri var. Ama şu anda teknolojinin bize sunmuş olduğu nimetler açısından sony ve pentax ın bize sunmuş olduğu sarsıntı önleyici özelliğini de bir kenara atmamak gerektiğini düşünüyorum( bu özelliğinde gerçekten işe yarayıp yaramadığını ancak bu makineleri kullanan arkadaşlardan öğrenebiliriz). Özellikle 70-300 ile uzaktaki nesneleri, kuşları…vs çekerken( ki bu benim için çok önemli. Çünkü; ben genellikle ormanlık alanda nehir kenarı kamp türü yerlere gitmeyi sevdiğim için ve birde bizim yazlığın etrafında çok fazla olmasada bir ormanlık alan olduğu ve burada da çoook çeşitli kuşlar atmaca, şahin, kartal gibi fotoğrafı çekilesi bu kadar çok çeşitli kuşlar olmasından dolayı) bu özelliğin çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Gerçi pek çok nikon ve canon kullanıcı arkadaşında sarsıntı önleyici lenslerden aldığındanda pek emin değilim çünkü yanlış bilmiyorsam (yanlış ise lütfen düzeltin) diğer lenslere göre daha pahalıymış. Şimdi böyle bir durumda sarsıntı önleyiciyi body sinde sunan makinalar bana daha avantajlı gibi gözüküyor. Sonuçta fotoğraf kalitesi açısından bütün makinaların güzel olduğunu, bu açıdan hiçbir makinenin bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum(sitelerde gördüğüm kadarıyla)……

soruma gelince :

sony a100 + (sigma 17-70) + 70-300 kit
pentax k100d + (sigma 17-70)
nikon d40 + (sigma 17-70) (nikon d40 da “sadece dahili motora sahip olan ve AF-S olarak adlandırılan objektiflerle çalışabiliyor olması.” Cümlesini okumuştum bir sitede . mesela sigma 17-70 ile çalışmıyormu ? ama su anda sitede d40 ile ilgili bir forum açmış olan bir arkadaş bunu sorduğunu ve diğer lenslerlede çalıştığını yazmış. )

sony a100 ile ilgili olarakda en çok yapılan eleştiri ise, iso 800 ve daha üstü değerlerde belirgin noıs olduğunu söylüyorlar…benim merak ettiğim şu gerçekten iso 800 ve 1600 değerlerini nekadar sık kullanıyoruz? ( yanlış hatırlamıyorsam “as veya ocaklılar” nıkli netfotoğraf üyelerinden birisi şöyle söylemişti: ben bugüne kadar binlerce fotoğraf çektim ama iso 400 ün üstüne çıkma ihtiyacını birkaç resim dışında hiç aramadım..)

bu 3 makinadan birini düşünüyorum ama daha çok sony ve pentax üzerine yoğunlaşıyorum. Amatör kullanıcı ve ilk kez dslr kulanacak birisi olarak her türlü öneriye, fikir e açığım. İlgilenen bütün arkadaşlara şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM..……….

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:08 - İp: 85.***.**8.3
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Olayı çok bilmeyen, dslr kullanmamış ve forumlardan görüş almaya çalışan bir kişiyim.

Mesajınızda yazdığınız D40 ile sigma lensi kullanamazsınız diye biliyorum. Alacağınız lenste af motoru olması lazım.

Kendi adıma başlangıç ve sonrasındaki oluşacak merağımı bilmediğimden D40 ve kit 18-55 lensini alacağım.

Lakin sizin yazdığınız seçeneklerden A100 ve 18-70 ile 70-300 kit lens seçeneği bence en mükemmeli.

Örneğin K10d konusunda çok tereddütte kaldım. Ancak şu an alacak olsam K10d yerine sony A100 ile devam ederdim. Çok uygun fiyatlara düşmüş satış rakamı.

Bugüne kadar forumlardan öğrendiğim bilginin ışığında (en ufak bir deneyim olmadan) tek diyebileceğim alabileceğiniz en iyi lensleri almanız.

A100 ve olabilecek en optimum iki lens "benim görüşüme" göre ( bir kez daha altını çizeyim aynı sizin kadar hatta daha az bilgiye sahip biriyim) en güzel seçenektir.

Kolay gelsin.

Not: Açık diyeyim. A100 için 1100 YTL gibi rakamlar okuyorum forumlarda. Eğer öyle ise direk bende A100 alırım. Duyan bilen varsa satılan yerleri yazarsa çok memnun olurum(z).

#serbes' tarafından 28.02.2007 15:21:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:20 - İp: 85.***.**2.170
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Bir Alpha (A100) kullanıcısı bazı sorularınıza cevap vereyim.

Öncelikle D40 Sigma 10-20 Sigma 17-70 Sigma 70-300 gibi popüler lenslerle çalışmaz... aslında çalışır ama manuel odaklama yapmak zorunda kalırsınız ki bu kadar kısıtlı bir yetenekle benim için çalışmaz demektir.

A100'le fotoğraf çekiyorum ve mümkün oldukca burada çeşitli başlıklarda yayımlıyorum... Açıkcası 400 İso'dan yukarısı benim için çok da gerekli değil, 800 iso'da kirlenme olsa dahi neat image bir tıkla fotoğrafı noise den arındırıyor. Çok ihtiyacım olduğunu da söyleyemem A100'ün yumuşak karnı noise gibi gözükmesine karşın bence bu abartılmış bir kusurdur.

Yada şöyle söyleyeyim 800 iso'da D40'la çektiğiniz fotoğrafı A100'le 400 iso'da rahatlıkla çekersiniz zaten çünkü A100'de Nikon'da olmayan sarsıntı önleme var ve bu size netlik kaybı olmaksızın daha uzun pozlama imkanı sağlar...

Son olarak Sony 75-300 çok keskin bir lensdir. kullananı çok memnun eder.. Benim size tavsiyem :
Sony A100 Body + Sigma 17-70 + Sony 75-300'dür
bunların yanına birde temiz 2. el 50 mm F1.7 minolta lens alırsanız daha da rahat edersiniz. ayrıca kaliteli birde polarize filtre edinmenizi tavsiye ederim.
Sağlıcakla...

A100 + 75-300 kit lens

#muratsen' tarafından 28.02.2007 15:29:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:23 - İp: 85.***.**8.38
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

yalçınların sitesinde tek kit lensli fiyatı 1.700ytl + kdv yazıyor. 1.100 ytl spot fiyatıdır heralde.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:26 - İp: 88.***.**9.72
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

İnceleme yapan biri olarak şunu söyleyebilirimki, giriş seviyesindeki yeni DSLR cihazların hepsinin görüntü kalitesi hemen hemen birbirine yakın. Görüntü kalitesinin dışında farklı özelliklerle donatılmış farklı cihazlar mevcut. Seçiminizi yaparken, kendi ihtiyaçlarınızı da belirlemeniz önemli. Yoksa hiçbirinden pişman olacağınız sanmıyorum.

Tireşim önleme özelliği, bana göre (bizzat test ettim) oldukça başarılı. Alacağınız cihazda bu özelliğin bulunması sizin için çok faydalı olacak. Gövde üzerindeki sarsıntı önleme özelliğini Pentax ve Sony kullanıyor. Bu markaların Sony A100 ve Pentax K100D modelini inceledim. İki cihazda da bulunan sarsıntı önleme özelliği başarılı çalıştığını gördüm. İncelemelerime www.fotoseli.com adresinden bakabilirsin.

Yüksek ISO konusuna gelince, 10 yıldan fazladır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ve ISO 400 ün sütüne filmli makinelerde çıkmadım, 400 ISO yu da çok nadir kullandım. Yeni çıkan DSLR cihazlarda ISO 800 ü ise nadiren kullanıyorum. Bunun dışında kullanabileceğim en düşük ISO larda kullanmaya çalıştım cihazları. 1600 ve 3200 ISO yu ise hiçbir makinede kullanmak isteyeceğinizi sanmıyorum.

Sonuç olarak size şunu yada bunu alın diyemiyeceğim, fakat dülşündüğünüz cihaz hakkında daha fazla teknik bilgi verebilirim.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:31 - İp: 212.***.**0.50
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Özellikle 70-300 ile uzaktaki nesneleri, kuşları?vs çekerken( ki bu benim için çok önemli.

Hareket halindeki kuşları çekecekseniz zaten çok kısa perde hızları seçmek zorunda kalacağınızdan, sarsıntı önleme sistemi bu durumda bir işinize yaramayacaktır. Kuş(lar) hareketsiz ise(ler) ışık da az ise, (70-300 gibi bir lens ile çok fazla diyafram açamayacağınız ve/veya alan derinliğinin fazla olmasını istediğiniz durumlarda) sarsıntı önleme sistemi, daha yavaş perde hızları kullanabilmenize imkan verecektir.

nikon d40 + (sigma 17-70) (nikon d40 da ?sadece dahili motora sahip olan ve AF-S olarak adlandırılan objektiflerle çalışabiliyor olması.? Cümlesini okumuştum bir sitede . mesela sigma 17-70 ile çalışmıyormu ?

Lens çalışıyor da, otomatik netleme sistemi çalışmıyor. Netlemeyi elle yapmak zorunda kalıyorsunuz.

( yanlış hatırlamıyorsam ?as veya ocaklılar? nıkli netfotoğraf üyelerinden birisi şöyle söylemişti: ben bugüne kadar binlerce fotoğraf çektim ama iso 400 ün üstüne çıkma ihtiyacını birkaç resim dışında hiç aramadım..)

Ben söylemişimdir, benim lafıma benziyor, doğrudur. Kişilere ve o kişilerin fotoğraf çekim ihtiyaçlarına göre değişir tabi ki.

Sonuçta fotoğraf kalitesi açısından bütün makinaların güzel olduğunu, bu açıdan hiçbir makinenin bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum(sitelerde gördüğüm kadarıyla)?

Doğrudur, gövdeden çok lens kalitesi daha önemli.

(ben cevap yazana kadar, ne çok cevap yazılmış, gençlerin hızına yetişilmiyor )

#ocaklilar' tarafından 28.02.2007 15:35:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:32 - İp: 85.***.**5.197
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Cüneyt abi 50 mm F1.7 minolta harika bir lens almama yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:37 - İp: 85.***.**8.38
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Rica ederim Murat, iyi günlerde kullanman temennisiyle.

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:17 - İp: 85.***.**5.197
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sen yenisin galiba.
Sayın doktorum;
Öncelikle ben bu sitenin en kafası karışık adamıyım. A100 mü k10d mi derken a100 almaya karar verdim.Aslında imkan olsa k10d alırdım. Fakat 18-200 ile k100 300 euro daha pahalı. Fakat şimde gx10 iki kit lensle sadece 1000 euro. Yani 200 euro pahalı. gx10 ile k10 d aynı.
a100 veya k10d nin ve d80 inin sensörleri aynı imiş.Yani bunların foto kalitelirinin aynı olması gerekir.Donanımsal olarak.Geri kalan ayrıntı yazılımsal. Yani bunları yazılım ile birbirine eşitlemek mümkün.
Bana kalırsa şu anda en alınabilir makina k10d. Fakat oda yakın mesafede sarsıntı önleyiciyi çalıştırmıyormuş.Bende bu sebeple a100 ü seçtim.Zira makro çekeceğim.
Fazla kafan karışmadan birini al.
Özellikle dadanafast gelmeden ne alacaksan al. Gelirse aklını karıştırıp gider ve bu konu 100-200 sayfa sürer. [>

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:35 - İp: 85.***.**0.178
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:41 - İp: 88.***.**1.245
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bu hafta k10d incelemesi yayınlanacak bu sitede.
Pazarbey de hevesle heyecanla bekliyor makinesini.
14 Mart tıp Bayramına kadar olsun sabrediver, hatta yazlık mevsimi gelene kadar beklemenin zararı yok. Hekimler sabırlı olur.
drtamer de görüş yazacak daha.
Beklemenin hiç zararı yok...
Ben de bekliyorum

Tarih: 28 Şubat 2007, 17:04 - İp: 88.***.**6.5